E-Devlet ile ücretsiz kredi notu sorgulama

Günümüzde banka müşterilerinin kredi notlarını öğrenebilmeleri için Findeks üzerinden 16 TL ödeme yapmaları gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinden bu ücretin ödenmesine gerek kalmadan kredi notları öğrenilebilmektedir. İşte E-Devlet ile ücretsiz kredi notu sorgulama hakkında bilinmesi gereken her şey…

E-Devlet ile ücretsiz kredi notu sorgulama

Bankaların hizmetlerinden faydalanan müşteriler için kredi notları büyük önem arz etmektedir. Kredi notunu öğrenmek isteyen müşteriler bu işlemi findeks üzerinden 16 TL karşılığında gerçekleştirebilmektedirler. Ancak e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz bir şekilde kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir. Bu bağlamda kredi notu sorgulama için ücret ödenmesine gerek olmamaktadır.

E-devlet üzerinden kredi notu sorgulaması yapılması durumunda her ay 1 kere rapor başvurusunda bulunulabilmektedir. Başvuruların yapılması ardından 1 aylık süreçte yeniden başvuru yapılamamaktadır. Diğer aylarda kredi notları yeniden sorgulanabilmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Bankalar üzerinden yapılan kredi işlemleri sonucunda müşterilerin kredi notları meydana gelmektedir. Geçmiş dönem içinde ve o dönem içinde kullanılan tüm banka kredi işlemleri kredi notunu olumlu ya da olumsuz şekilde etkilemektedir. Bankalara kredi başvurusunda bulunduğunda da bu kredi notuna bakılarak banka tarafından verilen karar neticesinde kredi çekilebilecek ya da çekilemeyecektir. Bu bağlamda kredi notlarının banka müşterileri açısından önemi büyüktür.

E-devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

E-devlet sistemi üzerinden kredi notu öğrenme işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle e-devlet şifresinin temin edilmesi gerekmektedir. PTT şubeleri üzerinden alınabilen şifre ile e-devlet sistemine giriş yapılması ve sonrasında aşağıdaki kısımda sıralanmış olan adımların takip edilmesi gerekmektedir.

  • E-devlet sitesi olan www.turkiye.gov.tr girilmelidir.
  • TC kimlik numarası ve şifrenizi girilmelidir.
  • Açılan sayfada sizi büyük bir arama yeri karşılayacaktır. Buraya “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazarak direkt sorgulama sayfasına gidilmelidir.
  • Açılan sayfada Risk Merkezi Raporu Başvurusu tıklanması gerekmektedir.
  • Sağ kısımda bulunan YENİ BAŞVURU bölümüne girilmelidir.
  • Başvuru bu şekilde tamamlanmış olacak.

Bu adımların takip edilmesi ardından kredi notunun öğrenilmesi için e-devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunmuş olunacaktır. Kredi raporunun hazırlanması sonrasında başvuru sahibini bununla ilgili bilgilendirecek bir kısa mesaj gönderilecektir. Raporun hazırlanması sonrasında yine aynı sayfa üzerinden kredi notu görülebilmektedir. Ancak bu rapor ayda 1 kere ücretsiz bir şekilde düzenlenmektedir. Müşteriler yeniden ücretsiz bir sorgulama yapmak için en azından 1 ay beklemek durumundadırlar.

Aynı zamanda kredi notu sorgulama işlemi Türkiye Bankalar Birliği resmi intenet adresi üzerinden de yapılabilmektedir. Bu adres aşağıdaki kısımda yer almaktadır.

Müşteri hizmetleri numarası olan 444 99 69 numarasının aranması da rapor hakkında bilgi alınabilmesi adına kullanılmaktadır.

Bankalardan Kredi Notu Öğrenilir mi?

Bankalar üzerinden kredi notu öğrenme işlemi sadece intenet bankacılığı ile mümkün olmaktadır. Findeks aracılığıyla yapılan sorgulama işlemleri içi ücret tahsil edilmektedir. İntenet bankacılığı üzerinden risk raporu oluşturulması ardından bir süre sonra kredi notu hakkında bilgi edinilebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 20:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler