Doğum parası başvurusu nasıl ve nereye yapılır? Doğum parası hakkında merak edilenler!

Doğum parası sigortalı olarak çalışan annelere doğum yapmaları halinde ödenmektedir. Çalışan annelerin doğum parası ile ilgili önemli soru ve cevapları iyi bilmesi gerekmektedir.

Doğum parası başvurusu nasıl ve nereye yapılır? Doğum parası hakkında merak edilenler!

Doğum parası Türkiye’de yaşayan ve Türk vatandaşı olan her anneye verilen bir hizmettir. Doğum parası; SGK mevzuatında yer alan şartlar kapsamında, çalışan anneye verilecek olan SGK rapor para ödemesidir. Çalışmayan anneler bu haktan faydalanamaz.

Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum parası için başvuru yapmak gerekmez. SGK kapsamında çalışan annelerin doğum parası alması için başvuru yapmasına gerek yoktur. Buna göre doğum raporlarının hazırlanmasından, ödeme işlemlerinin tamamlanmasına kadar bütün işlemler online olarak kolayca yapılabilmektedir. Annelerin online olarak bu süreci takip etmesi çok önemlidir. Doğum raporlarının hastaneler tarafından sisteme yüklenmesi ve işveren tarafından işçi rapor girişinin onaylanması halinde doğum raporu ödemelerinin bir hafta içerisinde ödenmesi mümkündür.

Doğum Öncesi Aktarma Raporu Nedir?

Doğum öncesi aktarım raporu, doğum parası almak isteyen kişiler için aranan şartlar arasında bulunmaktadır. Doğum parası alabilmek için anne adayının, hamilelik süresi boyunca 32 hafta boyunca doktora gitmesi gerekmektedir. Doktor bu aşamada çalışan anneye izin ve çalışmayı sürdürme durumuna anne ile birlikte karar verir. Eğer anne adayı kendisini iyi hissediyorsa, hamilelik iznine çıkabileceği 32. haftadan sonra izne çıkabilir. Bu aşamada 37. Haftaya kadar izne çıkmayıp çalışmayı sürdürdüğü sürece ise aktarma raporu denir.

Kimler Doğum Parası Alabilir?

Doğum parası alma koşulları SGK kapsamında belirtilmiştir.

- Doğum parası sadece 4A ve 4B kapsamında çalışan sigortalılara verilmektedir.

- Doğum parası sadece annelere verilmektedir.

- Doğum öncesi analık raporunun alındığı tarh itibariyle geriye dönük 1 yıl içerisinde sigortalı kişi adına en az 90 gün boyunca SGK prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.

- Bağ-Kur kapsamında olan kişiler için ise geçen ay ve içerisinde bulunulan ay haricinde Bağ-Kur primlerinin ödenmesi gerekmektedir.

- Aktarma raporu alınmışsa, bu raporu doktor tarafından sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parası hesaplanırken annenin maaşı esas alınmaktadır. Doğum izni, normal şartlarda doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftadır. Doğum parasında 16 haftalık süreç kapsamında, 112 günlük doğum parası ödenmektedir. Doğum öncesi, raporun başlangıç tarihinden geriye dönük olacak şekilde son 3 ay içerisindeki sigorta prime esas kazanç üzerinden doğum parası hesaplaması yapılmaktadır. Son 3 aylık kazanç kapsamında bun göre kişinin günlük olarak kazançları da hesaplanmaktadır. Ayrıca günlük kazancın 3’te 2’sinin tespit edilmesi ve 112 ile çarpılması ile doğum parasında verilecek olan miktar hesaplanır.

Doğum parası ödemeleri PTT şubelerine yatırılmaktadır. Ayrıca SGK’ya banka hesabı bildirilmişse annelerin banka hesaplarına da ödemeler yapılmaktadır.

Doğum Parası İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

- Annenin doğum parası alabilmesi için SGK kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir.

- Yasal doğum izni kapsamında annenin hiçbir şekilde çalışmıyor olması gerekmektedir.

- Doğum parası için doğumun kesinleşmiş veya gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulaması hem online yollardan hem de telefonlardan yapılabilmektedir. Sorgulama için E-devlet sistemine girip, arama bölümüne, “doğum parası sorgulama” yazarak sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca Alo 170 hatlı numarayı arayarakta doğum parası sorgulaması yapılabilmektedir.

2019 Yılı Doğum Parası Miktarları

- Doğum parası kapsamında anneye ilk çocuk için 300 TL tek seferde ödenmektedir.

- İkinci çocuk için ise 400 TL, tek seferde ödenmektedir.

- Üçüncü çocuk için ise 600 TL tek sefer olarak ödenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 16:43

YORUM EKLE

Popüler Haberler