e-Devlet ve ePTT üzerinden kimler ücretsiz maske siparişi verebilir, maske siparişi nasıl verebilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hayata geçirilen ücretsiz maske dağıtımı kapsamında e-Devlet üzerinden ücretsiz maske dağıtımına başlandı. Vatandaşlarımız e-Devlet ücretsiz maske nasıl alınır, ücretsiz maskeyi kimler alabilir sorularını merak ediyor.

e-Devlet ve ePTT üzerinden kimler ücretsiz maske siparişi verebilir, maske siparişi nasıl verebilir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından maalesef ülkemiz de etkilendi. Bu kapsamda birçok tedbir alındı. Dünyanın koronavirüse karşı büyük bir savaş verdi bu zorlu günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan maskelerin vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtılacağını açıkladı. Bu açıklamalardan sonra PTT bir web sitesi kurarak ücretsiz maske başvurusu almaya başladı. Ancak site dayanamayınca ücretsiz maske dağıtımı uygulaması e-Devlet sistemine alındı.

Yapılan uygulamaya göre vatandaşlarımız ücretsiz maske için artık PTT önlerinde uzun kuyruklar oluşturmayacak. Maskeler e-Devlet sistemi üzerinden dağıtılacak. Çünkü koronavirüs ile mücadelede en önemli etkenin sosyal mesafe olduğu bilinmektedir. Bu uygulama sayesinde kendi evinizde izolasyondayken maske sahibi olabilirsiniz. Uygulamayı yürüten PTT, Epttavm üzerinden başvuruları almaktadır.

Epttavm sistemi üzerinden başvurusunu gerçekleştiren tüm vatandaşlarımıza 5 adet 3 katlı maske alma hakkına sahip olacaktır. Her vatandaş haftada en fazla 5 adet ücretsiz maske siparişi verebilmektedir. Ancak bu uygulama sokağa çıkma yasağı olan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızı kapsamamaktadır.

Ücretsiz Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ücretsiz maske açıklamasından sonra PTT’nin başlatmış olduğu ücretsiz maske dağıtımı sayesinde haftada 5 adet 3 katlı maske sahibi olabilirsiniz. Tüm dünyada etkisini her geçen gün artıran koronavirüs ile mücadele kapsamında birçok tedbir alındı. Ülkemiz de bu tedbirler kapsamında tüm vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtmaktadır. Ücretsiz maskeler sosyal izolasyon nedeniyle e-Devlet üzerinden dağıtılacaktır. Ancak bu uygulama sokağa çıkma yasağı olan 25 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızı kapsamıyor. Bu kişiler ücretsiz maske alamıyor.

Ücretsiz maske uygulaması online ortama taşındıktan sonra oldukça fazla ilgi gördüğü için Epttavm sitesi yoğunluk yaşayarak çöktü. Bu yoğunluğun ardından uygulama e-Devlet üzerine taşındı. Bundan sonra ücretsiz maske siparişlerinizi e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

Ücretsiz maske için PTT’nin resmi web adresine bağlı olan maske.epttavm.com adresine girebilirsiniz. Burada sizden istenilen bilgileri doldurarak ücretsiz maske siparişi verebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki her hafta 5 adet maske siparişi verebilirsiniz.

E-Devlet ve EPTT Üzerinden Nasıl Ücretsiz Maske Alınır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan ücretsiz maske uygulaması kapsamında 20 ile 65 yaş arasındaki tüm vatandaşlarımız haftada 5 adet 3 katlı maske siparişi verebilirler. Başvurunuzu iki yolla yapabilirsiniz. İsterseniz epttavm.com üzerinden, isterseniz e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

İzlemeniz gereken yol şu şekildedir: PTT ücretsiz maske siparişi verebilmek için öncelikle maske.epttavm.com adresine girin. Burada karşınıza çıkan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurun. Adres bilgilerinizi yanlış doldurmamaya özen gösterin. Sistem üzerinden 2 akrabanız için de maske siparişi verebilirsiniz.

Diğer yol ise e-Devlet sistemidir. E-Devlet üzerinden ücretsiz maske siparişi verebilmek için www.turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz. Başvurunuzu kolay bir şekilde yapabilmek için https://basvuru.turkiye.gov.tr/ linkine direkt olarak giriş yapabilirsiniz. Siparişinizi verdikten sonra ücretsiz bir şekilde maskeniz size ulaştırılacaktır.

Önemli manşetler ve kritik haber başlıkları burada! Haberport mobil uygulamasını şimdi telefonunda indir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Günün sıcak gelişmelerinden anında haberdar olmak istiyorsan, bizi hemen Instagram’da takip etmeye başla >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Türkiye’de neler oluyor? Dünya basınında neler var? Tüm haberler ve ayrıntıları Facebook Grubumuzda! Aramıza katılmayı unutma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Haberport Twitter hesabını Takip Et, gündemdeki haberlerden ilk önce sen haberdar ol. >>> Haberport'u Twitter'dan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 15:00

YORUM EKLE