22 Mart 2019 Cuma 20:01
Ev Hanımları İçin Emeklilik Primleri Ne Kadar? 2019 Ev Hanımı Emeklilik Primleri
Takip Et:

Herhangi bir işte çalışmayıp ev hanımı olanların emeklilik hakları bu yılda da mümkündür. Bu emeklilik için bazı şartların bulunması gerekmektedir. 2008 yılında isteğe bağlı sigortalılık sistemi ile başlatılan ev hanımların emeklilik hakkı bu yılda da devam ediyor.

Ev Hanımlarının Emekli Olabilmesi İçin Gereken Koşullar

1 Ekim 2008 tarihinde 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Reformu ile Türkiye’deki üç çeşit sigorta türü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altında birleştirildi. Bir işletmede çalışanlar SSK, kendi primlerini ödeyenler çiftçiler veya esnaflar Bağ-kur, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ise Emekli Sandığı olarak üçe bölündü.

Ülkemizdeki ev hanımlarının emekli olabilmesi için ülkemizde bazı reformlar yapıldı. Ev hanımları emekli olabilmek için 4B yani Bağ-kur’a bağlanırlar. Gereken şartlar ise şunlardır:

-Türk vatandaşı olmak,

-Türkiye sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak,

-28 yaşını geçmiş olmak,

-Gelir vergisinden muaf olmak,

-SGK türlerinden hiçbirisine kayıtlı olmamak,

-Kendi imkanları doğrultusunda para kazanmak.

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için kendi imkanları ile para kazanıp satış yapabilecekleri ürünler şunlardır:  

-Çarşaf

-Örtü

-Havlu

-Örgü

-Çorap

-Halı

-Dantel

-Nakış işleri

-Hasır

-Süpürge

-Paspas

-Sepet

-Turistik eşya

-Yapma çiçek

-Fırça vb. el sanatları

Ev Hanımları Sigorta Başvurusu

2008 yılındaki düzenlemeler sayesinde vatandaşlara isteğe bağlı sigorta hakkı tanınmıştır. Herhangi bir işte çalışmayıp sigortalı olmayan ev hanımlarının emekli olabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Ev hanımları da kendi işlerini yaptıkları için 4B yani Bağ-kur’a müracaat etmeleri gerekir. Bu adımda ev hanımlarına bazı ayrıcalıklar sağlanır. Ev hanımlarının alacakları vergi muafiyeti belgesi ile esnaflık belgesine sahip olmaları istenir. Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine yapılacak başvurular için gereken evraklar şunlardır:

-Gelir mükellefi olunmadığına dair yazı,

-İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi,

-Vergi muafiyeti belgesi,

-Kimlik fotokopisi,

Vergi Belgesi Muafiyet Belgesi Ne İşe Yarar?

Vergi muafiyeti sayesinde ev hanımları daha az prim ödeyerek esnaflık belgesi alabilirler ve sigortalı olmaya daha erken hak kazanırlar. İl veya ilçe müdürlüklerine başvuru yaprak alınabilen vergi muafiyeti belgesi sayesinde ev hanımları vergilerden muaf sayılırlar. Ücret ödemeden tamamen ücretsiz alınacak bu belge ile esnaflık belgesi kazanılır. Ayrıca Sosyal Güvenlik düzenlemesiyle sigortası sağlanan ev hanımlarına her çocuk için 2 sene daha erken emekli olma şansı da tanınmaktadır. Vergi muafiyeti belgesinin alınabilmesi için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir.

-Ev hanımının evinde üretim yapması gerekir,

-Ev hanımının yanında işçi çalıştırmaması,

-Motorlu taşıt kullanmaması,

-Zorunlu sigorta gerektiren bir işte çalışılmaması,

-18 yaşından büyük olunması,

-Sahip olunan sigorta dahilinde aylık maaş kazanmıyor olması gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayan ev hanımları ilgili kuruma giderek vergi muafiyet belgesi alabilirler. Vergi muafiyet belgesinin 3 sene kadar geçerliliği vardır. Vergi daireleri gerekli görürse muafiyet sahiplerini denetleyebilir. Başvuru aşamasında istenilen belgeler ise şunladır:

-Esnaf vergi muafiyeti belgesi talep dilekçesi,

-Nüfus cüzdanı fotokopisi,

-Gelir mükellefi olunmadığını belirten belge.

Ev Hanımlarının Emekli Olabilmesi İçin Ödemesi Gereken Prim

Ev hanımları vergi muafiyet belgeleri ile 24 gün prim ödeyerek, 30 gün üzerinden emekli olabilirler. Her ev hanımı aylık minimum olarak 59,25 X 26 X %32= 492,96 TL sigorta prim ödemesi yaparak 9 bin işgününü doldurur. Ardından 58 yaşında 4B’li olarak emekli olabilirler. Tavan ücret ile emekli olmak isteyen kişiler ise aylık en fazla 5.321,1 TL sigorta ödemesi yaparak, emekli olduklarında tavan ücretten aylık alabilirler. Ödemesi yapılan bu sigorta primlerinin bir bölümü sağlık sigortası olarak alınmaktadır, kalan kısım ise emekli aylığı olacak şekilde ödenmektedir. Bu oranlar şu şekilde hesaplanmaktadır.

-Ödenen aylık primin %12’si Genel Sağlık Sigortası için,

-Ödemesi yapılan aylık primin %20’si ise malullük ve ölüm sigortası primi olarak alınır.

Ev Hanımları Ne Zaman Emekli Olabilir?

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için bazı şartları sağlamaları gerekir. Ev hanımlarının 4B statüsünde emekli olmaları, esnaflara veya çiftçilere göre daha avantajlıdır. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için gereken şartlar ve prim gün sayısı şunlardır.

-9000 prim günü boyunca ödeme yapılması,

-Emekli olmadan önce 3,5 sene herhangi bir işyerinde işçi olarak çalışan kadınlar ise 7200 gün ödeme yapması gerekir.

-Ev hanımları emekli olmak isterken prim günlerini tamamladıktan sonra 58 yaşında emekli olabilir.

Son Güncelleme: 22.03.2019 20:01
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler