Doğalgaz 2018'de Türkiye'nin Her Yanına Ulaşacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, doğalgaz ile ilgili olarak tamamlanmamış olan 2 ihaleyi de geçen aylarda finalize etti. Çalışmalar sürerken 2018 yılına kadar doğalgazsız il kalmaması hedefi konuldu.

Doğalgaz 2018'de Türkiye'nin Her Yanına Ulaşacak

Doğalgaz, Türkiye'nin en çok tercih edilen ısınma kaynaklarından birisi olarka uzun yıllardır kabul gördü. Kısa sürede ülke genelinde kurulan sistemler ile beraber konutların doğalgaz sistemlerine geçişleri tamamlanırken, eski yakıt türlerine göre çok daha avantajlı olan ve ekonomik açıdan daha uygun olan doğalgazın halen ulaşmadığı noktalar içind e yoğun çalışmalar devam ediyor. Bu anlamda harekete geçen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, geçtiğimiz aylarda henüz tamamlanmamış olan 2 ihalenin de son detaylarını tamamlayarak ihaleleri kapattı. Bu kapsamda Artvin, Şınak, Cizre, Silopi, İdil ve Hakkari için doğalgaz şirketlerinin lisansları tamamlandı. Ağrı iline de son hızla ulaştırılan doğalgaz olanakları ile 2017 kış sezonunun başlamasından önce hanelerin doğalgaz ile ısınabilir hal alması bekleniyor. Diğer iller için ise 2018 yılının kış döneminden önce doğalgaz uygulamalarının tamamlanacağı tahmin ediliyor.

Bahsettiğimiz şekilde hızlandırılan doğalgaz çalışmaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından son hz sürdürülürken 63 yen bölgenin dağıtım lisansı da tamamlandı. İhaleleri bitirilen iller ile beraber 81 ilde doğalgaz ulaşmayan konum kalmayacağı açıklanırken, tüm iller 2018 yılı itibariyle doğalgaz ile ısınma olanağına kavuşacak. Öte yandan bazı ilçelere doğalgazın ulaşması ise 2019 yılına kadar uzayabilecek.

İlçeler ile ilgili olarak doğalgaz ulaştırma çalışmalarının çok büyük bir kısmı ise 2019 yılı içerisinde tamamlanacak. Bu kapsamda 323 ilçeye yapılan ihaleler kapsamında, 181 ilçeye de genişleme çalışmaları kapsamında olmak üzere 504 ilçeye doğalgaz ulaştırılacak. 2017 yılı itibari ile toplamda 112 ilçe ve 99 beldede lisanslama ile ilgili işlemlerin tamamlanması Türkiye'de ısınma kaynağı olarak doğalgazın en çok kullanılan ısınma kaynağı olarka tercih edileceğini ortaya koydu. Bu kapsamda yapılan düzenlemelerde en uzak noktalara kadar doğalgazın ulaştırılması için 2019 yılının sonuna kadar işlemlerin biteceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 19:02

YORUM EKLE