Eski ehliyet değiştirme son tarihi ne zaman?

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bir kararla 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yeni tip ehliyetlere geçilmesi kararlaştırıldı. Eski ehliyet değiştirme son tarihi ne zaman? Yeni ehliyetlere geçiş için son tarih olarak 31 Aralık 2020 tarihi belirlendi.

Eski ehliyet değiştirme son tarihi ne zaman?

İçişleri Bakanlığı tarafından yeni düzenlemeyle birlikte kimlik kartı, pasaport ve ehliyetlerin değişikliği ile ilgili karar 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti. Bu karara göre kimlik kartları, ehliyet ve pasaportların değiştirilmesi gerekmektedir.

Ehliyet Değişikliği İçin Son Tarih Ne Zaman?

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararda yeni ehliyet alabilmek için son tarihin 31 Aralık 2020 olduğu belirlendi. Ehliyetini yenilemek isteyen kişiler, kimlik kartlarını yenilerken yaptıkları aynı işlemleri yapacaklar.

Ehliyet değişikliği yapmak isteyen kişiler “randevu.nvi.gov.tr” adresine veya Alo 199 hatlı numarayı arayarak randevu alabilecek.

Gereken Evraklar Nelerdir?

Ehliyet değişikliği için başvuru yapan kişilerin bazı evrakları hazırlaması gerekmektedir. Eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, 15 TL’lik değişim bedelinin ödendiğine dair makbuz, 1 biyometrik fotoğraf, kan grubunu gösteren belge veya yazılı beyan ve en önemlisi “sürücü olur” yazan raporun sağlık kurumlarından ve bakanlık ile anlaşmalı özel kurumlardan alınması gerekmektedir.

Ayrıca kayıp başvurusu yapan kişiler için sisteme kayıp kaydı yapılmaktadır. Bu durumda kayıp ilanı verilmesine gerek olmayan kişiler Nüfus Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabilir ve yeni ehliyetini posta yoluyla 1 günde alabilir.

E Sınıf Ehliyet 5 Sene Geçerli Olacak

Bunun yanı sıra yeni alınan E sınıfı ehliyet 5 sene boyunca geçerli olacak ve diğer sınıftaki ehliyetlerde 10 sene boyunca geçerli olacak. Ehliyetin geçerlilik süresi yeni çipli ehliyetlerde belirtilmektedir. Bu süre dolduğunda yeni ehliyet için yeniden başvuru yapmak gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 02:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler