Evinizi Aldığı Gibi Bırakmayan Kiracıdan Değer Kaybınızı Temin Edebilirsiniz!

Evinizi kiraladığının gibi teslim alamadıysanız kiracınızdan değer kaybınızı temin edebilirsiniz. Evinizi kiraladığınız kiracı eve hasar verip evi size aynı şekilde teslim etmediyse nasıl bir hukuki yol izlemeniz gerekiyor? Ayrıntılar haberimizde...

Evinizi Aldığı Gibi Bırakmayan Kiracıdan Değer Kaybınızı Temin Edebilirsiniz!

Kiracıdan Değer Kaybınızı Temin Edip İcra Başlatabilirsiniz!  

Evinizi kiraladığınız şekilde size bırakmayan kiracınızdan değer kaybınızı temin edebilirsiniz. Eğer kiracınıza ulaşamıyorsanız, oturduğu süre zarfında size ne kadar kira borcu olduğunu hesaplatıp icra takibi işlemi başlatabilirsiniz. 

Posta Gazetesi yazarı hukukçu Feride Hilal İmal, okuyucusunun sorduğu ''Kiracım eve hasar verip, kirayı ödemeden çıktı. Hukuki yaptırımda bulunabilirim?'' sorusunu yanıtladı.  

Kiracınız eve hasar verip, kirayı ödemeden çıktıysa, hakkında nasıl bir hukuki yaptırımda bulunabilirsiniz? 

Evinizi sunduğunuz şekilde size teslim etmeyen kiracı gayrimenkulün demirbaşlarına zarar vermiştir. Böyle bir durum karşısında değer kaybınızı hesaplattırıp, kiracınıza ulaşabiliyorsanız ondan temin etmeniz gerekmektedir. Oturduğu süre zarfında size ne kadar kira borcu olduğunu hesaplatıp icra takibi işlemi başlattığınızda ise ödemekle yükümlüdür. 

Kiracı kira sözleşmesine itiraz ederek dava açarsa, bu durumda da itirazın iptali ile geri yanıt verebilirsiniz. Haksız bir şekilde size inkarda bulunuyorsa, ayrıca inkâr tazminatı alma hakkınız da mevcuttur. Konutlarda yaşanan bu durum kiracı ve ev sahibi arasında etik tavra da uygun olmayan bir duruma dönüşüyor. Yapılacak olan ihbar ve yaptırımlarla ortak noktada buluşmak gerektiğini vurgulamak gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 22:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler