16 Şubat 2020 Pazar 10:56
Engelli maaşı nedir? 2022 Engelli maaşı için nereye başvurulur? Engelli maaşı başvuru şartları

Engelli, fiziksel ya da zihinsel olarak kişide bulunan rahatsızlık sonucu bazı yetkinliklere sahip olmayan kişilere denir. Elde edilen verilere göre Dünya üzerinde 1 milyar kişinin engelli olduğu biliniyor. Türkiye’deki engelli sayısına gelindiğinde ise karşımıza 2.448.354 sayısı çıkıyor. Engelli vatandaşların %57’lik bölümünün erkek, %43’lük bölümünün ise kadın olduğu bilgisi de paylaşılmış durumda.

Engelli kişilerin hayatlarını daha rahat bir şekilde devam ettirebilmeleri için devlet tarafından bir maaş bağlanmaktadır. Bu maaş sayesinde engellilerin temel ihtiyaçları zorluk çekmeden karşılanabilmektedir.

2022 Engelli Maaşı Nedir?

2022 engelli maaşı 1/7/1976 senesinde 2022 sayılı kanun ila yürürlüğe girmiştir. Bu kanun ile beraber muhtaç durumda olan engelli vatandaşların hayatlarını devam ettirebilmeleri için devlet tarafından bir maaş bağlanması konu alınmaktadır.

Engelli maaşları 3 ayda bir ödenmektedir. Bu yüzden bu maaşlar 3 aylık maaşı olarak da bilinmektedir.

2022 Engelli Maaşı İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Engelli maaşından faydalanabilmek için kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu vakıflar il ve ilçe merkezlerinde yer almaktadırlar

Engelli Maaşına Başvuru Koşulları

Engelli kişilerin devlet tarafından verilen maaşları alabilmeleri için bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu koşullar aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

  • TC vatandaşı olunması
  • %40 seviyesinde engelli olunduğuna dair engelli raporu
  • Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir maaş almaması gerekmektedir
  • 18 yaşından büyük olunması
  • Yapılan gelir hesaplaması sonunda yaşanan konutta kişi başına düşen gelirin 701,32 TL’den daha çok olmaması gerekmektedir.

Engelli Maaşı Alabilmek için Gereken Belgeler

Engelli vatandaşların devlet tarafından verilen engelli maaşını alabilmeleri için bazı belgeleri elde etmeleri gerekmektedir. Bu belgeler engelli raporu, TC kimlik belgesi, engelli kişinin kendi evrak işlerini halledemiyor olması durumunda vekalet verdiği kişinin kimlik belgeleri ve kişinin üzerine kayıtlı araç, arsa ya da tapu gibi mal varlıklarının dökümünün yer aldığı belge olarak sıralanmaktadır.

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar?

2020 senesinde engelli maaşları engel seviyesine göre değişiklik göstermektedir. %40 ile %69 seviyesi arasında engelli olunması halinde 537,08 TL ödenen engelli maaşı %70 üzerinde engel olması durumunda 805,62 TL olarak ödenmektedir. Aynı zamanda 18 yaşının altındaki vatandaşlara verilen engelli aylığı ise 537,08 TL olarak belirlenmiştir.

Engelli Maaşları Nasıl Alınır?

Engelli maaşları her ayın ilk haftasında 5’ine kadar hesaplara yatırılmaktadır. Engelli maaşlarını PTT üzerinden çekmek mümkündür. Maaşların yatıp yatmadığının sorgulaması ise e-devlet sistemi üzerinden görülebilmektedir. E-devlet sistemine girilmesi sonrasında arama bölümüne engelli maaş sorgulama yazılması, ilgili ekrana gidilmesi için yeterli olmaktadır. Diğer bir sorgulama yöntemi ise ALO 144’ün aranmasıdır. Bu numara üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir.

Aşağıdaki kısımda engelli maaşı ile ilgili olarak sık sorulan sorular ve yanıtları yer almaktadır.

 

2022 maaşı alan babadan emekli maaşı alabilir mi?

Engelli maaşı alan kişinin SGK kapsamında başka herhangi bir maaş almaması gerekmektedir.

 

Engelli maaşı alan 65 yaş yaşlılık maaşı alabilir mi?

Hayır alamaz. İki maaştan bir tanesinin seçilmesi gerekmektedir.

 

Engelli maaşı alan dul maaşı alabilir mi?

Hayır alamaz.

 

Engelli maaşı alan çocuk parası alabilir mi?

Evet alabilir.

 

Engelli maaşı almak için en az yüzde kaç rapor gerekli?

Engelli maaşı almak için engelli kişinin en az %40 engelli olduğuna dair rapor alması gerekmektedir.

 

Engelli maaşı alan araba alabilir mi?

Evet alabilir. Fakat her sene yapılan gelir testi sonucunda ailedeki kişi başına düşen gelirin belirlenen seviyeyi geçmemesi gerekmektedir.

 

Engelli maaşı hangi aylarda alınır?

Engelli maaşı her ayın 5’ine kadar çekilebilmektedir.

 

Engelli maaşı hangi bankadan alınır?

Maaşlar PTT şubeleri üzerinden çekilebilmektedir.

 

Engelli maaşı hangi kurumdan alınır?

Engelli maaşları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından alınmaktadır.

 

Engelli üzerine ev ya da araba alırsak engelli maaşı kesilir mi?

Rapor üzerine araba almak engelli maaşını direk olarak kesmemektedir. Fakat yapılacak olan ilk gelir testinde araç haneye gelir olarak eklenmektedir. Kişi başına düşen gelirin belirlenen sınırdan yukarı olması halinde maaş alınamamaktadır.

Benzer şekilde ev alınması halinde evde yapılacak ilk gelir testinin ardından belirlenen gelir sınırının üstüne çıkılmaması gerekmektedir. Engelli maaşı hesaplaması sonucunda muhtaçlık sınırı olan kişi başı 701,32 Türk Lirası’nın aşılması halinde maaş kesintiye uğratılabilmektedir.

 

Sigortalı işe girersem engelli maaşım kesilir mi?

Evet maaş kesilir. 18 yaşından küçük engelli çocuğun olması halinde onunda maaşı kesilmektedir. Ama evde bir SSK kapsamında çalışan kişinin olması direkt olarak engelli maaşının alınmasına engel olmamaktadır. Bu durumda belirlenmiş olan muhtaçlık sınırı koşulunun sağlanması gerekmektedir.

Son Güncelleme: 16.02.2020 10:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler