Diyarbakır'da Radyoaktif Tehlike İçeren 7 Gram Kaliforniyum Maddesi Ele Geçirildi

Diyarbakır'da düzenlenen bir operasyonda şüphelenilen bir zanlının üzeri ve aracında yapılan aramalar sonucu Radyoaktif tehlike içeren 7 gram Kaliforniyum maddesi ve çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.

Diyarbakır'da Radyoaktif Tehlike İçeren 7 Gram Kaliforniyum Maddesi Ele Geçirildi

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ile Kayapınar İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Kayapınar ilçesinde oturan bir şüphelinin kalifoniyum olduğunu iddia ettiği madde ile yaklaşık bin tarihi sikkeyi satmak için alıcı aradığı bilgisine ulaştı.

Cumhuriyet Başsavcılığınca arama kararı çıkartılarak dün Kayapınar ilçesinde zanlı hakkında bir operasyon düzenlendi. Yapılan Operasyon sonrasında bahsi geçen maddeyi ve tarihi sikkeleri satmaya çalıştığı sırada suçüstü yakalandığı açıklaması yapıldı. Ayrıca şüphelinin üzerinde ve aracında 7 gram kalifoniyum maddesi olduğu iddia edilen madde ile Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu değerlendirilen bin 167 bronz sikke, 10 gümüş sikke, 3 yüzük, 15 obje olmak üzere toplam bin 195 tarihi eser ele geçirildiği ifadeleri kullanıldı.

Ele geçirilen 7 Gram Kalifoniyum maddesi ve tarihi eserlerin, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereği muhafaza altına alındığı olayla alakalı 3 şüphelinin gözaltına alındığı, bahse konu maddenin incelenmesi amacıyla AFAD ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna bilgi verildiği bilgisine ulaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 20:53

YORUM EKLE