Evlilik için gerekli işlemler nelerdir? Nikah ve evlilik işlemleri

Yeni evlenecek olan çiftler evlilik için gereken evrakları araştırmaktadırlar. Peki evlilik için gerekli işlemler nelerdir? Nikah ve evlilik işlemleri için yapılması gerekenler dünya evine girmek için hazırlanan çiftler tarafından merak ediliyor…

Evlilik için gerekli işlemler nelerdir? Nikah ve evlilik işlemleri

Öncelikli olarak evlilik için talep edilen bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

 • Fotoğraflı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Sağlık raporu
 • Nüfus kayıt öneği
 • İkametgah belgesi
 • Evlenme beyannamesi

Evlilik İçin Nüfus Kayıt Öneği Nereden Temin Edilir?

Evlenmek için düzenlenmesi gereken evraklardan bir tanesi de nüfus kayıt öneğidir. Nüfus kayıt öneği iki farklı şekilde temin edilebilmektedir. İlk olarak E-devlet sistemi aracılığı ile nüfus kayıt öneği alınabilir. İkinci olarak ise Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile nüfus kayıt önekleri alınabilmektedir.

Nüfus kayıt öneklerinin alınmasından önce konu hakkında belediyeden bilgi alınması tavsiye edilmektedir. Bazı belediyeler nüfus kayıt öneği talebinde bulunmamaktadırlar.

Evlenme Beyannamesi Nereden Temin Edilir?

Evlilik işlemlerinin sona erdirilebilmesi için evlenme beyannamesinin temin edilmesi gerekmektedir. Evlenme beyannamesi belediyeler üzerinden alınabilmektedir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlenme talebinde bulunan çiftlerin her birinin ayrı ayrı sağlık raporu almaları gerekmektedir. Bu sağlık raporları aile hekimleri aracılığı ile alınır. Özel hastaneler evlilik için sağlık raporu vermemektedirler. Ancak testler özel ya da devlet hastaneleri üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Fakat sağlık raporları her halükarda aile hekimlerine onaylatılmak durumundadır.

Evlilik için gerekli işlemler nelerdir? Nikah ve evlilik işlemleri ile ilgili görsel sonucu

Evlilik İşlemi İçin Nereye Başvuruda Bulunulur?

Evlilik işlemlerinin başlatılabilmesi için ikamet edilen bölgenin belediyesine başvuruda bulunulması gerekmektedir. İkamet edilen bölge dışında bir bölgenin belediyesine başvuru yapılabilmesi için evlenme izin belgesinin alınması gerekmektedir.

Başvurular Ne Zaman Yapılır?

Evlilik belgelerinin elde edilmesi sonrasındaki 6 ay içinde başvuruda bulunulması gerekmektedir. Çünkü alınan o belgelerin geçerlilik süresi 6 aydır.

İşlemler Kaç Gün Sürer?

Evlilik belgelerinin tamamlanması ve gereken kurumlara teslim edilmesi sonrasında 2 gün ile 4 gün arasında değişen sürelerde işlemler sonuca ulaşmaktadır. Bu işlemin de atlatılması sonrasında çiftlere nikah tarihleri verilecektir.

Nikah tarihleri başvuruda bulunulan günden en erken 1 gün sonrasında verilmektedir. Bunun dışında talep edilen tarihlerin müsaitlik durumlarına göre tarih belirlenebilmektedir.

Evlilik için gerekli işlemler nelerdir? Nikah ve evlilik işlemleri ile ilgili görsel sonucu

Evlilik İşlemleri Hangi Durumlarda Kabul Görmez?

 • Akrabalık derecesi çok yakın olan kişilerde evlilik işlemleri kabul edilmemektedir. Bir kişi, dayı – amca – teyze – hala ya da yeğen ile evlenememektedir.
 • Resmi nüfus kayıtlarında evli görünen kişilerin evlilik işlemleri kabul edilmemektedir. Önceki evliliğin herhangi bir sebepten ötürü mahkeme kararı ile bitirilmesinin sonrasında evlenme engeli ortadan kalkacaktır.
 • Ölüm tehlikesi içinde olan, kayıp olan ya da uzun süredir kendisinden haber alınamayan kişilerin evliliği mahkeme tarafından feshedilmezse, eşleri yeniden evlenememektedir.
 • İkiliden bir tanesinin sağlık raporu almaması halinde evlilik işlemleri kabul edilmemektedir.
 • Evlilik sağlık raporu sonucunda evlenecek çiftlerden birisinin evlenmeye engel bir hastalığının olması halinde evlilik işlemleri kabul edilmemektedir. İşlemler 6 ay sonrasına ertelenmektedir. 6 ayın sonunda iyileşme görülmemesi halinde yeniden bir 6 ay daha ertelenir. Toplamda 1 yılın sonunda iyileşme görülmesi halinde evlilik işlemi onay alacaktır.
 • Daha önce evlenmiş olan kadınlar için belirlenmiş 300 günlük iddet süresi dolmadan evlilik işlemleri kabul edilmemektedir. Bu sürenin dolasıyla işlemler gerçekleştirilecektir.
Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 01:45

YORUM EKLE

Popüler Haberler