Erler ve Yedek Subaylar Oy Kullanabilir Mi? Askerler Oy Kullanabilir mi? Kimler oy kullanamaz?

31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kaldı ve celp dönemi Şubat ayında olan bireyler silah altında olacağından oy kullanma durumlarıyla ilgili kanuni düzenlemeleri araştırmaya koyuldu. 1111 sayılı askerlik kanunu hükümleri gereğince oy kullanma durumları er ve yedek subaylar için değişiklik göstermektedir.

Erler ve Yedek Subaylar Oy Kullanabilir Mi? Askerler Oy Kullanabilir mi? Kimler oy kullanamaz?

31 Mart 2019 yerel seçimleri yaklaşırken, silahaltında bulunanların seçimde oy kullanıp kullanamayacağı merak konusu oldu. Şubat ayı döneminde askere gidecek bireyler seçim gününde askerde olacağı için soruyu merak etmektedir. Konu ile ilgili kanun hükümlerine göre seçimlerde oy kullanamayacak kişiler;

Askeri öğrenciler, silah altındaki er veya erbaşlar, yabancı uyruklular, hüküm giymiş mahkumlar ve 18 yaşından küçükler.

Askerlik Durumuna Göre Değişiklik Gösterir

İlgili kanun düzenlemelerine göre, er veya erbaşlar oy kullanamazken yedek subaylar oy kullanabilmektedir. Zorunlu askerlik maksadıyla birliklerinde görev yapan yedek subaylar seçimlerde oy kullanabilmektedir. Asteğmen olarak görev yapan vatandaşlar 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanabilecektir. Askeriyede görev alan uzmanlar, astsubaylar, subaylar ve diğer TSK mensubu profesyonel askerler de seçimlerde oy kullanabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 12:30

YORUM EKLE