Devlet Memurlarını Yüzde 20 Oranında Zam Beklediği 3600 Ek Gösterge Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak?

Emekli ve memurların gündeminde olan 3600 ek gösterge düzenlemesi son zamanlarda en çok araştırılan soruların başında geliyor. Düzenlemeyle birlikte memur maaşlarında yüzde 20'lik bir artış sağlayacak olan 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak?

Devlet Memurlarını Yüzde 20 Oranında Zam Beklediği 3600 Ek Gösterge Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak?

TBMM'nin gündem maddeleri arasında yer alan 3600 ek gösterge ile ilgili polis, hemşire ve öğretmenlerin başta olmak üzere tüm memurların ve emeklilerin beklediği düzenleme ile ilgili gözler son durumda. Emekli ve memur maaşlarında büyük oranda iyileşme sağlayacak olan 3600 ek gösterge zammı ile ilgili detaylarında son durum ne

31 Mart yerel seçimleri sebebiyle ara veren TBMM tekrar meclisin açılmasıyla çalışmalarına tekrar başladı. Geçtiğimiz günlerde Bilkent Şehir Hastanesi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3600 ek gösterge ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, "Hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur" diye konuşmuştu.

18 Ocak tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumunun Kavaklıdere Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantısında, basın mensuplarıyla bir araya geldii Gazetecilerin 3600 ek gösterge konusunda sorduğu soruya yanıt veren Selçuk, "3600 ek göstergeyle ilgili çalışmalarımız, Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili bakanlıklarımızla birlikte devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın burada verdiği bir söz var, inşallah buradaki çalışmalar tamamlandıkça biz de kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullanarak cevap verdi.

Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor. Düzenlemeden halihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da yararlandırılması öngörülüyor.

Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor. Ek gösterge rakamlarında 1.2 milyon öğretmen, 280 bin polis, 115 bin hemşire ve 125 bin din görevlisi olmak üzere; 1.6 milyon memur düzenlemeden yararlanacak.

Düzenleme Meclis’ten çıkıp, uygulamaya girdiğinde de emeklilikte alınacak ikramiye ve maaşa yüzde 20 artış olarak yansıyacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 21:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler