Ev Kadınları Emekli Olabilir mi? Ev Kadınları Emekli Olmak İçin Neler Yapmalı? Nasıl Emekli Olabilirler

Ev kadınlarının emekli olabilmesi için devlet tarafından bazı kararlar alındı. Ev kadınları emekli olmak için neler yapmalı? Ev kadınları nasıl emekli olabilirler? Ev kadınları emekli olabilmek için isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapabilir ve prim günlerini ödeyebilirler.

Ev Kadınları Emekli Olabilir mi? Ev Kadınları Emekli Olmak İçin Neler Yapmalı? Nasıl Emekli Olabilirler

Günümüzde ev kadınları bir iş yerinde çalışmalar bile ekonomik katkı sağlıyorlar. El işi yapanlar, bahçesinde kendi sebze-meyvesini yetiştiren ev hanımları bu ürünlerini satarak para kazanabiliyor. Devlet tarafından ev hanımlarına esnaflık hakkı tanındı ve normal primin altında bir prim ödemesiyle emeklilik imkanı sağlandı. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için 3 seçenek sunuldu; İsteğe bağlı sigorta, vergisiz esnaflık ve doğum borçlanması.

Vergi yasasında düzenlenen “Esnaf Muaflığı” hakkı ile özellikle ev hanımları için büyük bir avantaj sağlandı. Evlerinde el işi gibi işlerle uğraşıp para kazanan ev hanımlarına “Esnaf Muafiyet Belgesi” alabilme imkanı sağlandı.

Bu Seneki Prim Tutarı 709 TL Olarak Belirlendi

Muafiyet belgesini alan ev hanımları isteğe bağlı olarak sigortalı da olabiliyor. Muafiyet belgesi olanlar bu belgeleri ile birlikte SGK’ya giderek bu sene için 26 gün primi ödeyip 30 gün sigortalı olabiliyor. Bu yıl için belirlenen prim tutarı ise 709 TL olarak belirlendi. Ödenecek gün sayısı yükseleceği için 2020 yılında 27, 2021 yılında 28, 2022’de 29 ve 2023 yılında ise 30 gün olacak.

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için ev hanımlarının bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bunlar:

-18 yaşını geçmiş olmak,

-Zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamak,

-Sahip olunan sigorta sebebiyle aylık almıyor olmak,

-Gelir vergisinden muaf olunduğunun belgelere dökülmesi gerekmektedir.

İsteğe bağlı emeklilik esasları Bağ-Kur’a göre belirlenmektedir. Bunun için kadınlarda tam emeklilik için 7200 gün ve 58 yaş gerektiren kısmi emeklilikte ise 5400 gün ve 61 yaş istenmektedir. 9 Eylül 1999 yılından önce sigortalı olan bir kadın bu primlerini 3600 günle isteğe bağlı sigortaya bağlayabilir ve yaş şartını tamamlayıp 58 yaşında emekli olabilir.    

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 14:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler