Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Madde! Bunlara Dikkat Edin Dolandırılmayın!

Evinizi kiralarken veya kiralık eve taşınırken devletin sizin için tanıdığı hakları bilerek dolandırıcıların önüne geçebilirsiniz. Ev kiralarken dolandırılmamak için yapmanız gerekenler haberimizin devamında...

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Madde! Bunlara Dikkat Edin Dolandırılmayın!

Üzerinize bulunan bir taşınmazı kiraya verebilmek için karşılıklı bir güven ilkesiyle hareket edilmelidir. Kiracı ve kiraya veren arasında yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçebilmek için birtakım şartların bilinmesi gereklidir. Çünkü her an fırsatçılar tarafından dolandırılabilir, sıkıntılı günler yaşayabilirsiniz. Ev sahipleri ve kiracılar devlet tarafından tanınan hakları bilerek buna uygun olarak hareket etmelidirler.

Artık pek çok web sayfası üzerinden araştırma yapabilir, size uygun evleri seçebilirsiniz. Konutun çevresinin sizin için uygun olup olmadığını değerlendirebilir, evi görmeden önce değerlendirmede bulunabilirsiniz.

Evin Gerçek Sahibi Olduğuna Emin Olun

Bir evi kiralamadan önce kendini ev sahibi olarak tanıtan kişinin gerçek ev sahibi olup olmadığına emin olmanız gerekir. Ev sahibinin de kiracı hakkında bilgi sahibi olması ve ev için uygun olup olmadığını bilmesi önem taşımaktadır.

Tapu İle Kiralanmak İstenen Evi Karşılaştırın

Kira kontratını imzalarken ev sahibinin yanında tapu belgesini de getirmesini isteyin. Böylelikle evin konumunu teşhis edebilirsiniz. Gayrimenkul numarası, apartman ismi ve adresinin tapu ile sözleşmede eşleşmesi gerekmektedir.

Depreme Dayanıklı Evleri Tercih Edin

Kiralanacak konutun depreme karşı dayanıklı olup olmadığını kontrol edin. Bunun için evinizi gezin ve duvarlarda ve tavanda çatlakların olup olmadığına göz gezdirin. Bina yaşı da bu noktada önemli bir faktördür.

Kira Artış Bedelini Boş Bırakmayın

Ev sahibi olarak tanıtan kişinin gerçek mal sahibi olduğundan emin olun. Kira tutarının hangi tarihler arasında ödenmesi gerektiği ve artışların ne zaman ödeneceğinin kontratta yer alması gerekir. Kontratı doldururken yanınızda varsa avukatınız veya kefiliniz, sözleşmeyi birlikte tamamlayın. Akdin bütün sayfalarının imzalanması gerektiğini unutmayın.

Emlak Fırsatçılarına Karşı Hakkınızı Savunun

Emlak firmalarından ev kiralıyorsanız genellikle kira bedeli tutarında komisyon ödemesi yaparsınız. Ancak Yasal düzenleme gereğince emlak komisyonu en fazla bir kira bedeli + yüzde 18 KDV’dir. Bu tutarın üzerinde komisyon talep ediliyorsa reddedin, hakkınızı arayın. Eğer emlak komisyonunun ödenmesine dair hüküm yer almıyor ise komisyon kiracı ve ev sahibi tarafından eşit tutarlarda ödenir.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 00:41

YORUM EKLE