CİMER nedir? Cimer'e hangi konularda şikayet yazılır?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, vatandaşların her türlü istek öneri ve şikayetleri için kurulmuş bir sistemdir. Vatandaşların merak ettiği CİMER nedir, Cimer'e hangi konularda şikayet yazılır sorularını yanıtladık. İşte detaylar.

CİMER nedir? Cimer'e hangi konularda şikayet yazılır?

Devlet, halkın çeşitli kurumlar ile ilgili şikayetlerini öğrenmek ve müdahale etmek için CİMER hizmetini uygulamaya koymuştur. İlk olarak BİMER olarak faaliyetlere başlayan hizmet, yönetim şeklinin değişmesiyle beraber CİMER adını almıştır.

CİMER nedir?

CİMER’in açılımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’dir. CİMER, vatandaşların özel ya da devlet kurumları ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerini bildirdikleri dijital bilgi merkezidir.

Son yıllarda faaliyete geçen CİMER’in kullanım oranında büyük bir yükselme meydana geldi. Vatandaşların kanıtlarına dayan tüm şikayetleri ile alakalı olarak somut adımlar atılıyor. CİMER sistemi bu anlamda en güvenilir sistemlerden biri olma yolunda ilerliyor.

CİMER ne işe yarar?

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), vatandaşların devlet ile iletişim kurmasındaki en kolay yöntemdir. Bu sistem, devletin anayasa maddesi olarak uygulamaya geçirdiği sistemlerden biridir. CİMER’in en büyük özelliği ise doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından inceleme altına alınmasıdır.

CİMER, yalnızca şikayet platformu değildir. Vatandaşlar buradan devlete istek ve önerilerde de bulunabilmektedir. CİMER’e yapılan tüm bildiriler en az 1 ay içerisinde incelenir ve kişilere geri dönüş yapılır.

CİMER özellikleri

CİMER, ilk olarak hizmete başbakanlık yönetim sisteminde BİMER olarak başlamıştı. Ancak yönetim sisteminin değişmesiyle birlikte, sistem CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi adını almıştır.

CİMER’in özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • CİMER, MERNİS ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. TC bilgileri girildiğinde tüm kişisel bilgiler ve adres CİMER sisteminde gösterilir.
  • CİMER sistemi vatandaşlardan mail adresini talep eder. Böylece şikayetlere geri dönüş yapıldığında mail üzerinden bilgi verilir.
  • CİMER üzerinde şikayet, istek, öneri ve ihbar olmak üzere dört ayrı başlık bulunmaktadır.
  • CİMER birimleri, tüm şikayetleri incelemek ve cevap vermek zorundadır.
  • CİMER sisteminde kimlik gizlemek söz konusu değildir. Sisteme e-devlet bilgileri ile giriş yapılır ve sistem tüm özellikleri ile kullanılır.
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 18:48

YORUM EKLE