Engelli Raporu Almak İçin Yeni Yönetmelikte Neler Düzenlendi? 13 Maddelik Yeni Yönetmelik

Engelli bireylerin sosyal ve maddi haklarını kapsayan iki yönetmelik 20 Şubat 2019 tarihinde yürürlüğe girdi. 13 maddelik yeni yönetmelik kapsamında özürlü ibaresinin kaldırılıp yerine engelli ifadesinin kullanılmasına hükmedildi.

Engelli Raporu Almak İçin Yeni Yönetmelikte Neler Düzenlendi? 13 Maddelik Yeni Yönetmelik

‘’Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik’’ ve ‘’Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik’’ 20 Şubat günü yürürlüğe girdi. 13 maddelik yeni yönetmelikle birlikte engelli bireylere hassasiyet açısından özürlü ibareleri kaldırıldı ve engelli ibaresiyle değiştirildi.

Yeni düzenleme kapsamında hastalığın teşhisinde görev alan hekimler artık sağlık kuruluna katılarak görüşünü bildirebilecektir. Sadece bir uzmanlık dalıyla ilgili engellilik durumlarında ise uzmanlık dalından üç hekim katılarak kurul oluşturacaktır. Rapor ise başvuru tarihinden itibaren en geç 35 gün içerisinde tamamlanmak zorundadır.

Tamamen Engellileri Kapsayan Bir Düzenleme Yapıldı

Yönetmelik değişikliğiyle engelli raporunun geçerli olacağı süre zarfının rapor içerisinde yer alması zorunlu kılındı. Aynı zamanda 18 yaşını doldurduğu için engelli raporu geçersiz kılınan bireylerin, 18 yaşını doldurduktan sonraki ilk üç aylık süreçte engellilik durumunun tespiti için başvuruda bulunması gerekmektedir.

20 Şubat 2019 tarihi öncesinde 18 yaşından büyük engelli olduğu sağlık kurulunca teşhis edilmiş olan bireyler için sosyal olanaklar rapor süresince devam edecektir. Raporun geçerli olduğu süre zarfı boyunca maddi ve sosyal olanak sağlayan kurum ve kuruluşlar engelli bireylerden yeni rapor talebinde bulunmayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 06:26

YORUM EKLE

Popüler Haberler