31 Ağustos 2019 Cumartesi 23:05
Doğum yardımı nedir? Ne kadar doğum yardım parası ödenir? Kimler doğum yardım parası alabilir, şartları nelerdir?
Takip Et:

2019’da doğum yardımı isteyen kişilerin öncelikle Türk vatandaşı olmaları veya Mavi Kart sahibi olmaları şart. Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında da gerçekleşmiş olan canlı doğumlara veriliyor. Doğum yardımı, emzirme ödeneği(süt parası), doğum parası, mama ve bez yardımı ve doğum izni gibi çok sayıda konuya devlet tarafından yardım eli uzatılmakta. Her desteğin farklı şartları ve özellikleri bulunuyor.

Doğum yardımı başvurusu için ne yapılması gerekiyor?

Canlı doğum sonrasında bağlı olduğu Nüfus İdaresi Müdürlüğü’ne gidilip KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) üzerinden kayıt olunması gerekiyor.

Ardından doğum yardımı başvuru dilekçesinin tam ve doğru bir şekilde doldurulması ve imzalanıp şahsi olarak iadeli taahhütlü posta veya kargo yolu ile başvurunun gerçekleştirilmesi gerekiyor. Başvurular, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine yapılmalıdır.

Yurt dışındaki vatandaşların başvuruları ise konsolosluklar ve büyükelçilikler aracılığı ile alınır. Yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’de bulunmaları durumunda herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Hizmetler Merkezi’ne başvuru yapmaları gerekiyor.

Doğum yardımı alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Şart sayısının az olmasıyla beraber genelde doğum yapan bütün kadınlara verilmektedir. 2019’da doğum yardımı almak isteyen bir kadının uyması gereken şartlar ise şu şekilde;

 • T.C. vatandaşı olmak veya Mavi Kart sahibi olmak.
 • Doğum yapılmış ve bebeğin canlı olması gerekmekte.

Doğum yardım ödeneği ne kadar?

 • İlk çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü çocuk ve sonrası için ise 600 TL

Şayet çocuklar ikizse 700 TL, üçüz ise 1.300 TL ödenek veriliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için ALO 144 hattını arayabilirsiniz. Başvuran anneler adını ve soyadını söyleyip en yakın PTT şubesinden parasını alabilirler. Bu yardım 2019 senesinde de devan edecek fakat bu ücretlere zam yapılıp yapılmayacağı konusunda da henüz net bir bilgi bulunmamakta. Enflasyon rakamlarına göre değişmesi beklenen ücretlerde %20 ila %25 arasında yapılan tahminlere göre;

 • İlk çocuk için 360-375 TL arasında,
 • İkinci çocuk için 480-500 TL arasında,
 • Üçüncü çocuk ve sonrası için de 720-750 TL arasında bir ücret olacağı bekleniyor.

Doğum yardımı sorgulama nasıl yapılır?

Doğum yardımı parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için istediğiniz zaman e-Devlet üzerinden giriş yapıp sorgulamanız mümkündür. Sistem doğum yardımı ödemelerini başvurunun DYS (Doğum Yardımı Sistemi) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerine ödemeyi gerçekleştiriyor. Kamu sektöründe çalışanların ise bağlı olduğu kurumlardan aldığı Doğum Yardımı parası ile yukarıda bertilen ücret arasındaki farkı ödemesi gerekiyor. Fakat bu kurumlardan aldıkları ücret, yardım tutanağından gazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmamakta.

Evlat edinilen çocuk için doğum yardımı almak mümkün mü?

15 Mayıs 2015’den itibaren evlat edinilen çocuklar adına evlat edinilmeden önce kendi çocuğu için yardım ödeneğinden yararlanılmışsa Doğum Yardım Sistemi tekrar ödeme bütçesi çıkarmıyor. Ek olarak evlat edinilen çocuk alınmadan evvel herhangi bir ödenekten faydalanmamışsa, başvuru yapılması durumunda Doğum Yardımı almak mümkün.

Hamile anneler doğum yardımı için başvuru yapabilir mi?

Sadece canlı doğan çocuğun ardından başvuru yapılmalı. Bu sebeple anne çocuğu doğurduktan sonra bağlı olduğu Nüfus Müdürlüğü’ne, çocuğun kaydını Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden kayıt ettirerek başvuru yapmalı.

Annenin yabancı babanın Türk vatandaşı olma durumunda veya doğumdan sonra çocuk sağ ama annenin vefatı halinde bahsedilen tüm işlemler Türk vatandaşı olan veya Mavi Kart sahibi olan baba üzerinden yürütülmekte. Özel sektörde çalışan ve maaşlarında haciz olan kişiler için, Doğum yardımı başvurusunda bulunmaları durumunda, ödenecek miktar vergiye, hacze veya kesintiye uğramadan ödeniyor.

Babanın eski bir evliliğinden olan çocuk veya çocuklar; doğum yardımı kapsamında yapılması planlanan ödemeler Türk vatandaşı veya Mavi Kart sahibi anne üzerinden yapıldığı için, kocanın eski evliliğinden olan çocuklar dikkate alınmıyor. Bu noktada doğan çocuk ailenin ilk çocuğu kabul edilir be alınacak olan ödenek tutarı da normal olarak 300 TL’dir. Ama annenin Türk vatandaşı ya da Mavi Kartı olmaması halinde, Türk vatandaşı ve Mavi Kart sahibi olan baba üzerinden işlemler yapılacağı için, bu şekilde bir durum olduğunda babanın önceki evliliğinden olan çocuklar da sıralama içine girer.

Çalışan anneler için devlet tarafından verilen destekler;

Çalışan anneler, doğum izinlerinde çalışamadıklarından dolayı bu dönemin parasını iş göremezlik kapsamında devletten temin edebilirler. Geçen sene 4 bin TL’nin üzerinde olan en düşük tutar, bu sene 5 bin TL’ye çıkarıldı. Bu durumda 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında da 1.çocuğu doğuran asgari ücretli anneler;

 • 300 TL doğum yardımı,
 • 149 TL süt parası,
 • 5 bin 50 lira da iş göremezlik ödeneğinden alarak, toplam 5.499 TL tutarında bir ücret alacaklar.

Süt parası kimlere veriliyor?

Ev hanımı annelerin süt parası alabilmeleri için, eşlerinin doğumdan önce 120 günlük süre içerisinde sigortasının eksiksiz olarak yatmış olması şartı aranmakta. Bu sürede sigortası olmayan annelerin, eşleri çalışıyor ve doğum öncesinden 120 gün süre ile sigortası eksiksiz ödeniyorsa, eşlerinin sigorta primlerinden yararlanabilirler. Süt parası da gerçekleşen her canlı doğuma mahsus 1 kez verilir ve aylık olarak verilmez.

Çalışmayan annelerin de bu hizmetten yararlanmak adına yapmaları gereken şey bir dilekçe yazarak başvuru yapmak. Annenin doğum ardından müsait değil ise de eşi tarafından başvuru yapması şart. Başvuru anında istenilen en önemli konulardan biri annenin ve çocuğun kimliklerinin yanlarında hazır bulunması. Şehir merkezinde yaşayan bir annenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bulunduğu ile bağlı olan müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor. Eğer anne ilçede yaşıyorsa da bağlı olduğu kaymakamlığın içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilir.

Son Güncelleme: 09.09.2019 23:10
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.