E-Çiftçi Giriş ve Kayıt İşlemleri! Mobil Yeni sistem devrede!

Tarımımızın göz bebeği çiftçilerimize devlet desteği devam ediyor. Çiftçilerimizin işlerini daha kolay yapabilmesi için e-devlet kapısı açıldı. Bu sayede çiftçilerimiz zaman kaybı yaşamadan e-çiftçi sistemine giriş ve kayıt işlemlerini kolayca yapabilecek.

E-Çiftçi Giriş ve Kayıt İşlemleri! Mobil Yeni sistem devrede!

Ülkemizin bel kemiği çiftçilerimiz için yeni bir uygulama geliştirildi. Çiftçilerimizin işlerini oldukça kolaylaştıracak olan bu yeni uygulama sayesinde mobilden ve intenetin olduğu her yerden erişim yapabilecekler.

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Bu sistem Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olup zorunlu hale getiirilmiştir. Bu uygulama sayesinde tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilerimiz kredi desteklerini ve genel çiftçilik ile ilgili gelişmeleri kolaylıkla takip edebilecek. Bütün üreticiler bu sisteme kayıt olmak zorundadır. 

Sisteme üç farklı yoldan kayıt yapmanız mümkün. İsterarazi sahibi olarak, ister arazisini kiralayan kişi olarak, ister arazi sahibinin birinci derece akrabası olarak başvuru yapabilirsiniz. Tapu için Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gitmeniz gerek.

Ardından C formunu doldurmanız gerekiyor. C formu için de müracaatı Tarım İlçe Müdürlüğü'ne yapmanız gerekmektedir.

E-DEVLET ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEM

Çiftçilikle uğraşanların imkanlardan faydalanabilmesi için öncelikle bu sisteme kayıt yaptırmaları şarttır. Genel bilgiler ve devlet desteklerinden haberdar olmak için üye olmalısınız. Zaten desteklerden yararlanmak istiyorsanız mutlaka bu sisteme kayıt yaptırmanız gerekiyor. Aksi taktirde desteklerden yararlanamazsınız.

Bu sistem sayesinde çiftçilik ile alakalı her şeye intenetin olduğu her yerden ulaşabilirsiniz. Bakanlıktan yapılan açıklamada bu sisteme mobilden ve bilgisayardan giriş yapılabileceği bildirildi. Bu uygulama sayesinde;

İşletmeye kayıtlı tarım arsalarını,

Kayıtlı parsel ürün bilgilerini,

Hayvanlarınızın yaşını, ırkını, cinsiyetini öğrenebileceğinizi,

Hayvanlarınızın hastalık, ölüm ve doğum işlemleri,

Hayvanlarınızın veteriner takibi.

gibi konuları e-çiftçi uygulaması sayesinde rahatlıkla öğrenebileceksiniz.

Bu uygulama oldukça geniş kapsamlı olacak. Ayrıca işlerinizi zamanında ve hızlı bir şekilde halledecek, zaman tasarrufu yapacaksınız. Gerekli görülen durumlarda ise sistem tarafından çiftçilerimize uyarı mesajı gelecektir. Bakan Pekdemirli yaptığı açıklamaya göre bu sistemin dünya üzerinde yapılan en geniş kapsamlı sistem olduğunu belirtti.

SİSTEME NASIL GİRİLİR?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulamaya girişler oldukça kolay. Devlet desteklerinden yararlanmak için sisteme kayıt olmanız şarttır. Eğer hala e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT bayisinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Tekrar almak için ise 4 TL vermeniz gerekecek.

Öncelikle E-Çiftçi Girişi yazacaksınız. Ardından açılan sayfada TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazacaksınız. Kimliğinizi doğruladıktan sonra E-Çiftçi uygulamasına giriş yapmalısınız. Uygulamaya akıllı telefonlardan girmek isterseniz Play Store ve App Store'dan indirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 09:05

YORUM EKLE

Popüler Haberler