Doğum Parası Başvuru Detayları - 2019 Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yeni doğum yapan annelere doğum yardımı yapılmaktadır. 2019 doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama ekranından başvurunuzun hangi aşamada olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Doğum Parası Başvuru Detayları - 2019 Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yardımları verilmektedir. Yeni evlilerin çocuk yapma motivasyonunun artırılabilmesi ve ortaya çıkacak masrafların karşılanabilmesi için doğum yardımı ödemeleri yapılır.

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı, çalışan annelerin doğum yapması halinde her çocuk için farklı tutarlarda olmak suretiyle yapılan ödemelerdir. Doğum parası ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonrası her çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum Parası Başvuru Detayları

Doğum parası için başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl, İlçe Müdürlükleri, bakanlık resmi web sayfası veya ilçe kaymakamlıklarındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılabilmektedir. Doğum parasının alınabilmesi için, bebeğin sağ olması, doğum izni sırasında sigortanın devam etmesi, doğum öncesindeki son 1 yıllık süreçte 90 günlük sigorta prim ödemesi yapılmış olması gerekir.

Doğum Parası Başvuruları Sorgulama

Doğum parasının alınıp alınamayacağı PTT şubeleri veya E-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Birey, PTT şubelerine başvuruda bulunacak doğum yardımını sorgulayabilmektedir. Aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden de web üzerinden sorgulama işlemi gerçekleşebiliyor. E-devlet üzerinden sorgulamak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kurumuna girmeniz ve Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama bölümüne erişim sağlamanız gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 08:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler