23 Nisan 2020 Perşembe 14:42
Devlet kömür yardımı başvurusu nereye yapılır? Kömür yardımı almak için şartları nelerdir?
Takip Et:

Devletimiz birçok alanda vatandaşlarımızın mağdur olmaması için desteklerini sürdürürken ısınma ihtiyacını karşılayamayan ailelere de kömür yardımı yapmaktadır. Resmi Gazete’de yayımlanan 1 Ocak 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararı neticesinde bu yıl da ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı yapılacak.

2020 kömür yardımları, bakanlık tarafından belirlenen takvim doğrultusunda, 81 ildeki tüm ihtiyaç sahibi ailelere Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında karşılıksız bir şekilde dağıtılacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan kanunda belirtilen kömür yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız, bulundukları il veya ilçelerde kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu yardımlar hanedeki kişi sayısına göre verilmektedir. Bölgenin iklim koşulları da dikkate alındığı gibi kömürün ısıl değeri de önemlidir. Bu detayların hepsi her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. Kömür yardımları ihtiyaç nispetinde yapılmaktadır. Bu kömürler TKİ ve TKK tarafından temin edilmektedir.

Kömür Yardımı İçin Başvuru Dilekçesi

İhtiyaç sahibi ailelerin ısınma ihtiyacını karşılamak adına dağıtılan kömür yardımına başvuru yapmak isteyen muhtaç aileler başvuru dilekçesi hazırlayarak başvurmaları gereklidir. Başvuru dilekçesi kurumdan kuruma değişiklik gösterdiğinden başvuru yapılacak yeri arayarak bilgi edinebilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

İl ve ilçelerde bulunan kaymakamlıkların içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek kömür yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kömür Yardımı Yapan Kurumlar

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  • İl ve İlçe Belediyeleri
  • Sivil toplum kuruluşları
  • Valilikler
  • Kaymakamlıklar

Belediye Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Her belediyede sosyal yardım kapsamında birimler vardır. Bu birimler kömür yardımı da dağıtmaktadır. Aynı zamanda ayni ve nakdi yardımlarda da bulunmaktadır. Isınma sorunu yaşayan ailelere de kömür yardımı vermektedir.

Sivil Toplum Kuruluşlarına Kömür Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Kömür yardımını sadece devlet kurumları yapmamaktadır. Sivil Toplum Kuruluşları da ısınma ihtiyacı olan ailelere kömür ve odun yardımında bulunmaktadır. Yaşadığınız bölgedeki yardım kuruluşlarına giderek başvuru yapabilirsiniz.

Devlet Kömür Yardımı Nasıl Başvurulur?

Devlet kömür yardımlarına başvuru yapmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeniz gerekmektedir. Eğer daha önce de başka bir işlem için başvuru yaptıysanız kayıtlarınız vardır. Eğer kaydınız yoksa başvuru dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Bu başvurulara göre ihtiyaç sahibi aileler tespit edilir ve kömür yardımı sağlanır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı dışında bulunduğunuz mahallenin muhtarlığına giderek başvuru yapabilirsiniz. Muhtarlık da ihtiyaç sahibi olanlar için muhtaçlık belgesi hazırlar. İhtiyaç sahibi olan kişi de bu belge ile kurumlara başvuruda bulunur.

Kömür Yardımı Veren Kurumlara Nasıl Başvurulur?


İhtiyaç sahibi olan, muhtaç, yoksul ve dal gelirli aileler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek kömür yardımı başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca çeşitli STK’lar, valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler de kömür yardımında bulunabilir.

İhtiyaç sahipleri bu kurumlara kömür yardımı başvurusunda bulunabilmek için T.C. kimlik belgelerinin aslı ve fotokopisi dahil bir başvuru dilekçesi doldurarak başvuruda bulunabilir. Bu başvuru dilekçesinde talep ettiğiniz yardımı ve miktarını detaylı bir şekilde yazmanız iyi olacaktır.

Kömür Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve diğer kömür yardımı yapan kuruluşların yardım başvurusunda talep ettikleri bazı belgeler vardır. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Başvuru dilekçesi
  • T.C. kimlik belgesi ve fotokopisi
  • Muhtaçlık belgesi
  • Başvurunun şahsi olarak yapılması gereklidir.

Kimler Kömür Yardımı Alabilir?

Kömür yardımı alabilmek için muhtaçlık belgesiyle başvuru yaptığınız kurumun heyeti sizin muhtaçlık durumunuzu onaylamalıdır. Çünkü bazı durumlarda gerçek ihtiyaç sahipleri dışındaki kişiler yardım talep etmektedir. Emekli ya da sigortalı bir işte çalışmanız kömür yardımı almanıza engel değildir. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan aileler, ilgili kurumlara giderek kömür yardımı başvurusunda bulunabilirler.

Gelir durumunun iyi olduğu tespit edilen aileler kömür yardımlarından yararlanamaz. Eğer bir gayrimenkulünüz varsa ve burayı kiraya vermişseniz kömür yardımı alamazsınız. Eğer doğalgaz ve merkezi sistem ile ısınıyorsanız yine kömür yardımından yararlanamazsınız.

Devlet Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı 1 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kömür yardımı ailenin ihtiyacına göre, ihtiyaç miktarına göre, bölgenin iklim koşullarına göre verilmektedir. Bu destekten yararlanmak isteyen muhtaç aileler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri tarafından tespit edilerek yardımlardan yararlanır. Ayrıca muhtarlıklar da ihtiyaç sahibi olan kişileri tespit etmektedir.

Bu yardımdan yararlanabilmek için evde yaşayan kişi sayısı, aylık hane halkı gelirinin asgari ücretin üçte biri kadar olmalı yani 701,32 TL olmalıdır. Bu aileler muhtarlık tarafından hazırlanan muhtaçlar listesinde bulunmalıdır. Muhtarlığın belirlediği muhtaçlar listesine girebilmek için yapılan tespitler sonucunda gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunuz anlaşılmalıdır.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

TKİ ve TKK tarafından temin edilen kömürler, yine bu kurumların belirlediği program kapsamında dağıtılmaktadır. Öncelikle acil ihtiyacı olan ailelere yardımlar dağıtılır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden en geç 1 ay içerisinde kömür yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. Bu yardımlar para ile satılmamaktadır. Satış yasaktır.

Kömür Yardımı Sorgulama İşlemi

Türkiye’nin 81 ilinde dağıtılan devlet destekli kömür yardımlarına başvuru yapan ihtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını E-Devlet üzerinden sorgulayabilirler. E-Devlet sistemine girdikten sonra sosyal yardım bilgileri sorgulama kısmına gelerek hakkınıza çıkan tüm sonuçları görebilme imkanına sahip olursunuz. Yine başvuru yaptığınız kurumlara giderek sonuçları öğrenebilirsiniz.

Basın dünyasında önemli gelişmeler ve daha birçok yeni haber Haberport mobil uygulamasıyla telefonunda! Hemen İndir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Bizi Instragram’da şimdi takip etmeye başla, hiçbir sıcak gelişmeyi kaçırma. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Merak edilen haberlerin özetleri, okurların yorumları ve daha fazlası Haberport Facebook Grubunda! Sen de katıl aramıza! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!


Son Güncelleme: 23.04.2020 14:42
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.