Erken Emeklilik İçin Bilmeniz Gerekenler

Erken emeklilik için ne yapılmalı. Askerlik, yaş doğum borçlanması ve yıpranma payının emeklilik ile büyük bir ilgisi olduğunu unutmayın.

Erken Emeklilik İçin Bilmeniz Gerekenler

Emekli olmak her bireyin hakkı.Ülkemizde çeşitli imkanlar sunulmakta. İşte bu yöntemlerden bazıları;

Askerlik yaşı azaltıyor

Erkekler için askerlik borçlanması erken emekli olmanın en kolay yolu. Eğer kişi işe girip sistemde sigortalı görünmeden evvel askerliğini yapmış olursa vatani görevini yaptığı süre boyunca borçlanma ile prim şartını azaltarak takriben 1 ila 2 yıl kadar kazanabiliyor.

Yıpranma

Eğer askerlik borçalnması sizin için mümkün değil veya çok geçse bir diğer formül; 'yıpranma!'

Bu yöntemi kullanarak işe giriş sürenizi bir kaç ay geriye çekebiliyorsunuz. Çalıştığınız süreye belirli bir miktar gün eklenerek emeklilik süresi 3-4 ay kadar geriye çekilebiliyor. Buna Fiili Hizmet Süresi Zammı deniliyor.

Doğum Borçlanması

Erken emeklilik olanakları sadece erkeklere özel değil. Hanımlar için de bazı durumlar oluşabiliyor. Doğum borçlanması ise eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş koşullarını tamamlayan bir anne eksik prime sahipse bunu tamalamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yapılarak 6 yıl kazanılabiliyor. Tabii bu koşullar evlat edinmiş olan anneleri de kapsıyor. Fakat evlat edinilmiş çocukların 2 yaşını doldurmamış olması şartı aranıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 20:44

YORUM EKLE