Devlet Memuru Maaşları Ne Zaman Saat Kaçta Banka Hesabına Yatar?

Ülkemizde kamu kurumlarında milyonlarca devlet memuru görev yapmaktadır. Devlet memuru maaşları ne zaman ve hangi tarihlerde yatar? Devlet memuru olan kişilerin maaşları, mevzuata göre her ayın 15. gününde saat 00.00 ile 02.00 arasında ödenir. Ancak sözleşmeli olarak çalışanlar ile kadrolu olarak çalışan memurların maaşları faklıdır.

Devlet Memuru Maaşları Ne Zaman Saat Kaçta Banka Hesabına Yatar?

Devlet memuru olabilmek için pek çok koşula vardır. Bu koşullardan bir tanesi de ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS sınavından kurumlar için gereken puanı almak gerekmektedir. Lise ve üniversite mezunları her yıl devlet kadrolarına girebilmek için KPSS sınavına başvuru yapıyor. KPSS sınavından merkezi yerleştirme ile veya mülakatlarla alım yapılmaktadır. Bu iki türden memur olan kişiler artık devlet kadrosunda çalışmaya başlayabilir.

Devlet kurumlarında işe başlamadan önce güvenlik soruşturması yapılır, güvenlik soruşturmasından onay alan kişiler, devlet memuru olma hakkı kazanır. Fakat güvenlik soruşturmasından onay alamayan kişiler devlet kadrolarına alınmaz.

Devlet Memurları Maaşları Ne Zaman Yatar?

Devlet memurları kamu hizmetlerinde çalışan ve maaş alan kişilere denir. Kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere 2 çeşit devlet memurları vardır. Kadrolu ve sözleşmeli devlet memurlarının maaşları da farklılık göstermektedir. Devlet memurlarının maaşları her ayın 15. gününde hesaplarına yatar.

Devlet kadrolarında çalışan memurların maaşları tüm Türkiye’de aynı gün verilmektedir. Ancak özel günlerde erken ödeme veya birkaç gün geç ödeme yapılmaktadır. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramının maaş günlerde geldiği zamanlarda ödemeler öncede yapılmaktadır.

Devlet memurlarının maaşları her ayın 15’inde saat 00.00 ile 02.00 saatleri arasında ödenmektedir. İş gününe denk gelmese bile maaşlar belirlenen günde yatırılır. Sonuç olarak devlet memurlarının maaşları her ayın 15. gününde saat 00.00 ile 02.00 arasında yatırılır.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2019, 01:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler