Engelli Atamaları Ne Zaman Yapılacak? EKPSS Tercih ve Sınav Takvimi Ne Zaman Açıklanacak?

Engelli memur adaylarının girdiği EKPSS sınavının sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Son yapılan atamalardan sonra engelle memurlar yeni bir atama beklentisi içine girdi. ÖSYM henüz resmi bir açıklama yapmazken engelli memur adayları gerekli ilanların yayınlanmasını bekliyor. Engelli atamaları ne zaman yapılacak? EKPSS tercih takvimi ne zaman yayınlanacak? İşte detaylar...

Engelli Atamaları Ne Zaman Yapılacak? EKPSS Tercih ve Sınav Takvimi Ne Zaman Açıklanacak?

EKPSS sınavı sonucuma göre engelli memur adaylarının atamaları yapılmaktadır. 22 Nisan 2018 tarihinde yapılan son EKPSS sınavının başvuruları 6-21 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılmıştı. Sınava geç başvuru tarihi 13-14 Mart 2018 olarak belirlenmişti. 2018 EKPSS Sonuçları 17 Mayıs 2018 tarihinde açıklanmıştı. 2017 yılı EKPSS Yerleştirme Takvimine göre tercihler 12-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında alınmıştı. 2018/1 EKPSS Tercih Takvimine göre tercihler 8-16 Mart 2018 tarihleri arasında yapılmıştı. 2018/2 EKPSS Tercihleri 29 Kasım - 7 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılmıştı. 

EKPSS sınavı sonucunda iyi puan adayların alımları gerçekleştirilirken kura sistemi devreye girmişti. ÖSYM'nin resmi web adresi olan //www.osym.gov.tr üzerinden tercih kılavuzu yayınlanmıştı. Adaylar bu kılavuza göre başvuru ve tercih yapabilmektedirler. Burada engelliler ile ilgili kadrolar, kadro sayısı ve şartları bulunuyor.

EKPSS başvurusunda bulunmabilmek için 65 yaşından küçük olmanız gerekmektedir. 65 yaş üstü vatandaşlar bu sınava başvuramaz. Eğer ilköğretim, ortaokul ya da ilkokul seviyesinde başvuruda bulunursanız, başvuruda bulunan adaylar arasında kura çekimi yapılır. Kadrolar için gerekli şartları taşıyanlar kuraya dahil edilir. Eğer şartların biri bile uymazsa başvurunuz reddedilir.

Sınava hangi eğitim düzeyinden girdiğiniz önemlidir. Adayların puanlarına ve tercih sıralarına bakılarak atamaları yapılır. Burada öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan alan bölüm ya da program önemlidir. Bu özelliklere göre kadrolara alımlar yapılır. Eğer uymayan şartlardan birini taşıyorsanız başvurunuz iptal edilir.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 16:06

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Ali polatkan
Mehmet Ali polatkan - 2 hafta Önce

Tercihler ne zaman yapilacak

Popüler Haberler