26 Mart 2020 Perşembe 18:20
Engelli sosyal ve çalışma hakları 2020

Günümüzde engellilere tanınan pek çok hak bulunmaktadır. Mevzuata göre %40 oranının üstünde engel raporu olanlar kanuni olarak engelli sayılmakta ve engellilere tanınmış olan tüm haklardan faydalanabilmektedirler.

Engelli Çalışan Hakları

Sigortalı olunup olunmaması farketmeksizin engelli vatandaşlara pek çok hak tanınmıştır. Bu haklar aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

Malulen Emeklilik

İlk defa işe girilmesi ve prim ödenmesi sonrasında çalışma gücünde yaşanan kaybın en az %60 ve üzerinde olan, en az 1800 gün primi olan ve 10 senelik sigorta süresini tamamlayan kişilerin yaş koşulunu sağlamaları beklenmeden malulen emekli olmaları mümkündür.

Engelli İndirimi

%40 oranında ya da daha üstünde bir engele sahip olan sigortalı çalışanlar ile devlet memurları indirim alabilmektedirler. Ayrıca yine engel oranlarına göre maaşlarına ilave ödeme alabilmektedirler.

Engelli İndiriminden Emeklilik

%40 ve daha üzeri bir engel oranına sahip olan ancak işe girmesinden önce de bu engele sahip olan kişiler malulen emeklilikten faydalanamamaktadırlar. Ancak erken emekli olma imkanını elde edebilmektedirler.

Engelli İş Hakları

50 ve üzeri sayıda işçi çalıştıran özel sektör iş kurumlarında çalışan sayısının %3’ü, Kamu kurumlarında ise %4’ü engelli çalışan çalıştırmak durumundadır. Bu bağlamda engelli çalışanların istihdam olmaları diğerlerine göre daha kolaydır.

2020 Engelli Sosyal Yardım Hakları

%40 ve üzeri bir oranda engele sahip olan vatandaşların faydalanabilecekleri pek çok sosyal yardım bulunmaktadır. Bu yardımlar aşağıdaki gibidir.

Evde Bakım Maaşı

%50 ya da üzerinde engel raporu bulunan kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir. Aylık geliri asgari ücretin 3’te 2’sini geçmeyenlerin yakınlarına evde bakım maaşı verilmektedir.

Engelli Maaşı

%40 ve üzeri bir engel oranına sahip olan kişilerin bulundukları hanede bulunan kişi başına düşen net gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden daha az olması halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından engelli maaşı verilmektedir.

2020 Engelli Memur Hakları

Engelli memurların da engel oranlarına ve ilk kez memuriyete başladıkları tarihler göz önünde bulundurularak yaş koşulu olmadan emekli olma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca aşağıda sıralanmış olan haklar da engelli memurlara tanınmıştır.

Tayin Hakkı

Engelli memurların hem kendi engel durumları hem de onlara bakan kişilerden birinin engel durumları göz önünde bulundurularak tayin talebinde bulunma hakları vardır. 657 sayılı Kanun kapsamında bu taleplerin yerine getirilmesi mecburidir.

Engelli Memur Nöbet ve Fazla Mesai

Engelli memurlara kendi istekleri dışında gece nöbeti yazılamamakta ve fazla mesai verilememektedir.

Engellilerin İzin Hakları

657 sayılı kanuna bakıldığında normalde 10 seneye kadar çalışması olan engelli memurlara senelik 20 gün izin hakkı tanınmakta ve 10 seneden fazla olanlara ise 30 gün senelik izin hakkı verilmektedir. Bunun yanında engelli memurlar 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının ilk gününde idari izinli sayılırlar. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde 1 gün idari sayılırlar ve kar yağışı ve sel gibi olumsuz hava koşulları neticesinde okulların tatil edilmesi durumunda da engelliler idari izinli sayılırlar.

Engelli Çocuğu Olan Memurun Hakları

Engelli çocuğu olan memurlar gelir vergisi indiriminin yanı sıra maaşlarına ilave ödeme de almaktadırlar. Aynı zamanda engel durumu gerekçe gösterilerek tayin talebinde de bulunabilmektedir.

Zihinsel Engelli Hakları

Zihinsel engelli olup %40 oranında engel raporuna sahip olan tüm engelliler bu hakları elde edebilmektedirler.

Engelli Yakını Hakları

Yalnızca engelliler değil aynı zamanda onların yakınları da bazı hakları elde etmektedirler. Bu haklar aşağıdaki gibidir.

  • Evde bakım maaşı alınması
  • Engelli evladı olan annenin erken emekli olması
  • 18 yaşından küçük engelli çocuğu olanlara engelli maaşı bağlanması
  • Engelli çocuğu olan annelere doğum sonrası 1 sene süreyle yarı zamanlı çalışma hakkının verilmesi.

Engelli Çocuğu Olan Babanın Hakları

Engelli çocuğu olan anneye emeklilik yaşında indirim yapılmaktadır. Fakat bu indirim babalar için söz konusu olmamaktadır. Çalışan ve engelli çocuğu olan babanın faydalanabileceği tek hak engelli indirimidir. Çocuğun engel raporunun işyerine bildirilmesi sonrasında gelir indiriminden faydalanılabilmektedir.

 

Son Güncelleme: 26.03.2020 18:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler