Down Sendromlular Gününde Hamzaoğlu’ndan Önemli Açıklamalar

Sadece genetik faktörler sebebiyle meydana gelmekte olan down sendromu hastalığına farkındalık gününde, Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Hamzaoğlu açıklamalarda bulundu.

Down Sendromlular Gününde Hamzaoğlu’ndan Önemli Açıklamalar
Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Köksal Hamzaoğlu, down sendrom hastalığının genetik bir farklılık olduğuna ve bu durumun bir hastalık olmadığına değindi. Dünya Down Sendromlular Günü sebebiyle yaptığı açıklamada, normal bir bireyde kromozom sayısı 46’yken, down sendromu problemini yaşayanlarda 47 kromozom olması sebebiyle böyle bir durum meydana geldiğine değinildi. Zihinsel gelişimin tamamlanmamasına ve de geri kalmasına sebep olan bu durum insan hayatını pek çok yönden etkilemekte. Genel olarak bu down sendromu olan kişilerin iç organlarında da normal bireylere göre daha anormal değişimler söz konusu olmakta.

Yüz görünümü normal bir bireyin yüzlerine göre oldukça farklı olan down sendromlu bireylerin aynı zamanda yapılarının ve karakterlerinin de birbirinden çok daha farklı olduğu gözlemlenmekte. Sadece dış görünüm olarak bu durumdaki kişilerin birbirine çok fazla benzediği gözlemlendi. Bunun yanı sıra önceden down sendromlu bireyler okullarda eğitim görememekte ve hatta okuyamaz denilmekteydi. Ancak şuanda ise gelişen teknolojiyle ve atılan adımlar sayesinde artık bu durumdaki bireylerimiz de ikinci bir dil öğrenebilmekte ve hatta üniversiteden bile mezun olabilmekteler.

Bağımsız Bir Hayat Sürebiliyorlar

Down sendromuyla yaşamakta olan bireylerimizin bağımsız bir şekilde kendi hayatlarını devam ettirebiliyor olmaları da, onlar için en önemli durumlardan. Her çocuk gibi kendilerini yavaş yavaş geliştirebilmekteler ve aynı zamanda belirli yetenekleri ve sosyal yaşamları da vardır. Yaşamları boyunca da elde ettikleri davranışlar ve kazandıkları birtakım huylar oluyor. Davranış konusunda yaşanan değişikliklerde de normal bireylerde olduğu çevre faktörü çok büyük bir öneme sahip.

Özellikle de 0-6 yaş grubundaki bireylere erken müdahale programları verilmekte ve bu programlar sayesinde bu kişiler yaşam çok daha hazır bir şekilde devam edebilmekteler.

Bir bireyden sadece görüntü ve zihinsel gelişim olarak farklı olan bu bireylerimiz de yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilmekte ve duygularıyla da hareket edebilme özelliklerine sahip olabilmekteler. 
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 23:06

YORUM EKLE