Enis Fosforoğlu'na veda

Usta sanatçı Enis Fosforoğlu geçirdiği kalp krizi sonucu önceki gün hayatını kaybetmişti.Sanatçı,Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen törenle uğurlandı.

Enis Fosforoğlu'na veda

22 Haziran Cumartesi günü geçirdiği kalp krizi sonucunda 71 yaşında hayata gözlerini kapatan ünlü Enis Fosforoğlu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Haldun Taner Sahnesi’nde tören düzenlendi.Törene Fosforoğlu’nun ailesin,sanatçı arkadaşları, öğrencileri, siyasetçiler ve sevenleri katıldı.Törende konuşma yapan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, usta sanatçıyı çocukluk döneminden tanıdığını belirterek, "Hayat dolu, her gördüğümüzde sevgi ve saygıyla kucaklaştığımız bir ağabeyin arkasından konuşmak gerçekten çok zor." ifadelerini kullandı.Törenden hemen sonra sanatçı Moda Camisi’nde öğlen vakti kılınan cenaze namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

eren fosforoglu cenaze

'TÜRK TİYATROSUNDA BİRÇOK OYUNCUNUN YETİŞMESİNE VESİLE OLDU'

Sanatçının kızı Seren Fosforoğlu da gözyaşları içinde babası için şu sözleri söyledi: "Kimseyi kırmazdı. İltifatı, güzel sözü severdi, tatlı dilliydi. Sahnedeki en zor anım şu anda. Ben bundan 18 yıl önce böyle bir acı yaşadım. Annem giderken, '30 yıllık aşkım, ona iyi bak' demişti. Bunun ağırlığını hep hissettim üstümde. Bu yüzden de bazen bana kızdı. Çok özgür ruhlu bir insandı, hayatına müdahaleyi hiç sevmezdi ama ben hepsini sevgimden yaptım. İşte bu özgür ruhu Devlet Tiyatrosu'ndan istifasını gerektirdi ve kendi özel tiyatrosunu kurdu. Türk tiyatrosunda birçok oyuncunun yetişmesine vesile oldu. Biz uzun yıllar öğrencileriyle beraber kocaman bir aile olduk. Özel bir insandı. Baba olarak beni büyütürken hep, 'Kızım sen başarırsın, benim kızım her şeyi yapar' diyerek büyüttü. Şimdi ben onsuz nasıl yapacağım bilmiyorum." 

'İŞİNİ ÇOK İYİ YAPARDI'

Sanatçının oğlu Eren Fosforoğlu ise babasının tiyatro aşığı olduğunu belirterek, "İşini çok iyi yapardı. Özel bir Metin Oktay sevgisi vardı. Ben ona yetişemedim ama hep anlatırdı. Galatasaray aşkını beraber paylaşırdık. Maçları beraber izlerdik, imkan buldukça giderdik. Güzel şeyleri hep şiir diye adlandırırdı." ifadelerini kullandı.

Ayrıca babasının çok duygusal, kibar ve vicdan sahibi bir insan olduğunu anlatan oğlu Eren Fosforoğlu,sözlerine şöyle devam etti:

"Bizi de öyle yetiştirmeye çalıştı. Keyifli olunca güzel şeyler anlatırdı, şakalaşırdık. Arkadaş gibiydik biz babamla. O güzel gözleriyle bize babalık yapardı. Çok şeyi içine atardı, çocuk gibi kendi dünyası vardı. Yaşım ilerledikçe ona ne kadar benzediğimin farkına vardım." 

Töreninde İnan Benginer, Hamdi Alkan, Orhan Aydın, Ferdi Akanur, Sumru Yavrucuk ve Fırat Tanış gibi birçok ünlü isim katıldı.

'KARACAAHMET MEZARLIĞI'NA DEFNEDİLECEK'

Haldun Taner Sahnesi'ndeki törenin ardından sanatçının cenazesi öğle namazından sonra Kadıköy Müftülüğü Moda Camisi'nden kaldırılarak, Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 15:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler