Evde kuş nasıl bakılır? kafes kuşları bakım önerileri

Evde Kuş Bakılır MI? Evde Kuş Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Hangi Kuşlara Bakılır? Evde Kuş Bakımına İlişkin Detaylı Bilgiler Bu Haberde…

Evde kuş nasıl bakılır? kafes kuşları bakım önerileri

İnsanoğlu doğadan gelen geçmişi nedeniyle birçok hayvanla iletişim kurabilmekte. Modenleşen toplumda doğadan ve hayvanlardan uzak kalan insanoğlu, köpek, kedi ve kuş gibi hayvanları evcilleştirerek sahiplenme duygusunu tatmin etmek ve kendine bir arkadaş edinmek istiyor.

Bu hayvanların başında gelen kuşlar ise merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kanarya, bülbül, muhabbet kuşu, papağan, güvercin bakım için en yaygın ve tercih edilen türler.

Kafes Seçimi, Konumu ve Özellikleri

Muhabbet kuşu, geniş alana ihtiyaç duyan ve çoğunlukla yatay olarak uçan bir hayvandır. Bu nedenle, kafesin ideal büyüklüğü, genişliği yaklaşık olarak 40 cm, uzunluğu ise en az 70 cm olacak şekilde olmalıdır. Kuşlar her 15-20 dakikada bir dışkılayan hayvanlar oldukları göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle çift altlıklı bir kafes almanızı tavsiye ediyoruz. Böylece hayvanı rahatsız etmeden kafesi kolayca temizleyebilirsiniz. Kafesin içinde, bir su kabı, bir yem kabı, ve kuşun gagasını ve tınaklarını törpülemesi için bir mürekkep balığı kemiği bulunmalıdır. Ayrıca kuşunuzun üzerine konması ve dinlenmesi için kafese birkaç tünek (çubuk) koyabilirsiniz. Ağaç dalları gibi doğal materyallerden yapılan tünekleri seçmeniz kuşunuz için en iyisi olacaktır. Suyu günlük olarak değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Kafesi koymak için en uygun yer Muhabbet kuşu bakımı için dikkate alınması gereken diğer önemli bir nokta ise kafesin nereye yerleştirileceğine karar vermektir. Kafesi doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde yeterince güneş ışığı alan bir yere koymanız tavsiye edilir. Kafesi evde ani sıcaklık değişimleri olan ya da esen yerlere koymamalısınız. Ayrıca kafesin yerini sık sık değiştirmemeniz tavsiye edilir.

Hijyen

Kuş kafesini düzenli olarak, genellikle her gün temizlemeniz gerekmektedir. Yemlerin kabuklarını ve kuşun dışkılarını kafes altlığı yardımı ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Yem Seçimine Dikkat Edin

Beslediğiniz kuşun türüne uygun olarak yem seçmeniz gerekmektedir. Kuş yemini aldığının noktalardan beslediğiniz kuşun türüne en uygun yem seçme konusunda yardım alabilirsiniz.

Kuşu Yıkamaya Çalışmayın

Yeterli derinliğe koyacağınız bir kap içerisinde 3 cm aşamayacak şekilde su koyarak kuşun kendi kendine yıkanmasını sağlayın.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 11:05

YORUM EKLE

Popüler Haberler