10 Ekim 2019 Perşembe 13:27
E Devlet icra dosyası sorgulama ve takibi nasıl yapılır?
Takip Et:

Vatandaşların çok sık kullandığı E-devlet sistemi, devlet ile yapılacak işlemlerde kuruma gitme durumunu en aza indirgemiş durumda. İcra konularında da vatandaşların birçok bilgi veren sistemin icra takibi çok kolay yapılmaktadır.

İcra takibi E-devlet’ten nasıl yapılır?

Öncelikle sisteme giriş yapmak için T.C kimlik numaranız ve belirlediğiniz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer halen E-devlet’e şifresine sahip değilseniz en yakında ki PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra İcra Dosyası Sorgulama seçeneğinden adınıza açılan takip veya dava var mı öğrenebilirsiniz.

İcra dosyası ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz; satırın sağ altında bulunan “detaylar” butonuna tıklayarak daha hakkında detaylıca bilgi alabilirsiniz.

UYAP İcra Takibi nasıl yapılır?

UYAP SMS bilgi sistemi sayesinde intenetinizin olmadığı alanlarda bile bilgi alabilirsiniz. Kurumun size davalarınız ile ilgili mesaj göndermesini istiyorsanız T.C kimlik numaranızı yazıp boşluktan sonra ABONE yazıp 4060’a gönderdiğiniz mesaj sonrasında hakkınıza açılan her türlü davadan haberdar olabilirsiniz.

Bu işlemden sonra tarafınıza gönderilecek her SMS için 1 TL ücret alınmaktadır.

İcra masraf hesaplaması nasıl yapılır?

İcra takibinin başlaması için bazı harç ve masraflar davayı açan kişi tarafından ilk etapta peşin ödenmek zorundadır.

Dosyanın açılması için istenen harç ve masraflar davanın türüne göre değişiklik göstermektedir. İlamsız icra takibinde başvuru harcı, vekalet suret harcı, peşin harç, baro pulu ve dosya giderleri söz konusuyken ilamlı icralarda sadece peşin harç ödenir. Alacaklı icra takibini bizzat başlatacaksa vekalet suret harcı ve baro pulu da gerekmediği için bu masraflarda ücret içinde bulunmaz.

İcra dosyası açarken peşin harç hesapları şu şekilde hesaplanır;

Alacak tutarı x (5/1000)

Bu ücret alacaklı kişiden tahsil edilir. Bir önekle açıklayacak olursak 150.000 TL alacağı için icra takibi başlatan bir kişinin ödemesi gereken peşin harç toplam paranın binde beşi olur yani bu rakam da 150.000 TL için 750 TL peşin harç parası demektir.

İcra süreci nasıl işler?

Alacaklı, bulunduğu merkezin İcra Müdürlüğüne giderek takip başlatılması istediği kişiye süreci başlatır. Bundan sonra İcra Müdürlüğü bir ödeme emri çıkarır ve borçlu olan kişiye gönderir. Eğer borçlu kişi borcu olmadığını iddia ederse 7 gün içerisinde sürecin durdurulması için dilekçe verebilir. Eğer 7 gün içerisinde bir dilekçe verilmezse karar kesinleşir ve borcun ödenmesi gerekir.

Cebri İcra nedir?

Cebri icra, hukuki açıdan kesinleşen ödeme kararına uymayan kişilerin borcu için devletin zorla borcu alması işlemidir. Cebri icralar sadece devlete aittir ve devletin yetkili kurumları tarafından gerçekleştirilir.

İcra İnkar Tazminatı nedir?

Borcun ödenmediği ve icra takibinin yapıldığı sırada borçlu haksız yere itiraz dilekçesi verirse icra inkar tazminatı devreye girer. Borçlu kişi, borcunu ödememek, alacaklıyı yıldırmak veya borcunu ötelemek için bu dilekçeyi verir ve dilekçe asılsız çıkarsa alacaklı kişiye inkar tazminatı açarak borcu dışında fazladan para alma hakkı kazanabilir.

İcra takibine itiraz dilekçesi nedir?

İlamsız icra takiplerinde İcra Müdürlüğü tarafından borçluya bir bilgilendirme kağıdı gider. 7 gün içerisinde borçlu vereceği olmadığı halde itiraz dilekçesi vermezse borcu olmasa bile icra takibi kesinleşmiş sayılır.

İcra davası ne zaman düşer?

İcra takibinin tarihinden sonra 3 yıl süre geçtiyse ve bu 3 senelik süreçte zaman aşımını kesen herhangi bir işlem söz konusu değilse 3 sene sonucunda borçlu kişi davanın düşürülmesi davası açabilir ve bu davayı kazanabilir.

İcra takibi ne kadar sürer?

Borçlu konumunda olan kişinin itiraz ettiği durumlarda süreç incelenmek için durdurulur bu gibi durumlarda alacaklı kişi tekrar dava açmak zorundadır. Bu dava 6 ay içinde İcra Mahkemelerine açılır ve itirazın kaldırılması talep edilir. Sonrasında ise genel mahkemelerce 12 ay içerisinde itirazın iptali istenir.

İcra borcu ödenmezse ne olur?

Borçlu borcunu ödemediği takdirde dava Cebri İcraya döner ve işin içine devlet girer. Devlet son bir uyarı bilgilendirmesi gönderdikten sonra halen borç ödenmediyse icra ekipleri tarafından borç alınmak üzere borçlunun yanına gidilir.

Eve icra gelirse ne olur?

İcra memurları eve geldiklerinde borçlu kişi ve diğer aile fertleri için gerekli olan eşyalara icra uygulanamaz. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, halı , koltuk takımı gibi ev için gerekli eşyalara icra uygulanamaz. Ancak özel tüketime giren ürünlere icra memurları tarafından el konulabilir. LCD televizyon, saç kurutma makinesi gibi eşyalar icra uygulandığı bilinmektedir.

Eve gelen icra nasıl durdurulur?

Eve gelen icrayı durdurmanın yasal olarak 3 yolu vardır. Bunları sıralayacak olursak;

  • Borcun kapatılması
  • Alacaklının hakkından feragat etmesi
  • Kanunen haczin kaldırılmış olması

Bu 3 yöntem dışında icra işlemini durdurmak mümkün değildir.

Son Güncelleme: 10.10.2019 21:06
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler