16 Şubat 2020 Pazar 09:55
Çocuk parası nasıl alınır? 2020 Çocuk parası başvuru şartları ve başvuru süreci

Son zamanlarda intenet üzerinden çocuk parası ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Çocuk parası ile ilgili bazı kavramlar karıştırılmaktadır. Bu kavramlar: Aşı parası, çocuk okul yardım parası, yeni doğan çocuk parası yardımı, gebelik yardımı, doğum yardımı, süt parası, emzirme ödeneğidir. Çocuk parası yardımı bunlardan çok daha farklıdır. Halk arasında çocuk parası yardımı olarak bilinmektedir fakat asıl adı Şartlı Eğitim Yardımıdır(ŞEY). Bu yardım, yoksul bir şekilde hayatını idame ettirmeye çalışan, maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen/göndermekte güçlük yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere, çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmesi için yapılan yardımdır. 

Küresel düzeyde, şartlı eğitim yardımları, okullaşma oranlarını arttırmak ve çocukların okula düzenli bir şekilde devam etmesini sağlamak amacıyla yaygın bir şekilde kullanılan sosyal politika araçlarıdır.  Bu programlar kapsamında, çocukların okula düzenli olarak devam etmesi şartını yerine getiren ailelere nakit yardım sağlanır.  Yardım tutarı, öğrencinin yaşına, cinsiyetine ve devam ettiği sınıfa göre değişmektedir.

Türkiye’de her yıl maddi imkansızlıklar yüzünden binlerce çocuk eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalmaktadır. Bununla birlikte çoğu çocuk, erkenden çalışma hayatına atılmak durumunda kalmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre şuan ülkemizde yaklaşık olarak 2 milyon çocuk işçi bulunmaktadır ve bunların neredeyse yüzde 80’i Sosyal Güvencesi olmadan çalışmaktadır. Devlet, çocukları okullarda tutmak için şartlı eğitim yardımı yapmaktadır.

Çocuk parası için nereye başvurulur?

Çocuk parası yardımı almak isteyen vatandaşlar nereye başvuru yapacaklarını araştırmaktadır. Çocuk paraları Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetleri bakanlığı tarafından finansa edilmektedir. Okula giden çocuğu olanlara, çocuk parası yardımı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca verilmektedir. Şartlı eğitim yardımından faydalanmak isteyen kişilerin,  bağlı oldukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bu yardımı alabilmek için çocuk parası başvuru dilekçesi (formu) doldurulmasına gerek yoktur. Bununla birlikte daha önce yeşil kart başvurusu da dahil olmak üzere sosyal yardımlaşma vakfına bir kez bile başvuru yapıldığı takdirde çocuk parası için gerekli evrakları doldurmanıza gerek görülmemektedir. Yardım kriterlerine sahipseniz ve son 1 yıl içinde sosyal yardımlaşma vakfı tarafından evinize hane ziyareti yapılmışsa vakfa giderek sözlü olarak beyan etmeniz yeterli olacaktır.

Fakat daha önce vakfa hiç gitmediyseniz ve dolayısıyla yeşil kart sahibi değilseniz ilk olarak vakfa giderek yeşil kart başvurusu yapmalısınız. Yeşil kart başvurunuz onaylanırsa ve yardıma engel bir durumunuz yoksa yeşil kart başvurusu için evinize gelen personel hane ziyareti sırasında okuyan öğrenci yardımınızı başlatacaktır. Sonucunu başvurduğunuz vakıftan yaklaşık 1 ay sonra öğrenebilirsiniz.

Eğer halihazırda  şartlı eğitim yardımı alıyorsanız ve okula yeni başlayan bir çocuğunuz varsa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına kendi kimliğinizle giderek sözlü olarak söylemeniz yeterli olacaktır. Yardımın başlatabilmesi için okul kayıt işlemlerini tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Öğrenci kaydının bulunmaması halinde, sistem tarafından görünmeyecek ve yardımınız başlatılamayacaktır. Öğrencinizin okul kaydı vakıfta bulunan yardım sisteminde göründüğü için ekstradan öğrenci belgesi getirmenize ihtiyaç yoktur. 

Şartlı eğitim yardımından faydalanmak için gerekli şartlar nelerdir?

Şartlı eğitim yardımından yararlanmak için bazı şartlar gereklidir. Bu şartlar:

  • Şartlı eğitim yardımından faydalanabilmek için sadece anne-babanın değil, hanede varsa yaşayan diğer bireylerinde Sosyal Güvencesi bulunmamalıdır. Fakat bazı ailelerin SGK kaydı olmasına rağmen çocuk eğitimi için verilen yardımdan faydalanırken bazıları faydalanamamaktadır. Bunun sebebi ise yakın zamanda açıklanan istihdam teşvik yardımlarıdır.

Bunu bir önekle açıklamakta fayda vardır. Mesela X kişisinin eğitim parası yardımı yok ve sigortalı olarak çalışıyor ya da hanesinde SGK kaydı bulunan bir yada bir kaç kişi var. Bu vatandaş çocuk parasından yararlanamaz. Sebebi ise bütünleşik sosyal yardım sistemi hanede sigortalı varsa yardımın başlatılmasını kabul etmemesidir.

Y kişisine bakalım şimdide. Y kişinin halihazırda eğitim parası yardımı var ve yardımdan faydalanıyor. Daha sonra bu Y kişisi bir SGK’lı iş buldu ve işe başladı. Bu vatandaşın çocuk yardımları istihdam teşvik yasası gereği 1 yıl kesilmiyor. Ancak Y kişisinin bu 1 yıllık süre zarfında yeni bir çocuğu olursa ya da okul çağına gelip okula başlayan çocuğu olursa o da bu yardımdan o çocuk için faydalanamayacak.

Çünkü sistem aynı ve sigortalı olan haneye okul parası kaydı yapılamıyor. Okula başlayan çocuğun parasının başlatılmamasının sebebi de vakıflarda kullanılan yardım sisteminde aşı parasından eğitim yardımına geçişin elle yapılmasıdır. Dolayısıyla önce sağlık yardımı iptal ediliyor ardından eğitim yardımı başlatılıyor. Haliyle eğitim yardımı başvurusu sisteme tanımlanmak istediğinde sistem sigorta kaydını görüyor ve okul parasını başlatmaya izin vermiyor.

  • Hanede ki kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 1/3’ünü geçmemelidir. 
  •  Ayrıca her vakıf mütevelli heyeti kendi içerisinde çeşitli şartlar koymaktadır. Bunlardan bazıları adınıza kayıtlı arazi miktarının maksimum ne kadar olacağı, araç kaydı varsa aracın yaş sınırı vs.

Eğitim çağına gelmiş bir çocuğunuz varsa ve okula kaydı yapıldıysa bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına haber vermeniz menfaatinize olacaktır. Yeni doğan çocuklar ve eğitimine yeni başlamış çocuklar sistem tarafından otomatik olarak tanımlanmıyor olup manuel işlem yapılmaktadır.

Çocuk parası ne kadar?

Çocuk parasının yani şartlı eğitim yardımının ne kadar olduğu araştırılmaktadır. Yardımlar şu şekildedir:

İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 35 TL,

İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 40 TL,

Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 50 TL,

Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 60 TL’dir.

Çocuk parası ne zaman alınır?

Çocuk parasının ne zaman alındığı merak edilmektedir. Bu yardım, tekli ayların son haftasında yatar. Yani 1,3,5,7,9,11. ayların son haftası yatmaktadır. Eğitim yardımları ne yazık ki her ay değil, 2 ayda bir yatmaktadır. Ödemeler PTT’ler aracılığıyla yapılmaktadır. Eğitim yardımı eğer anne hayattaysa annenin adına yatırılmaktadır. Eğer anne hayatta değilse babanın adına yatırılmaktadır. Anne hayattaysa ve çok özel bir durum yoksa babaya eğitim yardımı verilmemektedir.

Şartlı eğitim yardımı sorgulama

Şartlı eğitim yardımı sorgulama işlemlerini, okul yardımı başvurusunun kabul edilip edilmediğini , ya da ne kadar ödeme alacağınızı Sosyal yardımlaşma vakfına gitmeden öğrenmek isterseniz ALO 144 veya ALO 183 Sosyal Yardım Destek hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

Şartlı eğitim yardımı ne zaman kesilir?

Bu yardımından faydalanan kişilerin:

  • Örgün eğitimin dışına çıkması halinde,

 Eğer öğrenci örgün eğitim okumuyorsa bu yardımdan faydalanamaz. Açıköğretim okuyan öğrenciler bu yardımdan faydalanamamaktadır. Eğer öğrenci açıköğretime geçiş yaparsa bu SYDV’lerin iş ve işlemlerde kullandığı Bütünleşik Yardım Sistemi tarafından tespit edilmekte ve yardımı otomatik olarak durdurulmaktadır.

  • Bir ay içerisindeki okul devamsızlık süresinin 4 günden fazla olması durumunda yardımı o ay için yatırılmamaktadır. Öğrencinin sağlık raporu alması halinde yardım aksamayacaktır.
  • Yardım kaydının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına haber verilmeksizin ikamet adresinin değişmesi durumunda yardımı askıya alınmaktadır. Bu durumda yeni taşındığınız adrese ikametgahınızı almalı ve bağlı olduğunuz SYD vakfına başvuruda bulunmalısınız. 
  • Hanenin Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi durumunda yardımın kesilmesi olasıdır. Çünkü her ne kadar adınıza kayıtlı bir mal varlığı olmasa da ihtiyaç sahibi olmadığınız Vakıf Mütevelli heyeti tarafından onaylanırsa yardımınız fesh edilebilir.
  • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi,

Halinde yardım durdurulur.

Bütün bunların yanı sıra ŞEY ve ŞSY başvurusu sırasında imzalanan sözleşmeye aykırılıkların tespiti halinde yardım ödemeleri geçici bir süreliğine durdurulabilir ya da tamamen kesilebilir.

Son Güncelleme: 16.02.2020 09:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler