23 Mart 2020 Pazartesi 09:39
Eşi hasta olan memurlar ne kadar izin kullanabilir? Memur mazeret izinleri nelerdir?

Hastalık veya ağır bir kaza sebebiyle kamu çalışanın eşi hastanede veya ayakta tedavi görmek zorunda olabilir. Hayat arkadaşınıza eşlik edebilmeniz, ona destek vermeniz ve gerekli hallerde eşinize refakat etmeniz gerekebilir. Böyle bir durumun söz konusu olması halinde memurun işyerinden izin alması gerekir. Devlet memurları kanununa göre devlet memurları yıllık izin, aylıksız izin, hastalık izni, mazeret izni, sağlık izni veya refakat izni kullanabilme hakkına sahiptir. Bu izinlerin dışında kamu çalışanının mesai saatleri içerisinde işbaşında olmalıdır.

Eşi hasta olan memurların hangi izin hakları vardır?

Ayakta tedavi görmekte olan eş için memura verilecek izni düzenleyen herhangi bir mevzuat bulunmamaktadır. Buna göre izin isteyen memurlara kolaylık sağlanıp sağlanmayacağı, hangi iznin kullanılabileceği yönetim tarafından belirlenmektedir. Bu durumun suiistimal edilmemesi ve izinlerin farklı amaçlarla kullanılmaması için belge talep edilebilir.

Memurun mazeret izni kullanma halleri

Memurlar; evlilik, doğum, ölüm, çocuk veya hamilelik gibi sebeplerle mazeret izni alırlar. Bu hallerin dışında da mazeret izni verilebilmektedir. Personelin amiri talebi değerlendirir ve uygun görmesi halinde 10 güne kadar mazeret izni verir. Öğretmen dışındaki memurlar bu sürenin zorunlu haller sebebiyle uzatmak istemesi halinde yıllık izinden düşmek şartıyla 10 güne kadar yeniden mazeret izni verilebilmektedir.

Memurun yıllık izin kullanma hakkı

1-10 yıl arası hizmet süresi olan memur 20, hizmet süresi 10 yıldan daha fazla olan memur ise 30 gün yıllık izin kullanabilmektedir. Yöneticinin uygun bulacağı sürelerde toplu veya kısmi olarak izin verilebilmektedir. Birbirini izleyen 2 yılda izin bir arada verilebilmektedir. Öğretmenler, yaz tatilinde dinlenme sürecinde izinli sayılılar. Bu sebeple; hastalık, mazeret izni dışında yıllık izin verilmemektedir.

Memurun aylıksız izin kullanma hakkı

Eşinin rahatsızlığı sebebiyle refakat izni kullanmış olan memur, izin süresi tamamlandıktan sonra 18 aya kadar maaş almaksızın izin alabiliyor. Bu halde sağlık durumunun sağlık raporuyla belgelendirilmesi şarttır. 5 yıllık hizmet süresini doldurmuş olan bir kişi memuriyet hayatı boyunca maksimum 2 kez kullanmak suretiyle 12 aya kadar maaşsız izin kullanabiliyor.

Eşi hasta ve engelli memurun izin hakları

Eşi engeli olan kamu çalışanı eşinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla mesai saatleri içerisinde, eşinin yanında olmak zorunda olabilir. 2010/2 Başbakanlık genelgesinde bakmakla yükümlü olunan aile fertlerinden herhangi birinin muhtaç olduğu Sağlık Kurulu raporu ile belgelendirilmişse mesai saatleri içerisinde memura kolaylık sağlanır. Ancak Başbakanlık ortadan kalktığından genelge yalnızca öneriyle sabittir.

Son Güncelleme: 23.03.2020 09:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler