Engelli Raporu Nasıl Alınır? 2019 Engelli Raporu İçin Gerekli Belgeler

Engelli raporu almak için ne yapılması gerekir? Bilindiği üzere engelli vatandaşlarımızın hayatlarını daha kolay yaşayabilmeleri adına bazı hakları bulunur. Ancak bu engeliniz raporlandığı taktirde gerçekleşir. Yetkili devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri tarafından alabileceğiniz bu rapor heyet huzurunda bir çok doktorun kontrolünden sonra verilmektedir. Bu kontrollerin ardından engelinizin oranı belirlenir ve bu sayede o orana göre haklarınızı kullanabilirsiniz.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? 2019 Engelli Raporu İçin Gerekli Belgeler

 

Engelli raporu almak isteyen vatandaşlarımızın işlemleri ortalama olarak 1 gün sürmektedir. Sabahın erken saatlerinde başlayan bu işlem öğle saatlerinin sonunda bitmiş olur. Ancak rapor size 7 gün sonra ulaşır bu süreç 1 aya kadar uzayabilir.

Kalıcı ve ya geçici engelli raporu almak için yaşamsal fonksiyonlarınızı etkileyen bir rahatsızlığınızın bulunması gerekmektedir. Engelli raporu sürekli ve süreksiz olmak üzere iki şekilde tanımlanır. Bunun nedeni engel durumunun çeşitlilik göstermesidir. Türkiye Vatandaşı olan ve engel durumu belirten hemen herkes bu raporu alabilir.

Engelli raporunu her hastaneden alamazsınız. Bu işlem devlet tarafından en iyi sonucu alabilmek adına sınırlandırılmıştır. Bu rapor çalışma hayatınızda kolaylık sağlamak amacıyla verilir. Bu nedenle her vatandaşa aynı koşullar sağlanmaya çalışılmaktadır. Engelli raporu devlet ve üniversite hastanelerinden alınmaktadır. Ancak her devlet hastanesi bu raporu vermek için yetkişi değildir. Bazı belirlenmiş hastaneler yetkili kadrolarıyla bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu raporu alabilmek için hastanenin belirli günlerinde erken gidip sıra almanız gerekmektedir. Daha ayrıntılı anlatmak gerekire öncelikle hastaneleri arayın. (Herhangi bir devlet hastanesine gidin ve lobide sorun. Burada size hangi hastanenin ne zaman kurul günü yaptığı söylenecektir.) Daha sonra hastaneye erken saatte gidin bu önemli bir nokta kalabalık olacağından işlem uzayabilir. Hastanenizin veznesi ortalama saat 8 gibi hizmete girecektir. Size hastane tarafından bir dilekçe verilecektir onu doldurun daha sonra vezne memuruna dilekçe kimliğinizi verin sonrasında size bazı sorular yönetilecek ve bilgisyar tarafından fotografınızın çekilmesi istenecektir. Bu işlemden sonra size bir evrak verilecektir. Bu evrakta sağlık bölümlerinin isimleri yazmaktadır ve karşılarında ki boşlukları ilgili doktora doldurtmanız gerekmektedir. Daha sonra size belirtilen doktorlara muayene olmanız gerekmekte ve size verilen evrakı doldurmanız gerekmektedir. Her bölüm için kaşe vurdurmayı unutmayın tabi göz bölümü içinde derece ölçümü yaptıracaksınız. Her bölümün doktoru muayene ettikten sonra evrak üzerindeki kendi bölümlerini doldurması gerekmektedir. İşlem bittikten sonra evraklarınızı teslim edin raporun ne zaman verileceği size söyelenecektir. Bu raporu siz veya birinci derece yakınınız testlim alabilir. Bu raporu alırken aslı gibidir ibaresinin olduğuna emin olun ve buna uygun kopyaları alın. Bu ibare raporun kopyalarının aslı görevi görmesini sağlamaktadır.

Engelli raporu faydaları oldukça fazladır. Devletimiz doktorunu hemşiresini bu uğurda hizmete sunarak engelli raporunu engelli vatandaşlara sunmaktadır. Bu olanaklar engelli bireylerin daha rahat yaşamasına ve yaşatılmasına yöneliktir. Başlıca bu raporun sağladığı haklar ;

-Toplu Taşıma indirimleri - Uçak bileti indirimleri

-Enerji ücreti indirimleri - Emlak vergisi indirimleri

-ÖTV odaklı indirimler ve yaptırımlar - Ayrıcalıklı sınav olanakları

-Kurumlarda sıra öncülük hakkı - Müzelere ücretsiz veya indirimli giriş

 %1 engelli olanla %50 engelli olana sağlanan haklar farklıdır. Bu raporunuzda yazılı olarak belirtilecektir.Raporlarda ki temel hakları elde etmenin yolu %40 ve üstü oranı hak etmekten geçer. Bu rapor temel engelli olarak değerlendirilmenize yol açacağından tüm haklara erişmenizi sağlayacaktır. Ancak yine %50 ile %40 oranlı raporlar arasında da farklar bulunmaktadır. 

Bu haklar beklentileri karşılamasa bile kişileri daha iyi bir yaşantıya sahip olmasını sağlamaktadır. Yüzde 20 özürlü hakları da bulunmaktadır. Bu noktada kişinin neden ve ne kadar süreyle engelli olduğu ön plana çıkmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 18:25

YORUM EKLE