Ehliyet için sağlık raporu hangi kurumdan, nasıl alınır?

Yeni ehliyet almak isteyen veya da ehliyetini yenileyecek olan vatandaşlarımız "Ehliyet için sağlık raporu hangi kurumdan, nasıl alınır?" sorusunun yanıtını arıyorlar. Peki, ehliyet için sağlık raporu hangi kurumdan alınır? Ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır? İşte detaylar...

Ehliyet için sağlık raporu hangi kurumdan, nasıl alınır?

Ehliyetini yenileyecek olan yada ehliyet alacak olan vatadandaşlarımız için gerekli olan belgeler arasında sağlık raporu da yer almaktadır. Ehliyet işlemlerini eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmek için yetkililer tarafından sağlık raporu zorunlu tutulmaktadır. Peki, ehliyet için sağlık raporu nereden alınır? Sağlık raporu nasıl alınır? İşte sağlık raporu ile ilgili detaylar...

Yeni ehliyet nasıl alınır?

Yeni ehliyet alacak olan kişilerin ilk yapmaları gereken işlem Nüfus Müdürlüğünden randevu almaktır. Randevu alma işleminizi gerçekleştirmenizin ardından ise en yakın PTT şubesine giderek yeni ehliyet için harç yatırmanız gerekmektedir. Randevu gününüz geldiğinde biyometrik fotoğraf ve kimliğiniz ile birlikte Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz gerekecek. İşlemleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanızın ardından yeni ehliyet alımı için en fazla 1 hafta içinde posta aracılığı ile kayıtlı adresinize gönderilecektir.

Dijital ehliyet nereden alınır?

Yeni ehliyetin güncel adı dijital ehliyet olarak da kullanılmaktadır. Dijital ehliyet alımı içinde yukarıda belirttiğimiz işlemleri uygulayarak Nüfus Müdürlüğü'ne gitmeniz gerekmektedir. Başvurunun ardından talep etmiş olduğunuz dijital ehliyet posta yolu ile kayıtlı adresine gelmektedir.

Ehliyet için sağlık raporu veren hastaneler

Yeni ehliyet alacak olan veya olan ehliyeti yenilemek amacı ile sağlık raporu almak için birçok sağlık merkezi bulunmaktadır. Ancak, sağlık raporu almanın en kolay yolu ise Sağlık Ocağı'dır. Sağlık raporu alacak olan vatandaşlarımızın kronik bir rahatsızlığı bulunmamakta ise aile hekiminden kolaylıkla sağlık raporunu temin edebilirler. Ehliyet için sağlık raporu alabileceğiniz yerler şunlardır;

- Sağlık Ocağı

- Devlet Hastanesi

- Özel Hastaneler

- Özel Poliklinikler

- Özel Muayenehaneler

- Özel Tıp Merkezleri

Ehliyet sağlık raporu e- Devlet

Ehliyet almak için ya da yenilemek için gerekli olan ehliyet raporunu ön başvuru ile e- Devlet uygulaması üzerinden yapabilirsiniz aynı zamanda doktora muayene olduktan sonra düzenlenen sağlık raporuna da e- Devlet üzerinden e- imzalı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

- Sürücü raporu için ön başvuruyu e- Devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/saglik-surucu-raporu-beyan-basvurusu bağlantıya giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

- Raporun düzenlenmesinin ardından sonra ise e- imza suretine de https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-surucu-raporlari-sorgulama sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ehliyet için sağlık raporu ücreti

Ehliyet için alınacak olan sağlık raporları Aile Hekimlerinde ücretsiz olarak verilmektedir. Bunun dışında ehliyet için gerekli olan sağlık raporu için ücretler şu şekilde düzenlenmiştir;

- Aile Hekimi tarafından devlet hastanelerine yönlendirilmeniz durumunda 50 TL

- Aile Hekimi aracılığı ile üniversite hastanesine yönlendirilmeniz durumunda 75 TL

- Devlet Hastanesinden sağlık kuruluna yönlendirilmeniz durumunda 200 TL

- Üniversite Hastanelerinden sağlık kuruluna yönlendirilmeniz durumunda 300 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.

Özel hastanelerde ehliyet için sağlık raporu ne kadar?

Özel hastanelerde almak istediğiniz rapor ücreti gitmiş olduğunuz hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Sağlık raporu ücretine dahil olarak doktor muayene ücreti de dahil olacaktır. Bu nedenle sağlık raporunu özel hastaneden almayı düşünüyor iseniz 150 TL'yi gözden çıkarmalısınız. 

Ehliyet sağlık raporu geçerlilik süresi

M, A1, A2, B1, BE ve F sınfında yer alan ehliyetlerde birinci grup sağlık raporları geçerli kılınmaktadır. Geçerlilik süresi ise 10 senedir.

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G grubunda ki ehliyetler içinde alınan sağlık raporlarında bulunan geçerlilik süresi 5 sene olarak uygulanmaktadır.

Ehliyet sağlık raporu aile hekimi

Yukarıda belirttiğimiz gibi sağlık raporu almanın en kolay yolu Aile Hekimine başvurmaktır. Fakat, kişinin kronik bir rahatsızlığı var ise aile hekimi tarafından sağlık raporu verilmemektedir. Buna ek olarak kişiye görme ve işitme olarak bazı testler de yapmaktadır. Bu yapılan testlerde ise farklı bir durum oluşmasının sonucunda da kişiyi hastaneye sevk etmektedir. 

Ehliyet sağlık raporu özel hastane

Yeni çipli olan ehliyet için gerekli olan sağlık raporunu özel hastanelerden almanız gerekmektedir. Ancak, özel hastaneden alacağınız sağlık raporunun ücreti fazla olacaktır.

B sınıfı ehliyet için sağlık raporu nereden alınır?

Ehliyet grubu fark etmeksizin belirtildiği gibi herhangi bir sağlık hizmeti veren kurumlardan sağlık raporunu alabilirsiniz.

Ehliyet için göz raporu nereden alınır?

Kişinin görme kaybı olduğu taktirde Aile hekiminden sağlık raporu alınamaz. Böyle durumlarda yapmanız gereken göz doktoruna muayeneye gitmenizdir. Herhangi bir hastanede göz doktoruna giderek doktor aracılığı ile raporunu alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 10:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler