E-devlet Özel araçlarla şehirler arası yolculuk izni nasıl alınır?

Koronavirüs salgını sebebiyle özel araçlarla seyahat izin belgesi başvurusu ortaya çıktı. İşte e-Devlet üzerinden özel araçla seyahat izin belgesi başvurularına ilişkin detaylar.

E-devlet Özel araçlarla şehirler arası yolculuk izni nasıl alınır?

Koronavirüs salgınına karşı tedbirler çerçevesinde pek çok yeni uygulama yürürlüğe girdi. Ülke genelinde 30 büyükşehir ve Zonguldak’a araç giriş ve çıkışları kapatılırken vatandaşlar seyahat edebilmek için Valiliklere başvuru yapacak. Valiliklerde Açık Kapı Şube Müdürlüğü kuruldu ve e-Devlet’ten Seyahat İzin Belgesi başvurularının nasıl yapılacağıyla ilgili detaylar ortaya çıktı.

Şehirler arası yolculuk izni nasıl alınır?

Şehirlerarası otobüs seferleri Valilik izniyle yapılabiliyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Nisan 2020 tarihinde yapmış olduğu konuşmada 30 büyükşehir ve Zonguldak’tan temizlik malzemeleri, gıda ve ilaç nakliyesiyle İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen sektörler ve lojistik araçları dışında giriş çıkışlar tamamen kapatılmıştır.

Türkiye’de izinli yolcu taşımacılığı yapmakta olan ve uluslararası yük taşımacılığı yapanlar bu şehirlerden transit geçebilecekler.

Özel araçlarla izin belgesi şartları nelerdir?

Özel aracıyla seyahat edecek vatandaşlarda bazı şartlar aranmaktadır. Buna göre;

Tedavi ihtiyacı olduğundan doktor kararıyla sevk edilmiş olan kişiler,

1.derece yakını hayatını kaybedenler,

Anne, baba, eş ve çocuklar,

Ağır hastalığa sahip vatandaşlar,

Son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri olmayanlar seyahat edebilmektedir.

Özel araçla seyahat izin belgesi alabilmek için nereye başvurulmalıdır?

Seyahat İzin Belgesi alabilmeniz için e-Devlet’ten başvuru yapmanız gerekmektedir. Seyahate çıkmadan önce belge almak isteyenler Valilikler ve Kaymakamlıklar tarafından kurulan Seyahat İzin Kulları’ndan belge almanız gerekmekteydi. Fakat alınan kararla artık e-Devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı E-başvuru sistemine geçilmiş ancak alınan yeni kararla bu da kaldırılmıştır.

Kaymakamlıklara başvuru yapılması gerektiğinde İstanbul’daki 39 kaymakamlıktan seyahat izin belgesi alınabilmektedir.

Seyahat İzin Belgesinde bulunan bilgiler nelerdir?

Seyahat izin belgesine adı, soyadı, cep telefonu, ikametgah adresi, mevcut adresi ve gideceği yerde hane halkından en az birinin T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, cep telefonu, seyahat aracı, seyahat firmasının adı ve yanındaki yolcuların T.C. kimlik numarası ve isimleri bulunmalıdır.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar seyahat izin belgesi alabilir mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün 20 yaş altı vatandaşların da sokağa çıkmalarının yasaklandığını açıklamıştı. Daha önce 65 yaş altı vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklanmış ve sokağa çıkan vatandaşlara da kolluk kuvvetleri tarafından yaptırım uygulanmasına karar verilmişti. Dışarıya çıkamayan vatandaşların ihtiyaçlarıysa muhtarlar, polisler ve jandarma kuvvetleri tarafından karşılanmaktaydı. Bu bağlamda 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların seyahat edip etmemesi yönünde yetkili makam Valilikler’dir.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 20:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler