Evlilik İçin sağlık raporu nereden nasıl alınır? Evlilik sağlık raporu alma işlemleri

Yasalar ile birlikte evlenirken sağlık raporu alınması işlemi mecburi konuma getirilmiştir. Peki Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? İşte evlilik için sağlık raporu hakkında ayrıntılar ve çok daha fazlası…

Evlilik İçin sağlık raporu nereden nasıl alınır? Evlilik sağlık raporu alma işlemleri

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Resmi nikah kıyabilmek için sağlık raporu alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun için sağlık ocaklarına başvuruda bulunabilir ve aile hekimi tarafından bu raporu temin edebilirsiniz. Ayrıca bu rapor devlet ve özel hastanelerden de alınabilmektedir. Evlilik sağlık raporu için kan tahlili, akdeniz anemisi, akciğer filmi istenmektedir.

Bu testler ile birlikte hepatit, frengi, AIDS gibi hastalıkların olup olmadığı kontrol edilmektedir. Evlenmeden evvel yapılan kan testleri sayesinde çiftlerin kan uyuşmazlığı olup olmadığı da tespit edilmektedir.

Sağlık raporu alınırken aç kanına kan tahlili yapılması gerekmektedir. Evlilik sağlık raporu alabilmek için ilk olarak evlenmeden önce çiftin sabah 8’e kadar sağlık ocaklarına ve aile hekimlerine giderek nikah için sağlık raporu istediklerini iletmeleri gerekmektedir. Sonrasında aile hekimi çiftin yaptırması gereken testler hakkında bilgilendirmeler yapacaktır. Bu testler yapıldıktan sonra hem kadın hem erkek kendi aile hekimine gider. Buradan ya da özel hastanelerden belgelerini alabilirler. Fakat özel hastanelerde bu işlem için ücret talep edilecektir.

Evlenmeye Engel Olan Hastalıklar

Evliliğe engel olarak görülen hastalıklar 1593 sayılı kanunun 123. Ve 124. Maddelerinde ifade edilmiştir. Bu bağlamda aşağıdaki hastalıkların olduğu kişiler evlenememektedirler.

  • Verem
  • Bel soğukluğu
  • Cüzzam
  • Akıl sağlığı bozuklukları
  • Hepatit B ya da C
  • Aids

Bu hastalıkların tedavilerinin gerçekleştirilmesi sonrasında kişiler evlenebilmektedirler. Eşte Hepatit B ya da C çıkması durumunda kendisine aşı yapılmaktadır. Bu aşıdan 1 ay geçmesi sonrasında gerekli testler uygulanır ve eş bu hastalığa bağışıklık kazanmışsa evlenmek için herhangi bir engel kalmamış demektir. Dolayısıyla sağlık raporu alınır ve nikah kıyılabilir.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 17:50

YORUM EKLE

Popüler Haberler