betgram betgram setrabet

İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
10 Kasım 2019 Pazar 14:39
E-devlet askerlik durum belgesi ve tecil belgesi sorgulama işlemleri

Askerlik durum belgesi nedir?

Erkek bireylerin birçok alanda ihtiyaç duydukları belgelerden biri olan askerlik durum belgesi, 20 yaşını geçmiş her erkek Türk vatandaşının askerlik görevini yerine getirip getirmeyeceği bilgisini içerir.

Eğer kişi zorunlu görevini gerçekleştirdiyse belgede: ‘’Aşağıda kimliği yazılı, yükümlü, askerlik hizmetini yerine getirmiştir’’ yazar. Fakat bazı sebeplerden dolayı askerlik görevini yerine getiremeyen bireyler için belgede durumunu açıklayan gerekçeye yer verilerek: ‘’ Aşağıda kimliği yazılı, yükümlünün, öğrenciliği devam ettiği takdirde …….. tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakınca yoktur’’ yazar. Bu durumda kişinin öğrencilik süresi sona erince belirtilen tarihe kadar en yakın askerlik şubesine müracaat etmesi gerekmektedir.

 Askerlik durum belgesi sorgulama işlemi nasıl gerçekleşir?

 2 farklı yol ile askerlik durum belgenizi sorgulayabilirsiniz. Bunlardan ilki askerlik şubelerine giderek, gerekli görevlilerce askerlik durum belgenizi sorgulatabilirsiniz. Diğeri ise e-devlet yoluyla askerlik durum belgesi sorgulama işlemini, gerekli adımları geçerek tamamlayabilirsiniz. Önceki yıllarda askerlik durumu ile ilgili herhangi bir olayda veya tecil işlemlerini gerekli makamlara bildirmek zorunda kalanların askerlik şubelerine giderek sıra beklemesi gerekiyordu. E-devlet sayesinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından sağlanan hizmeti intenet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 E-devlet üzerinden sisteme giriş yapabilmek için en yakın PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi almanız gerekmektedir.  Eğer bu işlemi gerçekleştirmek istemiyorsanız; mobil imza, elektronik imza, intenet bankacılığı veya T.C. kimlik kartı giriş altenatiflerinden birini seçebilirsiniz.  

E-devlet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra, eğer e-devlet hesabınız açık değil ise kimlik doğrulaması yapmanız gerekecektir.

E-devlet askerlik durum belgesi sorgulama sayfasına girdikten sonra bu işlemin 3 aşamalı olduğu ve yaklaşık 3 dakika ayırmanız gerektiğini belirten bilgilendirme yazısının altındaki, ‘’yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum ‘’ kutucuğunu işaretleyip devam et butonuna tıklayarak bir sonraki sayfaya geçin.

Diğer sayfada ‘’Sorgulama esas bilgileriniz’’ başlığı altında nüfus bilgileriniz görüntülenecektir. Eğer bu bilgilerin doğruluğundan eminseniz ‘’ Yeni belge oluştur’’ butonuna tıklayarak belgenizin son halini görebilirsiniz.

Fakat kimlik bilgilerinizde bir farklılık söz konusu ise “Profilim ve Ayarlarım” menüsündeki “Kimlik Bilgilerim” sayfasından, “Bilgilerimi Yenile” seçeneğine tıklayın ve bilgilerinizi güncelledikten sonra bu belgeyi son haline getirin.

Unutmayın ki, bu belgeyi oluşturmak için; 1 günde en fazla 2 hakkınız var.

E-devlet üzerinden alacağınız bu belge aynı zamanda tecil durumunuzu açıklayan belgedir. Yani tecil tarihini öğrenmek için de anlatılan bu aşamaları takip ederek tecil tarihinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Askerlik tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır?

Birden farklı sebepten dolayı öneğin;  sağlık durumu ile ilgili rahatsızlıklar, psikolojik rahatsızlıklar veya eğitim durumundan dolayı askerlik durumu tecil ettirilebilir. Bazen belirli bazen de belirlenemeyen süre sonrası tecil gerekçesi ortadan kalkacak. Bu durum ortadan kalktıktan sonra askerlik tecil etme işlemi gibi askerlik tecil bozdurma işlemini yapmak zorunda kalacaksınız. Fakat ne yazık ki tecil bozdurma işlemi tecil yapma işlemi gibi e-devlet üzerinden gerçekleşmiyor. Bunun için size en yakın askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir. Ancak şubeye bizzat kendiniz gitmelisiniz. Birinci dereden yakınınızı göndermeniz durumunda dahi işlem gerçekleştirilemez.

Askerlik şubesine giderken yanınızda götürmeniz gereken belgeler:

-Son bitirdiğiniz okula ait mezuniyet belgesi,

- Vesikalık fotoğraf

- TC kimlik kartı (fotokopi ile birlikte)

Çürük raporu nedir?

Askerlik, 20 yaşını doldurmuş erkek her Türk gencinin yapması gereken bir zorunluluktur. Ancak fizyolojik ve psikolojik sağlık kontrolleri sonrasında ‘’ Askerliğe elverişsizdir’’ raporu alınırsa kişi askerlik görevini yerine getiremez. Çürük raporu bu kontroller sonrası verilen rapordur.

Bu rapora e-devlet askerlik sorgulama süreci ile de erişim sağlayabilirsiniz. Çürük raporunu almak için istenilen evraklarla birlikte askerlik şubenize başvurduktan sonra görevli doktor veya aile hekimi tarafından muayeneniz yapılır, size birkaç soru yönlendirilerek bir değerlendirme süresine girersiniz. Bu değerlendirmeler sonrasında çürük raporu bildirimini yaptığınız rahatsızlığa sahip olduğunuz yönünde karara varılırsa askeri bir hastaneye yönlendirilirsiniz. Hastane de uzman doktorlar tarafından tekrar bir kontrolden ve detaylı sağlık taramasından geçirilirsiniz. Bütün bu uzun süreçler sonrası askerlik durumunu yerine getiremeyecek veya aksatacak bir durum saptanırsa çürük raporu alabileceksiniz.

Çürük raporu hangi hastalıkları kapsar?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ve Mevzuatı bu hastalıkları özellikle belirtmemiştir. Ancak kişinin askerlik yapmasına engel olacak tüm hastalıkları bu alanda saymamız mümkündür. Hastalıklar kronik ve kalıtsal olarak değişebileceği gibi hastanın tetkik ve tahlillerini yapacak doktor hastalığın durumunu, derecesini inceleyerek iyileşme durumunun olup olamayacağını belirtecektir.

Doktor rahatsızlığı bulunan kişiye rapor verebileceği gibi erteleme kararı da verebilir.

Son Güncelleme: 10.11.2019 14:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler