13 Temmuz 2019 Cumartesi 20:49
Emekli Maaşına haciz yada icra gelebilir mi?

Çalışan her birey devlet tarafından güvence altına alınarak belirli çalışma gün süresi ve yaşını doldurduğu zaman “emekli” olur. Emekli oldukları süreçten sonra ise yaşamlarını rahat sürdürebilmeleri için ölene kadar emekli maaşı alırlar. Vatandaşlarımız zamanında çektiği kredilerden ya da girdiği diğer borçlardan dolayı emekliyken de borç ödemeye devam ederler. Peki, bu borçlardan dolayı emekli maaşına haciz konulur mu?

Emekli olanlar da kredi kullanabiliyor. Ayrıca maaşları garanti olduğu için bankalar emeklilere çalışanlardan daha kolay kredi çıkartıyor. Peki, emekliler nasıl geri ödeme yapıyor, eğer ödeyemezlerse maaşlarına haciz konuluyor mu?

EMEKLİ MAAŞINA HACİZ KONULUR MU?

Bireyler genellikle bankaların kredi, kredi kartı ve KMH gibi işlemlerine başvuruyor. Acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankalardan kredi kullanarak borçlanabiliyor. Fakat sonrasında bu borçlar ödenemezse icra getirilmesi gibi işlemler devreye sokulabiliyor. Bankalar, alacaklı oldukları durumlarda İcra İflas Hukuku kapsamında borçludan haciz yoluyla alacaklarını temin edebilir. Kredi sözleşmeleri de borçluyu öncesinde bilgilendirmek ve bu süreci uygun şekilde tamamlayabilmek amacıyla yapılır. Tabii bankalar sadece bir taksit ödenmediğinde değil ortalama 3 ay ödenmediğinde yasal takip işlemlerini başlatır.

Devlet tarafından tanınmış bir hak olan emekli maaşları her borç için haczedilemez. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununun 93. maddesine göre bu kanun kapsamında olmayan borçlar için kimse emekli maaşına haciz koyamaz. Bu madde kapsamındaki borçlar ise takip ve tahsil gereken alacaklar ve nafaka borçlarıdır. Yani buradan anlayacağımız üzere bankalar emekli maaşlarına haciz koyamaz. Ancak eğer mal varlığınız varsa, onların üzerine haciz koyabilir. Fakat bu durum emeklilere hiçbir şekilde haciz gelmez algısı oluşturmamalıdır. Çünkü emekli maaşı dışındaki paranıza ya da mal varlığınıza haciz konulabilir.

EMEKLİ MAAŞINA KİŞİNİN RIZASIYLA HACİZ KOYULABİLİR Mİ?

Emekli bireylerin en çok yanıldığı konulardan birisi budur. Eğer bu kişiler, borçlarının haczedilmesini talep ederse, onların sözleşme imzalamaları şartıyla maaş üzerinden haciz işlemleri başlatılır. Fakat dikkat edilmesi gereken hususlar var. İlk olarak bankalardan kredi çekerken imzalayacağınız sözleşmeyi maddesi maddesine okumalısınız. Çünkü bankalar genellikle emekli maaşlarından kredi borcunu otomatik tahsil edebilmek için talimat verirler. Bu talimat gereğince maaş yatar yatmaz banka bu parayı borca çeker. Diğer bir husus ise, sözleşmede bankaların maaş haczini kabul ettiğinize dair ifadeler kullanmasıdır. Özetle, kredi çekerken imzalayacağınız sözleşmeyi okuyup kafanıza yatmayan maddeler hakkında bilgi almalısınız.  Sözleşmelerin uzun olması sizi caydırmasın! Bu sözleşmeyi imzalamanız şarttır ve imzaladıktan sonra hiçbir itirazınız dikkate alınmaz. Bu yüzden dikkatlice sözleşmeleri okuyup sonra imzalayın.

Son Güncelleme: 13.07.2019 21:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.