Erken emeklilik hakkı hangi meslek gruplarına veriliyor? Yıpranma hakkının kapsamının genişletildi! 45 meslek grubuna erken emeklilik şansı

Tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlar için erken emeklilik hakkı yani yıpranma payı hakkı bulunuyordu. Bu hakkın verildiği meslek kapsamı genişletildi. Artık 45 meslek grubu bu haktan yararlanabiliyor. Bu meslek gruplarına erken emeklilik şansı veriliyor.

Erken emeklilik hakkı hangi meslek gruplarına veriliyor? Yıpranma hakkının kapsamının genişletildi! 45 meslek grubuna erken emeklilik şansı

Her vatandaş emeklilik hayalleri kura kura çalışır, yaşı gelir gelmez emekli olmayı düşünür. SGK, SSK ya da Bağkur’dan emekli olmanın da birçok şartı vardır. İlk şart da yaştır. Primi dolduğu halde, yaşı yetmediğinden dolayı emekli olamayan birçok vatandaş vardır. Bunun yanında yaşı gelip primi dolmayan da binlerce kişi vardır. Geçtiğimiz günlerde SGK karanamelerle düzenlenen yıpranma payıyla ilgili bir genelge yayınladı. Buna göre röntgen teknisyenleri, ağız-diş radyoloji uzmanları, infaz ve koruma baş memuru, ceza infaz kurum müdürleri, ihtiyat pilotları da yıpranma hakkından yararlanacak.

SGK’nın belirlediği meslek kodu içinde yer almayan ve yasaya göre sağlık çalışanı kabul edilen meslekler konusuna da açıklık getirildi.  Bu meslekler için Sağlık Bakanlığı onayı da şart olacak.  Röntgen teknisyenler, ağız-diş-çene radyolojisi uzmanları 90 gün yıpranma hakkından yararlanacak.

Bazı mesleklerin her 360 günde bir kazandığı ve toplamda 45 meslek grubunun faydalanabildiği yıpranma payınındanyararlanım şu şekilde:

-Asit üretimi yapan ortamda çalışanlarda 90-180 gün,

-Madenlerin yer altında çalışanlarda 180 gün,

-TSK’da görevli subay, yedek subay, astsubay, uzman jandar5ma, uzman erbaşlar ve sözleşmeli erbaş ve erlerde; Emniyet ve MİT mensupları, Basın Kartı Yönetmeliği’ne bağlı gazetecilerde; Radyoaktif, doğal ve yapay maddelerle çalışanlarda; Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlarda 90 gün,

-Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlarda 60-90 gün,

-Cam fabrika ve atölyelerde çalışanlarda; Çimento fabrikalarında çalışanlarda 60 gün.

Geçtiğimiz yılda çıkan karaname ile ceza infaz kurumu personeli ve sağlık çalışanlarına da yıpranma payı hakkı verildi. Cezaevi müdürü, infaz ve koruma başmemuru, mahkumlarla irtibat içindeki tüm  görevlilerin de yararlanabileceği yıpranma hakkının da 90 gün olduğu belirlendi.

MADENCİLERE GÜZEL HABER

Maden işçilerinin emeklilik yaşı 55’ten 50’ye indirildi. İzinde geçirilen süreler ve tatiller de yıpranmadan sayılıyor. Bu sayede madenciler 43 yaşında emekli olabiliyor. Bu kapsamdaki personeller için yıpranma hakkı Ağustos 2017’den itibaren çalıştıkları süre için geçerli olacak. SGK’nın yayınladığı bilgiye göre ihtiyat pilotları da yıpranma hakkından yararlanacak. Fakat emekli maaşı alanlara bir etkisi olmayacak.

5-10 YIL SINIRI

Yasa gereğince ağır ve tehlikeli meslek yapanlara yıpranma hakkı veriliyor. Yasanın geçerli olduğu meslekler için 360 güne karşılık 60-90 gün ekleniyor. Madenlerde çalışanlar için ise bu süre 180 güne artıyor. Ayrıca bu süre bir yandan prim gününe eklenirken, diğer yandan da emeklilik yaşından düşülüyor. En fazla yıpranma payı maden işçilerine veriliyor. Fakat yeraltında çalışanlar için uygulamada üst-alt sınır konusu mevcut. Madenciler için en az 5, diğer tüm meslek grupları için ise en az 10 yıl çalışma geçmişi olanlar erken emeklilik hakkı kazanıyor. Madenciler için sürenin tamamı yaştan düşülüyor.  

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 14:10

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet ahmet
ahmet ahmet - 12 ay Önce

meb deki işçilere neden yıpranma verilmiyor


Popüler Haberler