EGM 10 Bin polis alımı ne zaman yapılacak? 10 bin polis alımında adaylarda aranan genel şartlar ne?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarından hareketle EGM 10 bin polis alımı ne zaman yapılacak ve 10 bin polis alımında adaylarda aranan genel şartlar ne sorularının yanıtı ortaya çıktı. Bakan Soylu, yeni dönem alımlarına ilişkin ayrıntıları kamuoyuna duyurdu.

EGM 10 Bin polis alımı ne zaman yapılacak? 10 bin polis alımında adaylarda aranan genel şartlar ne?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kısa süre önce yapmış olduğu açıklamalarda polis alımlarına ilişkin ayrıntılardan bahsetmişti. Soylu, 15 bin polis alımı yapıldığını anlatarak 10 bin yeni polis alımı yapılacağını belirtmişti. Ardından EGM bünyesinde Polis Akademisi Başkanlığı tarafından alımların ne zaman yapılacağı aktarılmıştı.

Alımlar Ne Zaman Yapılacak?

EGM bünyesinde 2019 yılı başında 15 bin polis alımı yapıldığını belirten Soylu, şimdi 10 bin polis alımının gündemde olduğunu konuştu. Soylu polis alım tarihi ile ilgili de ‘’Bu 10 bin alımı da bu yıl Eylül ayı içerisinde yapacağız.’’ diye konuştu.

Polis Alımlarında Aranan Şartlar Nelerdir?

Başvuruda bulunacak adayların T.C. vatandaşı olması, yükseköğrenim kurumlarından ön lisans veya lisans denginde öğrenim görmüş olmaları gerekmektedir. Adaylar 30 yaşından gün almamış olmalı, kadınların 1.62 boyunda veya daha uzun olması, vücut kitle endeksinin ise 18-27 aralığında olması gerekiyor. Başvuru yapanların silah taşımasına engel mahiyeti taşıyacak sağlık veya hukuki bir engeli bulunmaması şartı aranmaktadır.

Bir yıl veya daha uzun süreyle mahkumiyet kararı bulunanlar; devlet güvenliğine, anayasal düzene karşı, zimmet irtikap, dolandırıcılık, hırsızlık, kaçakçılık suçlarından mahkum olanlar başvuruda bulunamazlar. Genel ahlaka karşı işlenen suçlardan hüküm giyenler, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı olan veya bundan dolayı tedavi görenlerin başvuruları reddedilecektir. Siyasi partiler veya uzantılarıyla ilişiği bulunanlar, kamu haklarından mahrum bırakılanlar, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumsuz neticelenenler atanamayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 17:11

YORUM EKLE

Popüler Haberler