Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır? Ehliyet Değişimi İçin Son Tarih Ne Zamandır?

Ehliyet yenileme randevusu nasıl alınır? 2016 yılında alınan kararla ehliyetlerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar yenilenmesi gerekmektedir. Sürücü belgesi sahipleri değişim için gerekli belgeler nelerdir sorusunun yanıtını aramaya başladı. İşte yeni sürücü belgesi randevusu ve belge ücretlerine ilişkin detaylar.

Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır? Ehliyet Değişimi İçin Son Tarih Ne Zamandır?

Hazırlanan yeni yasa gereğince ehliyet sahiplerinin 5 yıl içerisinde sürücü belgesini yenilemesi gerekmektedir. 1 Ocak 2016’da yürürlüğe giren kanun hükümlerine göre yenileme işlemleri için son tarih 31 Aralık 2020 olarak açıklandı. Türkiye genelinde ehliyet sahibi olan bütün bireylerin bu hususa dikkat etmesi gerekmekte. Ehliyet değişimi süresince eski ehliyet geçerliliğini koruyacak. Ehliyet değişimi yapabilmek içi öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Kanun yürürlüğe girdiğinde yalnızca karakollar vasıtasıyla ehliyet değişimi yapılabilmekteydi. Ancak alınan yeni kararla nüfus müdürlükleri bünyesinde hem ehliyet hem de kimlik yenilenebilmektedir.

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü web sayfası üzerinden randevu alınması gerekmektedir. https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu ekranına erişim sağlanabilmektedir. Sayfa açıldığında dört farklı seçenek arasından ‘’Sürücü Belgesi’’ sekmesine tıklayarak ehliyet randevusu alınabilmektedir. Daha sonra açılacak ekranda gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurup ‘’Devam Et’’ butonuna tıklayabilirsiniz.

Ehliyet randevu ekranında ikinci sayfada yapılması gereken işlem, ikamet edilen il ve işlem yapılmak istenen ilçenin seçilmesidir. İlçe seçimi yapıldığında en yakın randevu tarihi ekrana gelecek ve ileri butonuna tıklandığı zaman yeni sayfaya geçiş yapılabilecek.

Üçüncü sayfadaysa size bağlı bulunan kişiler için randevu alabilir, anne ve babasıyla ikamet edenler ebeveynleri için de randevu alabilmektedir. Dördüncü bölümdeyse randevu tarihi ve saatini belirleyerek cep telefonu numaranıza onay kodu gelecektir. Bu sayfada gerekli kodu ekrana girerek ‘’İleri’’ sekmesine tıklayıp randevu talebini onaylayabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Randevu Ücreti

Yeni ehliyet randevusu alan bireyler aynı sayfadan randevuyu iptal edebilir. Ehliyet yenileme işlemlerinde 2016 yılından önce randevu alanların 15 TL, 2016 yılı ve sonrasında ehliyet alanlar ise 159 TL ödeme yapmak zorundadır.  

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 08:06

YORUM EKLE

Popüler Haberler