Engelli Erişilebilirliği Olmayan Yapılara Ruhsat ve İskan Verilmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapı denetimleriyle ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Engelli Erişilebilirliği Olmayan Binalara Ruhsat ve İskan Verilmeyecek! Binaların daha proje aşamasındayken engelli erişilebilirliğini hesaba katarak proje ortaya koymaları gerekecek…

Engelli Erişilebilirliği Olmayan Yapılara Ruhsat ve İskan Verilmeyecek

Engelli Erişilebilirliği Olmayan Binalara Ruhsat ve İskan Verilmeyecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği’nde bazı değişikliklere gitti.  Son olarak, Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Yapı Sahipleri ile Yapı Denetimi Hizmet Sözleşmesi İmzalayacak Yapı Denetim Kuruluşlarının Elektronik Ortamda Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Anadolu Ajansı tarafından yapılan habere bakıldığında, bu düzenleme ile birlikte ilave evrak istenecek ve insanların bürokratik meseleler ile uzun süreli uğraş verilmesine engel olunmuş olacak.

Bakanlık tarafından yapılan düzenleme sonrasında, mevzuatta bulunan alanların dışında ekstra belge istenmeyecek ve böylece hem bürokratik işlemler uzamayacak hem de vakitten tasarruf edilecek.

Binalara Engelli Erişimi Zorunlu

Diğer yandan binaların hem projeye dökülme zamanlarında hem de inşalarının yapıldığı zamanlarda engelli ve hareket etmekte zorlanan kişilere göre yapılması zorunluluğu getirildi.

Bu bağlamda bütün binaların erişilebilirlik standartlarına uygun olarak inşa edilmesi ve öncelikli olarak engellilerin binaların her noktasına kolayca erişim sağlayabilecekleri bir şekilde bu yapıların ortaya konması gerekliliği getirildi ve Yapı Denetim Uygulama eki “Proje Kontrol Formu Öneğine” Erişilebilirlik Kontrol Formu eklentisi yapıldı.

Bu form ile birlikte yapıların denetimi sırasında engelli vatandaşlar tarafından binaların kullanıma müsait olup olmadığı görülecek ve erişilebilirlik koşulunun sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilecek. Denetimler sıkı bir şekilde devam edecek ve belirlenen koşullardan taviz verilmeyecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 15:01

YORUM EKLE