Cumhurbaşkanı yakın koruması nasıl olunur? Cumhurbaşkanı Yakın Koruması görevleri nedir?

Cumhurbaşkanı yakın koruması en prestijli mesleklerden bir tanesidir. Cumhurbaşkanı yakın koruması nasıl olunur, Cumhurbaşkanı yakın koruması görevleri nedir, bu mesleği yapmak isteyen kişilerden bazı şartlar istenmektedir.

Cumhurbaşkanı yakın koruması nasıl olunur? Cumhurbaşkanı Yakın Koruması görevleri nedir?

Ülkemizdeki en üst makam Cumhurbaşkanlığı’dır. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesiyle birlikte Cumhurbaşkanının yetkileri daha da arttırıldı. Cumhurbaşkanının en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de korumalarıdır. Bu korumalar CAT Timi adlı verilen Cumhurbaşkanı yakın koruma polisleridir.

Emniyet bünyesinden özelliklerine göre seçilen polisler yakın koruma görevi yapmaktadır. Cumhurbaşkanı özel korumalarının bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu kişiler özellikle deneyim ve güvenilirlik açısından yakın korumalığa layık olmalıdır.

Cumhurbaşkanı Yakın Koruması Nasıl Olunur?

Cumhurbaşkanı yakın koruması olmak isteyen kişilerin bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu korumaların fiziklerinin yeterli, iletişim kabiliyetli, eğitim seviyesinin iyi olması gerekmektedir. Bunun gibi özel görevler için başvuru yapılmamaktadır ve personellere özel davet yapılmaktadır. Polisler gönüllülük esasına göre bu davete cevap vermektedir.

Cumhurbaşkanı yakın koruması olmak isteyen kişiler ilk olarak sözlü mülakata girmektedir. Mülakat sırasında adaya sorular sorulmaktadır. Ayrıca aday hakkında arşiv ve güvenlik soruşturması da yapılmaktadır.

Sözlü mülakatı ve güvenlik soruşturmasını geçen adaylardan bu adımdan sonra kısa süreli bir eğitime girmektedir. Bu eğitimlerde adaylar bilgilendirilmektedir. Adaylar görev alacakları kurum, görev gibi unsurlar hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

Cumhurbaşkanı Yakın Koruması Ne İş Yapar?

Cumhurbaşkanı yakın korumalarının görevleri ve sorumlulukları fazlasıyla zorludur. Bu kişilerden en iyi performansları beklenmektedir. Göreve alınan kişiler Cumhurbaşkanının her anında yanında olmaktadır. Cumhurbaşkanının her etkinliğinde yanında olan bu kişilerin görevleri mesai saati haricinde de devam etmektedir.

Cumhurbaşkanı Yakın Koruması Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Cumhurbaşkanı yakın koruması olan kişilerin maaşları diğer personellere göre daha fazladır. Bu görevi yapan kişilere 10 bin ila 12 bin TL arasında maaş verilmektedir. Ayrıca Cumhurbaşkanının yurt dışı ve yurt içi gezilerinde de prim verilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 20:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler