16 Ocak 2019 Çarşamba 22:44
Dışişleri Bakanlığı Kamu Personeli Alımı Yapacağını Açıkladı

Dışişleri Bakanlığı yayımladığı kamu personeli alımı ilanında KPSS şartı aranmadığını ve minimum lise kurumlarından ya da eş değer bir kurumdan mezun olan vatandaşların T.C Köstence Başkonsolosluğu ve Tel Aviv Büyükelçiliğine başvuruda bulunabileceklerini açıkladı. Merak edilen asıl soru ise adayların başvurularını nasıl gerçekleştireceği. Yazımızın devamında adayların başvurularını nasıl yapacaklarına dair bilgiler yer alıyor.

Köstence Başkonsolosluğu’na Personel Alımı

T.C Köstence Başkonsolosluğu, bünyesinde oluşan istihdam açığı gereğince 1 kişi olmak kaydıyla sözleşmeli sekreter görevine sınavla personel alacağını duyurdu.

Adayların Sağlaması Gereken Şartlar

T.C Köstence Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Sınavın yapılacağı günden itibaren 46 yaşından gün alınmaması, öğrenim konusunda, Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanmış lise kurumları ya da eşdeğer bir kurumdan mezun olunması şartları da aranıyor. Başkonsoloslukta çalışabilmek için sahip olmanız gereken özellikler bu kadarla da sınırlı değil. Kamu haklarından sınırlı olmamak, erkekler için askerlik görevinin tamamlanmış olması, ağır hapis veya 6 ay ve üzeri bir süreyle hapis cezasına çarptırılmamış olunması , yüz kızartıcı suçlardan hüküm giyilmemiş olunması gerekmektedir. Yüz kızartıcı suçlara önek verecek olursak rüşvet alma veya verme, hırsızlık yapma, ihtilas, irtikap, sahtecilik yapmak, inancı kötüye kullanmak, dolandırıcılık yapma, zimmete mal geçirmek gibi suçları sayabiliriz. Başvuru yapabilmek için aranan şartların sonuncuları ise her çeşit iklim koşulunda görevin yerine getirilmesi açısından bir engel teşkil edilmemesi, bilgisayar ve yazı makinelerini kullanabilme yetisi ve tabi ki en önemli şartlardan biri olarak çok iyi bir seviyede Romence ve Türkçe bilmek.

Başvuruda Kullanılacak Belgeler

T.C Köstence Başkonsolosluğu’na sözleşmeli sekreterlik görevini üstlenebilmek için yapacağınız başvuruda özgeçmişinizin yazılı olduğu bir rapor, Türk pasaportunuzun aslı ya da işletilmiş sayfaların çıktısı, T.C kimlik kartınızın aslı ya da onaylanmış nüshası ve sınava katılma talebinde bulunduğunuza dair bir başvuru dilekçesi bulunması gerekmektedir. Bu dilekçe de adresinizi, telefon numaranızı, e-mail adresinizi ve benzeri iletişim bilgilerini özellikle belirtmelisiniz. Başvuruda sizden istenen belgeler bu kadarla bitmiyor. En son mezun olduğunuz okuldan edindiğiniz diplomanın aslını ya da onaylanmış nüshasını, erkek adayların askerliklerini yaptıklarına ilişkin evrakları ve son 6 ay da çekilmiş olması şartı ile 2 adet renkli vesikalık fotoğrafı da başvuru dosyasına koymalısınız. Posta ile gerçekleştirilecek başvurularda yukarda saydığımız belgelerin çıktılarını, orjinallerini sınava girmeden evvel teslim etmeniz koşulu ile postalayabilirsiniz

Son Başvuru Tarihi

Başvurular hafta içi her gün 10:00 ile 12.00 ve 14:00 ile 16:00 saatleri arasında 1. Elden ya da B.dul Ferdinand No.82, Constata adresine posta yoluyla yapılabilir. Başvurabileceğiniz en son tarih 31 Ocak 2019 Perşembe günü mesai sonu olarak belirlenmiştir. Posta yoluyla yapılan başvurularda postanın ulaştırılma aşamasında yaşanacak sıkıntılardan Başkonsolosluğun sorumlu olmadığı da özellikle belirtilmiştir.

Tel Aviv Büyükelçiliği’ne Personel Alımı

Tel Aviv Büyükelçiliği, bünyesinde oluşan istihdam açığı gereğince 2 kişi olmak kaydıyla sözleşmeli sekreter görevine sınavla personel alacağını duyurdu.

Adayların Taşıması Gereken Özellikler

Tel Aviv Büyükelçiliğine yapılacak başvurularda birincil statüde istenen şart T.C vatandaşlığına mensup olunmasıdır. Çok iyi seviyede İbranice ve Türkçe bilmesi gereken adayların bilgisayar ve yazı makinelerine de hakim olması gerekiyor. Adaylarda aranan özelliklerin kalanlarını aşağıda sizler için sıraladık.

  • Sınavın yapıldığı günden itibaren 46 yaşından gün alınmaması
  • Minimum lise kurumlarından ya da eş değer bir kurumdan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış mezuniyet belgesine sahip olması
  • Dolandırıcılık, ihtiras, irtikap, hırsızlık, rüşvet, sahtecilik, inancı kötü emeller için kullanma, zimmete mal geçirme ve dolanlı iflas gibi suçların da dahil olduğu yüz kızartıcı suçlardan hüküm giyilmemiş olunması.
  • Ağır hapis cezası ya da 6 aydan daha uzun süreli hapis cezalarının alınmamış olması.
  • Kamu haklarından sınırlı olunmaması.
  • Erkek adayların askerlikle ilişiğinin bulunmaması
  • Her çeşit iklim koşullarına karşı yaşanabilecek sağlık engellerine sahip olunmaması ve bunu destekleyen sağlık kurulunca onaylanmış belgeye sahip olunması.

Başvuruda Bulunması Gereken Evraklar

Adayların hazırladığı başvuru dosyasında bulunması gereken belgeler Özgeçmişin yazılı olduğu CV’ler, T.C Kimlik kartının aslı ya da onaylanmış kopyası, Pasaportun aslı ya da işletilmiş olan sayfaların çıktıları, sınava katılma talebinde bulunulduğuna dair başvuru dilekçesi, erkekler için askerlikle ilişiğin olmadığını belirten belgeler ve en son mezun olunan okulun diplomasının aslı ya da onaylanmış kopyası gerekmektedir. Son 6 ay içinde çekilen 2 adet vesikalık fotoğrafta başvuru da kullanılacak belgeler arasında. Posta yoluyla başvuracak olan adaylar yukarda saydığımız belgelerin kopyalarını, sınavdan önce asıllarını teslim etmek şartıyla, gönderebilirler.

Başvuru Tarihleri

Başvurular hem posta yoluyla hem de 1. Elden gerçekleştirilebilir. 1. Elden yapılacak başvurular hafta içi her gün 09:00 ile 16:00 saatleri arasında yapılabilir. Posta yoluyla gerçekleştirilecek başvurular 202 Hayarkon Street, Tel Aviv, Israel adresine yine mesai saatleri içinde gönderilebilirler. Postayla yapılan başvurularda kargonun gecikmesi halinde yaşanacak aksaklıklardan Büyükelçiliğin sorumlu olmadığı belirtilmiştir. Başvuruların son kabul tarihi 28 Ocak 2019 Pazartesi gününün mesai bitimi olarak belirlenmiştir.

Son Güncelleme: 16.01.2019 22:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.