Doğum yardım parası ve Süt parası çocuk sayısına göre ödenen ücretler

Doğum ve süt parası Devletin her doğumdan sonra aile ekonomisine katkıda bulunmak için annelere verilen maddi destek amaçlı bir haktır . Bu haktan her anne ilgili kurumlara başvuru yaptığı sürece yararlanabilir . Bu hak 2015 yılından itibaren doğum yapan annelere sunulmuş bir haktır. Anneler doğum ve süt parasını nasıl alabilir ? Şimdi sizlere Doğum ve süt parası hakkında detaylı bilgi vereceğiz .

Doğum yardım parası ve Süt parası çocuk sayısına göre ödenen ücretler

Türkiye Cumhuriyetinde Doğum parası ve süt parası Devletin her doğumdan sonra aile ekonomisine katkıda bulunmak için annelere verilen maddi destek amaçlı bir hakdır . Bu haktan her anne ilgili kurumlara başvuru yaptıgı sürece yararlanabilir . Alınan bu yardım bebeklerin bakımı konusunda bir süre ailelere destek olur. Bu hak 2015 yılından itibaren doğum yapan annelere sunulmuş bir haktır. Şimdi sizlere doğum ve süt parası hakkında detayla bilgi verecegiz.

Doğum parasını ailelere T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,

Süt parası ise T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı

Tarafından yeni doğum yapan annelere ödenmektedir. Henüz iki ödenek için 2020 yılı rakamları açıklanmamış olsa da 2020 yılında doğum yapan annelerde doğum parası ve süt parası için ilgili kurumlara başvuruda bulunabilirler.

2020 Yılı Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parası çalışan kadının doğum iznine çıkmadan 3 ay önce ki brüt ücreti üzerinden hesaplanır. İzne ayrılan kadının, son 3 aylık brüt ücretinin toplamı ile yapılan hesaplamayla günlük brüt ücret bulunur ve kişiye bu ücretin 3’te ikisi kadar günlük doğum parası verilir. Asgari ücret ile çalışan sigortalı bir kadının doğum parası da hesaplama işlemi ise şöyledir;

2020 yılında ki asgari brüt ücret 2.558 TL’dir. İlk önce günlük bürüt ücretin hesaplanabilmesi için son 3 aylık brüt ücretin toplamı alınır. 7.674 TL son 3 aylık toplam brüt ücret.

Sigortalı olarak çalışan kadının günlük brüt kazansı şöyle hesaplanır. (7.674 / 90) yaparak bulabilirsiniz. 85,26 TL

Çalışan sigortalı kişinin günlük alabileceği doğum parası, günlük brüt ücretin 3’te ikisidir. Bu durumda, günlük brüt ücretin 3’te ikisini hesaplamamız gerekiyor. (85,26 x 2/3) günlük alınacak ücret : 56,84 TL’dir.

Doğum parasının alınacağı hafta sayısı 16’dır. Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra ise 8 hafta olmak üzere 16 haftadır. Toplam gün sayısı ise, 112’dir.

Sigortalı annenin eğer ikiz bebeği var ise burada izin sayıları değişmektedir. İkiz bebek sahibi olacak anne, doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra da 10 hafta toplamda 20 haftalık bir izin ve süt parası alma şansına sahip oluyor.

Çocuk sayısına göre ödenen ücretler ;

İlk çocuk için 300 TL,

İkinci çocuk için 400 TL,

Üçüncü çocuk için 600 TL

2020 Yılı Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvuru öncesi, bu ödenekten yararlanmak için gerekli şartların taşınıp taşınmadığının kontrolünün yapılması gereklidir. Doğum parasından yararlanabilmek için annenin ve bebeğin doğum sonrasında hayatta olması gerekir. Anne veya bebek hayatını kaybederse doğum parasından yararlanılamaz.Doğum parası almak için gerekli şartları sağlayan anne veya babalar, başvuru için T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne gerekli evraklarla birlikte başvuru yapılır. aşvuru esnasında, Doğum raporu, Anne kimlik fotokopisi ,Başvuru dilekçesi gerekir.Doğum raporu taburcu işlemleri sonrası doğum yapılan hastaneden teslim alınmakta olup başvuru dilekçesi ise başvuru esnasında T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden temin edilmektedir. Başvuruda bulunmak için ebeveynlerin herhangi birisinin başvuru gerçekleştirme gibi bir zorunluluğu bulunmamakta olup ebeveynlerden herhangi birisinin Müdürlüklere şahsi olarak başvuru yapması yeterli görülür

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 14:16

YORUM EKLE

Popüler Haberler