E-devlet Askerlik Yeri Öğrenme - 2019 Celp Dönem Tarihleri

20 yaşını tamamlayan her Türk genci askerlik vazifesi ile yükümlüdür. Bu eşsiz görevi yerine getirmek için yapılması gerekenler ve başvuru sonrası askerlik yeri öğrenme işlemleri başta olmak üzere merak ettiğiniz herşeyi sizin için araştırdık.

E-devlet Askerlik Yeri Öğrenme - 2019 Celp Dönem Tarihleri

Bir vatan hizmeti olan ve Türk milleti tarafından peygamber ocağı olarak görülen askerlik hizmeti için vatandaşlar severek bu görevi yerine getiriyor. Askere gitmek isteyenler 2019 Mayıs celbinde askere alınacaklar. Askerliğini er ve erbaş olarak yapacak vatandaşların yanı sıra yedek subay olacaklarında en çok merak ettiği konulardan birisi de askerlik görevini gerçekleştirecekleri yerin neresi olacağıdır.

Askerlik Yeri Öğrenme Sorgulama

Mayıs celp döneminde askere alınacak vatandaşların askerlik yerlerinin neresi olacağı alımlardan iki hafta önce Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Askerlik yeri sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleşiyor. E-devlet sistemine giriş yapmak için e-şifre, intenet bankacılığı, TC kimlik kartı, banka ve elektronik imza yollarından birine başvurabilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaparak askerlik yerini görebilirsiniz. Yapılan işlem için size bir de sevk belgesi hazırlanacaktır. Bu belgede yedek subay sınıflandırma sonucu dışında celp dönemi, celp grubu, sevk tarihi, eğitim birliği, sevk başlangıç tarihi ve sevk bitiş tarihi bilgileri yer alır. Bunun yanında ASAL celp dönem tercihi, yedek subay sınıflandırma sonuçları sorgulaması, ASAL sevk başvurusu, yedek subay sevk öncesi hazırlık, ASAL adres bilgileri teyit ve güncellemeleri, ASAL yoklama başvurularını takip edebilirsiniz.

99/1 celp döneminde askerliğini yapacak olan sevk belgesini intenetten alamamanız durumunda askerlik şubesine giderek sevk belgesini alabilirsiniz. Birliğinize teslim sırasında kimlik ile beraber sevk belgesi de muhakkak yanınızda olmalıdır. Sevk belgesi bir kez verilir ve belgeniz olmaması durumunda teslim olamazsınız.

Askerlik Celp Dönemleri

Celp askere çağrılma işlemine verilen isimdir. Kanuna göre 20 yaşından gün alan erkekler askerlik görevini yapmak zorundalar. Askerliği eğitim ve sağlık vesilesiyle tecil ettirebilirsiniz. Askeri celp dönemleri 4 sefer yapılmaktadır. Kısa dönem ve uzun dönem olarak yapılan askerlikte Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celpleridir. Başka dönemlerde askerliğe alım yapılmazken sadece bu dönemlerde alım gerçekleştirilmektedir.

2019 Celp Dönem Tarihleri

Tecil işlemi yaptırmayan 1999 doğumlu erkek vatandaşlar için celp dönemleri kayıtlı olduğu kütüğe göre farklılık göstermektedir. Celp dönemleri il ve ilçelere göre sıralanmaktadır. Sıralama yapılan illere göre sırası gelen Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında askere gönderim işlemi yapılacaktır.

İllerin celp dönemlerine htpps://askerlik.org/celpdonemleri.xls linkinden öğrenebilirsiniz. Askere alım işlerinde başvuru yaptığınız zamana göre son başvuru tarihleri de değişmektedir.

Şubat celbinde askere gitmek isteyenler en son 30 Kasım da başvurularını yapmaktadır, Mayıs celbinde askere gitmek isteyenler en son 28 Şubat ta başvurularını yapmaktadır, Ağustos celbinde askere gitmek isteyenler en son 31 Mayıs da başvurularını yapmaktadır, Kasım celbinde askere gitmek isteyenler en son 31 Ağustos da başvurularını yapmaktadır.

Askere Erken Sevk Mümkün Mü?

Askere gitmeden önce başvuru yapan adaylar istedikleri takdirde askere alınma işlemini öne çekebilirler. Askerlik şubelerine başvurarak erken alınma isteğini dile getiren kişiler uygun görüldüğü takdirde erken dönemde askere alınabilir. Eğer başvuru sayısı fazla olur önceki celpte yer kalmazsa erken alma işlemi gerçekleşemeyebilir ve kişi kendi zamanını bekleyebilir.

Asal Randevu Nedir ve Nasıl Alınır?

Askerlik işleminin gerekliliklerini yerine getirmek için askerlik şubelerine uğrandığında uzun kuyruklar oluşmaktadır. Geçtiğimiz yıllardan itibaren e-devlet üzerinden şubeye gitmeden bedelli askerlik ve tecil işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Askerlik şubesine de randevu alarak gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken randevu sistemine giriş yaparak cep telefonu ve e-mail adresinizi tanımlayarak randevu için mesai saatleri içinde her 15 dakikaya bir randevu alabilirsiniz. Bilgilerinizi kaydederek randevu alma işlemini tamamlamış olacaksınız.

2019 Kısa ve Uzun Dönem Askerlik Süresi

Yeni yapılan torba yasada yapılan düzenleme ile liseyi bitiren erkekler 6 ay askerlik eğitimi yapacak. Bu 6 ay içinde 1 ay temel eğitim süresi olacak. Geri kalan sürede askerlik yapmak isteyen adaylar askerlik süresi boyunca maaş alacak. Askerliğe devam etmek istemeyenler ise bedelli ücretini ödeyerek askerlik hizmetini tamamlamış olacak.

Yedek subay ve yedek astsubay olan askerler ise 12 ay askerlik hizmeti yapacak. 6 ay askerlikte 12 gün izin hakkı verilmektedir.

Askere Giderken Lazım Olan Malzemeler

Askerlik yapacağınız yerde çoğu malzeme size temin edilecek. Geriye banyo ve kişisel bakım malzemeleri, valiz ve bot kilidi, boyuna asılan ipli cüzdan, içlik, bere, eldiven ve boyunluk, sivil giysiler, tıraş için gerekli malzemeler, cep feneri ve okuma lambası, bot fırça ve boyası, iğne ve iplik gibi dikiş malzemeleri ve saat götürmelisiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 07:35

YORUM EKLE

Popüler Haberler