Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur? Erken Emeklilik Şartları Nelerdir? Engelli Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik Müjdesi

Engelli çocuğu olan ve sigortalı olarak çalışan annelerin erken emekli olma hakkı vardır. Engeli annesi nasıl erken emekli olur? Engelli çocuk sahibi olan annelere tanınan erken emeklilik hakkının sağlanabilmesi için bazı şartların oluşması gerekiyor. Gereken bu şartları sağlayan engelli çocuk anneleri erken emekli olabiliyor.

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur? Erken Emeklilik Şartları Nelerdir? Engelli Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik Müjdesi

Engelli annelerinin erken emekli olabilmesi için, diğer emeklilik türlerinde olduğu gibi bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Ağır engelli ve bakıma muhtaç çocukları olan sigortalı annelerin erken emekli olabilmesi için yasalar çerçevesinde bazı düzenlemeler yapılmıştır. Yeni düzenlemelere göre engelli annesi erken emeklilik prim gün sayısı 4/1 oranında indirildi.

Engelli annelerin erken emeklilikten yararlanabilmeleri için, çocuklarının engel durumunu belirten belgeleri temin ederek başvuruda bulunması gerekir. Devlet destekli engelli kişilere her alanda destek sağlanabilmek için Engelli Destek Programı kapsamında 300 projenin başlatılması beklenmektedir.

Engelli vatandaşların iş bulmaları için, engelli iş koçluğu modeli kurulurken, istihdama daha fazla katkı sağlamak için 1 milyar TL destek sağlanacak. Bakıma muhtaç engelli çocuk anneleri için erken emeklilik fırsatları sunulmaktadır.

Engelli Çocuğu Olan Annelere Erken Emeklilik Müjdesi

Sigortalı olarak çalışan anneler engelli çocuklarına daha fazla destek olabilmek için erken emekli olabilecekler. Bütün bu durumlar düşünüldüğünde erken emeklilik engelli annelerine sağlanan önemli bir fırsattır. 5510 sayılı kanun ile sosyal güvenlik sistemindeki yeni düzenlemeler engelli annelerine müjde vermektedir. Sosyal güvenlik sisteminde yapılan düzenlemeler:

-Engelli çocuğu olan çalışan kadınların erken emekliliğinin nasıl yapılacağını kapsamaktadır.

-Çalışan annelerin erken emekli olabilmesi için, engelli çocuğunun sağlık kurulu raporunu alması gerekir.

Engelli Çocuğu Olan Kadınların Erken Emekli Olabilmesi İçin Belirlenen Şartlar

Engelli çocuğu olan annelerin erken emeklilik fırsatından faydalanabilmeleri için bazı şartları taşımaları gerekir. Gereken şartları sağlayan kadınların Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmesi gerekir.

-Çocuğunun başkasının bakımına muhtaç olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

-Çocuğun başkasının bakımına muhtaç olduğunu ve bu halin başlangıcı ile sona erdiği tarih arasındaki zaman prim ödeme gün sayılarına eklenerek emeklilik yaş haddinden indirilmektedir.

-Engelli annesi erken emeklilik şartlarının avantajlarından faydalanmak 1 Ekim 2008 tarihinden sonrasındaki dönemleri kapsamaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan sigortalar avantaj sağlamaktadır. Engelli çocuk anneleri 2 Ekim 2008 tarihinden sonraki çalışmaları ile bu hakkı kullanabilirler.

Engelli Çocuğu Olan Annelerin Erken Emeklilik Hesaplaması

Başkasının bakımına ihtiyaç duyan engelli çocuk sahibi annelere tanınan haklar arasında:

-Engelli çocukları evlat edinen anneler,

-İşçi ve esnaf olarak çalışan anneler,

-İsteğe bağlı sigorta sahibi olan anneler ve

-Engelli çocuğu olan memur anneler de faydalanabilmektedir.

1 Ekim 2008 sonrasını kapsayan çalışma süreleri içerisinde annelerin çalıştıkları 1 gün 1,25 gün olarak sayılmaktadır. Bu durumda 10 sene çalışma süresi olan annelerin çalıştıkları sene sayısı 12,5 olarak hesaplanmaktadır.1 Ekim 2008’den sonra çalışılmış olan her seneye 90 günlük primler eklenmektedir.

1 Ekim 2008 tarihinden öncesinde sigorta sürelerinin bir katkısı olamamakla beraber, 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında çalışan sigortalı annelerin primlerine 360 gün için 90 gün prim eklenmektedir. Ayrıca bu süreler yaş haddinden de düşürülmektedir. Bu sayede 51 yaşında emekli olması beklenen 10 sene çalışmış olan annenin emeklilik yaşı 48’e inmiş olur.

Engelli Vatandaşlara Hangi Destekler Sağlanmaktadır?

Engelli maaşı, %40 üzerinde engeli olan kişilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmektedir. Engellilere yapılan yardımlar kişinin engellilik oranına göre farklılık göstermektedir.

%40 ile %69 oranında engeli olan kişilerin aldıkları maaşlar ve %70 üzerinde engelli olan kişilerin aldıkları maaşlar farklılık göstermektedir.

%70 ve üzerinde engeli bulunan kişilerin aldıkları maaşlar daha yüksektir.

Muhtaç aylığı 18 yaşının altında annesi ve babası olmayan çocuklar ile %40 üzerinde engeli olan kişilere Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

Evde bakım aylığı: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından engelli vatandaşlara verilen desteklerden bir tanesidir. Evde bakım aylığı alabilmek için, kişinin %50 ve üzerinde engele sahip olması gerekir.

Engelliler için sağlanan vergi indirim ve muafiyetleri hakları vardır. Gelir vergilerinde sağlanan engelli indirim hakları, belediye indirim hakları, ÖTV muafiyeti gibi haklar engelli vatandaşlara devlet tarafından tanınmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 23:01

YORUM EKLE