Denizli Tehlikede! Depremin Oluşturduğu Yarıktan Zehirli Su Akıyor

Denizli'de 20 Mart tarihinde meydana gelen 5.5 büyüklüğünde ki depremin ardında bıraktığı yıkım vatandaşları zor durumda bıraktı. deprem sonrasında Pamukkale'de oluşan bir yarıktan zehirli su akmaya başladı.

Denizli Tehlikede! Depremin Oluşturduğu Yarıktan Zehirli Su Akıyor

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin etkisiyle Pamukkale'de fabrikaların bulunduğu bölgede bir yarık meydana geldi ve bu yarıktan zehirli su çıkmaya başladı. Çevre ve canlılar için büyük tehlike oluşturan bu zehirli su geçtiği yerlerde kalın bir tortu bırakıyor.

Henüz nereden geldiği belirlenemeyen koyu rengi ve keskin kokusuyla depremden bu yana toprak altından çıkarak akan bu zehirli su, insan hayatını ve çevreyi de tehdit ediyor. Bölgedeki fabrika sahipleri çareyi, depremle oluşan yarıklardan gelen suyun çıktığı yerleri iş makinesiyle kazmakta buldu ancak suyun akışı daha da hızlandı. Suyun geçtiği yerlerde fabrika sahipleri, durumu tüm yetkili kurumlara bildirdikleri belirterek duyarsızlığa isyan etti. 

Tekstil fabrikasının sahibi Ali Demirdağ, depremden sonra oluşan yarıktan çıkan suyu tahlil ettirdiklerini ve  suyun zehirli çıktığını söyleyerek,

“Acıpayam depreminden sonra bu zehirli su ortaya çıktı. Bizim fabrikamızın çevresindeki iki noktada bu su çıkıyor. Para verip, tahlil ettirdiğimizde bırakın içmeyi, tarla bile sulanamaz derecede zehirli çıktı. Zehrin içeriği için ayrıca tahlil yapılması gerektiği bildirildi. Ancak bunun için 6 bin 500 TL daha bir masraf yapmamız gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Devlet Su İşleri başta olmak üzere tüm yetkili kurumlara başvurduk ancak herkes ‘Biz ne yapalım’ diye bize soruyor. Biz kepçelerle kazdık, su daha da çoğaldı. Suyun nereden kirli geldiğini bilmiyoruz. Araştırılmasını ve önlem alınmasını istiyoruz. İki aydır bu şekilde akıyor. Birçok yere başvurduk. Ancak kimse ilgi göstermedi. Çözümsüz kaldık vatandaş olarak ne yapacağımızı bilmiyoruz. Suyun aktığı yerin çevresindeki bahçeler de kurudu. Etraftaki herkes kokudan rahatsız.  Su ovaya akıyor ve çiftçiler de bu durumdan son derece rahatsız.” diye konuştu.

Zehirli suyun çıktığı bir diğer fabrika sahibi Ömer Timurtaş da depremden önce böyle bir durum olmadığını belirterek, “Bu durumdan çok rahatsızız. Binamızın çökmesinden korkuyoruz. Bu zehirli su nedeniyle doğa kirleniyor, yeşil alanlar kuruyor. Yetkililerden bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 16:38

YORUM EKLE