Engelli raporu ile araç nasıl alınır? Araç alımı vergisi ve araç fiyatı nasıl hesaplanır? 2019 engelli raporu ile araç alma şartları

Devletimizin vatandaşlarımıza sağladığı kolaylıklar bitmiyor. Bu kolaylıklardan en çok engelli vatandaşlarımız yararlanmaktadır. Devletimizin engelli vatandaşlarımıza sağladığı imkanlar arasında ÖTV indirimi ve muafiyeti var. Bu sayede engelli vatandaşlarımız ucuz fiyata araba sahibi olabilmektedirler. Bu araçları ehliyeti olan engelli vatandaşlarımız kullanabilmektedir. Eğer kullanmak istemezlerse herhangi bir yakınına sürdürebilir. Engelli araç alımı nasıl yapılır? 2019 engelli araç almak için şartlar nelerdir? Gereken evraklar hangiler? İşte detaylar...

Engelli raporu ile araç nasıl alınır? Araç alımı vergisi ve araç fiyatı nasıl hesaplanır? 2019 engelli raporu ile araç alma şartları

ÖTV İNDİRİMİNDE ÖZÜRLÜ RAPORU

Engelli vatandaşlarımızın ÖTV indirimiyle araç alabilmeleri için engelli raporu almak zorundadırlar. Bu rapora göre en az %40 engelli raporu almak zorundadırlar. Eğer %40'tan az engelli raporu varsa ÖTV indiriminden yararlanamazlar.

ENGELLİ ARAÇ İNDİRİMİ ŞARTLARI NELERDİR?

Engelli vatandaşlarımız ÖTV indiriminde yararlanmaları için bazı şartları yerine getirmek zorundadırlar. Engelli araç alım şartları şunlardır:

  • 1.6 motor gücünün üstünde araç alınamaz.
  • Sadece sıfır kilometre araçlar alınabilir. İkinci el araçlarda böyle bir indirim söz konusu olmaz.
  • Araç alındıktan sonraki beş yıllık süre içerisinde yeni bir araç alınırsa tekrar ÖTV indiriminin uygulanması söz konusu olmaz.
  • Bu şartlar doğrultusunda araç almak isteyen vatandaşlar engelli raporları ile birlikte araç satış bayilerine giderek istedikleri arabayı satın alabilirler.
  • Engel oranının yüzde 40’ın üzerinde olması gerekir. Yani yüzde 60 özürlü raporu ile araba almak mümkünken yüzde 35 engel ile indirimli araç almak mümkün değildir.

ENGELLİ ARAÇ ALIMINDA GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Engelli araç indiriminden faydalanmak için şu belgeler gerekmektedir:

  • Adına ruhsat düzenlenecek olan vatandaşa ait engelli raporu
  • Engelli vatandaşın engel derecesini gösterir belge
  • Eğer engelli vatandaş satın aldığı aracı kendisi kullanacak ise; H sınıfı ehliyet belgesi
  • Vergi dairesi tarafından alınan ÖTV ödeme belgesi

ENGELLİ ARAÇ ALIM HESAPLAMASI 

Aracı satın alacak kişinin engeline göre farklı oranda ÖTV uygulanır. Eğer engelli vatandaşın engel oranı yüzde 90’ın üzerinde ise hiç ÖTV alınmaz, tamamıyla vatandaş bu vergiden muaf tutulur. Yüzde 90’ın altında engel derecesi söz konusu ise uygulanacak olan vergi oranı ise yüzde 26,3 olacaktır. Ayrıca yüzde 18 seviyesindeki KDV, engelli vatandaşların araç alımlarında yüzde 15,254’e kadar düşmektedir. Bu iki indirimi göz önüne aldığımız zaman araç fiyatlarının engelliler için yüzde 30-32 seviyelerinde düştüğünü söylemek mümkündür.

Öneğin; 40 bin liralık bir araç beğendiniz. ÖTV indirimiyle bu aracı 27.500 TL'ye alabilmektesiniz. Burada 12.500 TL değerinde bir indiriminiz oluyor.

RUHSAT SAHİBİ KİM OLUYOR?

Normal şartlarda aracın sahibi engelli raporu bulunan engelli vatandaş olacaktır. Ancak eğer %96 engelli raporu bulunuyorsa bu vatandaşa sürücü belgesi verilmez. Aracı tek başına kullanamaz. Bu yüzden engelli vatandaşın yanında bir akrabasının bulunması gerekmektedir.

Engelli kişinin aracı kullanması gibi bir şart da yoktur. Engelli vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için aracın sürücü koltuğunda bir yakınının oturmasında herhangi bir problem bulunmaz.

ENGELLİ ARAÇ SATIŞI

Engelli araç indiriminden faydalanılarak alınan bir arabanın satılması ile ilgili prosedür duruma göre farklılık gösterir. Engelli bireylerin üzerine kayıtlı olan araçların satışı ve tecili noktasındaki işlemlerle ilgili dört farklı süreç ortaya çıkar:

1. Engelli raporu ile alınan aracın başka bir engelliye satılması

Satış ve tescil işlemleri noter tarafından düzenleneceğinden tescile ilişkin bir belge oluşturulması gerekir. Geçici belgenin düzenlenmesinin ardından ilgili aracın satış tescil belge ücreti noter tarafından tahsil edilir. Daha sonra satış sırasında kullanılan tescil belgesi noter aracılığıyla iptal edilir ve arşive eklenir.

2. Engelli raporu ile alınan aracın engelsiz birine satılması

Engelli raporu ile alınan bir aracın engelli olmayan bir vatandaşa satılması halinde standart noter işlemleri uygulanır. Fakat araç plakasındaki engelli işareti ilgili trafik tescil kuruluşu tarafından kaldırılır.

3. Engelli raporu ile alınan aracın diplomatik kurum ya da kişilere satılması

Noter ve tescil işlemleri yapılır. Noter aracılığıyla tahsis edilen satış tescili belge ücretine ek olarak motorlu araç trafik belge ücretinin de ödenmesi gerekir. Normal prosedüre ilave olarak Dışişleri Bakanlığından takrir belgesinin alınması ve bu belgenin trafik tescil kuruluşuna ibraz edilmesi gerekir.

4. Engelli raporu ile alınan aracın yabancı uyruklu kişiye ya da kuruma satılması

Engelli indirimi ile alınan bir aracın yabancı şirket ya da kişiye satılması halinde standart noter ve tescil prosedürleri işler. Fakat buna ek olarak aracın bir kuruluşa ya da şirkete ait olduğunu belirtmek için trafik tescil kurumu tarafından bir düzenleme yapılması gerekir.

ENGELLİ ARAÇ SAHİBİ VEFAT EDERSE NE OLACAK?

Bazı durumlarda engelli vatandaş arabasını aldıktan sonra vefat edebilmektedir. Herhangi bir vefat durumunda araç mirasçılara kalacaktır. Bu durumda da birden çok mirasçı ortaya çıkacaktır. Eğer aracı satmak isterlerse bütün mirasçıların aracı tek bir kişiye bırakmaları gerekmektedir.

Araç, varislerden birinin üzerine geçtikten sonra ise beş yıl boyunca satılamaz, satılırsa ÖTV indirimi iptal olur, ödemenin yapılması gerekir. Bu beş senelik sürecin ardından ise aracın satışı söz konusu olabilir.

İSPARK ENGELLİ ARAÇ KAYDI

İSPARK'ta engelli vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlanmaktadır. Burada engelliler 8 saat kadar ücretsiz park yapabilmektedirler.

YÜZDE 90 ENGELLİ RAPORU ALMAK

Bu tür bir engellilikte araç kullanmak için ehliyet şartı aranmaz. Çünkü bu insan hayatını tek başına devam ettiremez. Bu durumda olan engel sahibi vatandaşların raporu alabilmek için tam teşekküllü hastanelere başvurması ve sağlık kurulu birimleri tarafından hazırlanan onaylı engel belgesini temin etmesi gerekir. Kurul karşısına çıkan engelli vatandaşın durumu heyetteki yetkililer tarafından değerlenir ve engel oranının belirlenmesi ile rapor hazırlanmış olur. 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 09:48

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yakup yıldız
Yakup yıldız - 7 ay Önce

Yüzde 70raporum var olurunu arc almak imkanım varmi