Doğum Borçlanması Ne Kadar? 2019 Doğum Borçlanması Yaptırma Koşulları

2019 senesinde doğum borçlanması yapacak olanlar ilgili konu kapsamındaki miktarları merak ediyorlar. Sigortalarının başlangıç süresinden sonra doğan çocuklar için yapılabilen doğum borçlanmasının bir takım başvuru koşulları da bulunuyor.

Doğum Borçlanması Ne Kadar? 2019 Doğum Borçlanması Yaptırma Koşulları

2019 Senesi Doğum Borçlanması Miktarı

Doğum borçlanması yapmak kadınların erkenden emeli olabilmeleri için etkili haklarından biridir. Sigorta ve BAĞ-KUR bünyesinde bulunan kadınlara tanınan bu haktan faydalanarak daha erken bir tarihte emekli olunması imkanlı hale gelmektedir. Sigorta ve BAĞ-KUR bünyesinde olan kadınlar, başlangıç zamanlarından sonraki dönemlerde 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yaabilirler ve borçlanma dönemlerini emekliliklerinde geçerli duruma getirebilirler.

Doğum borçlanmasının hizmet kaybı olan kadın çalışanlara verdiği en çok önem arz eden avantajı hizmet eksiklerinin tamamlanması olmaktadır. Kadınlara verilen bu hak kapsamından faydalanılması için çocukların sigortanın başlama tarihiden sonra doğmuş olmaları istenmektedir. Sigorta başlangıç tarihinden evvel doğmuş olan çocuklar kapsamında doğum borçlanması hakkı tanınmamaktadır ve bu kapsamda hazırlana bir torba yasa da bulunmamaktadır.

Doğum Borçlanması Yaptırma Koşulları

 • Doğum borçlanması hakkından yararlanabilmek için kadın çalışanlar sahip oldukları sigorta kapsamlarının başlangıç tarihlerinin doğum yapmadan evvel olması gerekir. BAĞ-KUR, sigorta ve Emekli Sandığı girişleri doğum tarihiden evvel olmayan kadın çalışanların doğum borçlanmasından faydalanmalarına imkan yoktur.
 • Doğum tarihinden sonraki 24 aylık süreyi bünyesine alan dönem içinde kadınların SGK kapsamında ödenmiş herhangi bir primlerinin olmaması önemlidir. 24 aylık sürede kısmi de olsa ödenmiş primleri olan kadın çalışanlar, bu dönemde prim ödenmeyen günler baz alınarak doğum borçlanmaları yapılabilir.
 • Doğum borçlanmasından faydalanma hakkına 3 çocuğa kadar sahip olmak mümkündür. 3 çocuktan fazla çocuğu olan kadınlar, 3 çocukları üzerinden doğum borçlanması yapabilirler.
 • Belirtilen koşulları sağlayan kadınlar sahip oldukları her çocuk için doğum borçlanması yapabilirler. Doğum borçlanmalarında; bir çocuk için yapılabilecek borçlanma gün sayısı 720 gündür. Sahip olunan doğum borçlanması hakkı 3 çocuk sahibi olanlarda ise 2160 güne kadar çıkmaktadır.

Doğum Borçlanma Başvurusu Yapılması

 • Hak sahiplerinin son çalıştıkları kurum, 4A kapsamındaki Sosyal Sigortalar Kurumu ise yapılacak başvuruların işverenini bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılması gerekmektedir.
 • BAĞ-KUR bünyesinde olan hak sahiplerinin başvurularını dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapmaları gerekmektedir. 4B BAĞ-KUR bünyesinde olan kadınların çocuğun doğum tarihinden sonrasını kapsayan 24 aylık süre içinde prim ödememiş olması koşuluyla, sahip oldukları 3 çocuğa kadar borçlanma hakları vardır.
 • Hak sahipleri 4C kapsamında Emekli Sandığına bağlı olmaları halindeyse başvurularını Ankara’ da bulunan Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına yapmaları gerekmektedir.
 • Doğum borçlanmalarında talep edile evraklar, başvuru sahibinin kimlik belgesi ve doğum borçlanması başvuru formudur. Doğum borçlanması başvuru formunu intenet aracılığı ile doldurmaya imkan vardır. Bu iki evrak başvuru kapsamında önem arz etmektedir. Bu evraklar dışında başka evrak istenilmemektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvurulardan sonra kurumca başvuru sahiplerine doğum borçlanması analık tahakkuk cetveli tebliğ etmekte ve tebligat başvuru sahibinin eline geçmesinin ardından en geç 1 ay süre içinde ödemenin yapılması gerekmektedir. Bu sürede yapılmayan ödemeler için tekrardan başvuru yapılması gerekir. Talep tarihinden geçerli olan borçlanma miktarı kadar tekrardan hesaplamalar yapılır.
 • Tebliği aldıktan sonra borçlarının bir kısmını ödeyen başvuru sahipleri ödeme yaptıkları miktar karşılığındaki gün sayısı kadar borçlanma satın almış sayılırken kalan günler için yeniden doğum borçlanması talebinde bulunmaları gerekir.

Doğum Borçlanması Miktarları

1 Ocak ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında doğum borçlanması yapacak kişilerin ödeyecekleri minimum ve maksimum miktarlar aşağıdaki gibidir.

 • Günlük ödenecek en düşük tutar 27,28 TL ‘dir.
 • Günlük ödenecek en yüksek tutar 204,65 TL ‘dir.

Tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde ödenmesi gereken miktarlar aşağıda sıralanan noktalardan ödenebilmektedir.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan bütün bana şubelerinden,
 • PTT şubelerinden,
 • ATM’lerden,
 • Mobil ya da intenet bankacılığı aracılığı ile ödenebilmektedir

Doğum Borçlanması Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanmasının sorgulama işlemi için çevrimiçi bir uygulama bulunmuyor. Doğum borçlanması yapıp ödemelerini tamamlayanlar hizmetlerinin işlenme sürecini takip edebilmektedirler. www.turkiye.ov.tr adresi üzerinden takip işlemi gerçekleştirilebilir.

E- Devlet şifresi ile T.C. kimlik numaralarının girilerek sisteme dahil olunabilmektedir. Sisteme girebilmek için istenilen e-devlet şifresine sahip olmayan vatandaşlarımız kendilerine en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifrelerini alabilirler.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 20:00

YORUM EKLE

Popüler Haberler