Evlilik için nikah başvurusunda istenen sağlık raporu nasıl, nereden alınır?

Yasal düzenleme gereği nikah başvurularında sağlık raporu talep edilmektedir. Peki evlilik için nikah başvurusunda istenen sağlık raporu nasıl ve nereden alınır? İşte yeni evlenecek çiftlerin sağlık raporu konusunda bilmesi gerekenler.

Evlilik için nikah başvurusunda istenen sağlık raporu nasıl, nereden alınır?

Aile kurma planı yapan çiftlerin yerine getirmesi gereken prosedürler arasında sağlık raporu da bulunmaktadır. Sağlık raporu çiftlerin en çok zorlandığı gereksinimler arasında bulunmaktadır.

Nikah için kan testi nerede yapılır?

Evlilik başvurularında sağlık raporu talep edilmesinde yasal bir temel bulunmaktadır. Evlilik için başvuruda bulunan adaylardan nikah işlemleri sırasında detaylı olmak suretiyle sağlık taraması yapmaları ve bunu rapor şeklinde beyan etmeleri talep edilmektedir. Buna göre tarama yaptırmayan kişiler veya yapılan taramalarda sorun çıkan kimseler tedavi edilmemeleri halinde evlenemezler.

Nikah başvurularında sağlık raporu istenmesinin sebebi nedir?

Evlilik başvurusu yapanlardan sağlık raporu istenmesinin temel sebebi kişilerin haberlerinin olmadığı ve cinsel yollarla bulaşabilecek bir rahatsızlığın bulunup bulunmadığının saptanmasıdır. Taşıyıcı durumda bulundukları bir bulaşıcı hastalığın olup olmadığı taranır. Bir diğer maksat ise evlilik öncesinde tedbir almak ve doğacak çocuklarla anne arasında meydana gelebilecek kan uyuşmazlığı gibi sorunları önceden belirlemektir.

Nikah başvurusu için sağlık raporu nasıl alınır?

Nikah başvuruları için talep edilen sağlık raporu; Aile ve Toplum Merkezleri, devlet hastaneleri veya sağlık ocaklarından alınmaktadır. Evlenmek üzere bulunan çiftlerden başvurularını şahsen yapmaları talep edilir. Büyük hastaneler kadar yeterli olmayan merkezlerde de kan testleri yapılabilir ancak akciğer filmi çekilemeyebilir. Devlet kurumlarından alınan sağlık raporu için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Evlilik başvurusu için sağlık raporu kaç günde alınır?

Evlilik başvuruları için yapılan işlem süreci müracaat edilen sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösterir. Özel hastaneler, nikah için gerek duyulan sağlık raporu işlemlerini birkaç saat içerisinde yaparlar. Aile sağlık merkezlerinde veya sağlık ocaklarında bu süreç daha uzun olabilmektedir. Devlet hastaneleri başvurularınızda süre beklemenize sebep olabilir ancak aynı gün içerisinde sağlık raporunuzu size ulaştırır.

Evlilik başvurusu için gereken sağlık raporunda neler istenir?

Evlilik için talep edilen bu belgelerde; kan grubu tespiti, bel soğukluğu, frengi başta olmak üzere cinsel yollarla bulaşabilen hastalıkların testleri yapılır. Sağlık raporuyla birlikte evlenmek için herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 20:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler