EGM 10 Bin 500 Bekçi Alımı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? Başvurular İçin Tarih Açıklandı mı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 bin 500 bekçi alımı yapılacağı konusunda müjdeyi verdi. Soylu, bekçilerin askerlik şartlarının esnetilebileceğini konusunda da açıklama yaptı. Peki 10.500 bekçi alımı için başvurular ne zaman alınmaya başlayacak? Bekçi adaylarında hangi şartlar aranacak? merak edilen konular son gelişmeler ve detaylar haberimizin devamında...

EGM 10 Bin 500 Bekçi Alımı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? Başvurular İçin Tarih Açıklandı mı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2019 yılı içerisinde 10 bin 500 bekçi alımı yapılacağını duyurdu. Bekçi olmak isteyen binlerce kişi açıklamayı yakından takip etti ve Resmi Gazete’de 10 bin bekçi kadrosu açıldığı yazıldı. Bakan Soylu’nun, Resmi Gazete’de yer alan sayıdan 500 fazlasını telaffuz etmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Soylu, Şubat ayının son günlerinde bekçi alımlarının başlayacağını kaydetti. 81 ilde de alımların yapılacağını kaydeden Bakan, bekçi olmak isteyenlere müjdeyi verdi. Bir önceki alımlarda ikametgah sorunu yaşayan kişiler başvuruda bulunamamış, pek çok vatandaş mağdur olmuştu.

Bekçiler İllere Dağıtılacak

Emniyet Genel Müdürlükleri 2019 Şubat ayının sonuna kadar bekçi ihtiyaçlarını belirleyecek. Bütün illerdeki eksikler göz önünde bulundurularak, ataması yapılacak 10 bin 500 bekçinin yerleri belirlenecek. Taleplere bağlı olarak çalışmaların uzatılabileceği belirtilmekle birlikte, en geç Mart ayında alımların yapılması bekleniyor. İstekler İçişleri Bakanlığı tarafından Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilecek ve Maliye Bakanlığı onayıyla alımlar yapılacak.

Polislerle Aynı Eğitimleri Alıyorlar

Bekçilik yapmak isteyen pek çok kişinin askerlik engeline takıldığı ve kamuoyunda bunun problem yarattığı belirtiliyor. Çünkü bekçiler de polislere yakın seviyede eğitim görmekte ancak polislerde askerlik şartı aranmıyor. Soylu, askerlik şartının esnetilebileceği yönünde açıklamalarıyla bekçi alımlarıyla ilgili bir müjde daha vermiş oldu.

Polisler, birbirinden zorlu eğitimlere tabii tutuldukları için askerlik şartı yoktur. Ancak bekçilerin de bundan faydalanması gerektiği kamuoyu gündeminde yer buluyor. Konuyla ilgili çalışma yürütülmekte ancak şuanda net bir gelişme söz konusu değil.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 15:48

YORUM EKLE

Popüler Haberler